Papuja pataan!

Nyt kun KAIKKI liha on rajattu 350 grammaan viikossa, täytyy ihmisten alkaa etsiä muita proteiinin lähteitä. Pavut on hyvä ratkaisu. Herneitä jo syödäänkin joka torstai soppana ja härkäpavuita on kehitetty lihan korvike härkis. Nyt ehdotuksia kehiin!
36444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Minä syön valkoisia papuja suurinpiirtein kerran viikossa , ja paistan pekonia lisukkeeksi , hyvää on, eikä edes kallista .

Äänestä
  • Riittävästä määrästä papuja saa proteiinia, rasvaista pekonia ei tarvitse ollenkaan,
    eläinrasva on pahinta verisuonille.
    Ihminenhän syö muutakin päivän mittaan, kokonaisuus ratkaisee.

    Miksi ostaa kalliita härkiksiä ja nyhtökauroja, ne korvaa pavut ja kaurapuuro
    ilman lisäaineita.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Riittävästä määrästä papuja saa proteiinia, rasvaista pekonia ei tarvitse ollenkaan,
    eläinrasva on pahinta verisuonille.
    Ihminenhän syö muutakin päivän mittaan, kokonaisuus ratkaisee.

    Miksi ostaa kalliita härkiksiä ja nyhtökauroja, ne korvaa pavut ja kaurapuuro
    ilman lisäaineita.

    Pitääkö tämän persuköyhyyden korostamiseksi siirtyä syömään papuja ja kaurapuuroa? Millä muulla tavalla voitte tuoda tiedoksi kärsimäänne köyhyyttä?

    Äänestä

Ei ole vaikeaa valistuneelle ihmiselle tietää mistä proteiinia saa.
Tällä iällä tietoa on pakko olla kertynyt runsaasti ihan kaikesta.
Jos on elänyt ämpäri päässä ei tietenkään tiedä mistään mitään.

Ei ole myöskään pakko syödä niinkuin "iltalehtien -viihde ja terveys"
osastot neuvovat - joka päivä uusia ohjeita, että klikkauksia tulisi paljon.

Muutatteko joka päivä ruokavalionne sen mukaan mitä milloinkin
joku ravitsemusterapeutti ohjeistaa ?

Kun kerran on netti edessä googlatkaa:
proteiinin lähteet
parhaimmat proteiinin lähteet
tai muuta vastaavaa.

Äänestä
  • niin mutta jos ei kirjoita tyhjänpäiväisyyksiä ei saa esiintyä tällä sekundapalstalla

    tämä täytyy täyttää päivittelyillä
    mene lääkäriin syö hyvin mikä on tassi rikkinäinen lämpöilmapumppu voi olla särki

    tiesittekö että proteiini on hyvää
    tiesittekö että proteiini on pahaa

    jne. koska joku sanoo
    esiintyminen on tärkeää

    "eläinrasva on pahinta verisuonille."

    tämä lause on vale ja gorilla (kasvissyöjä) lihoo
    eläinrasva ei ole yksikäsitteinen ja sisältää proteiinin perusosia aminohappojaja niiden
    lajista keskustellaan muttei tällä pskapalstalla

    Äänestä

Syökää kalaa - edes pari kertaa viikossa. Kalasta saa suunnilleen saman proteiinimäärän kuin lihasta. Laitan tänään uuniin silakkafileitä parin
päivän tarpeiksi.

Äänestä
  • et ole vakuuttava kun sanot ettei kala ole lihaa
    kylläkin olet oikean suuntainen maallikko
    ideasi on kyllä ok

    Äänestä

Itse syön tonnikalaa, linssejä, papuja, herneitä, soijarouhetta lisättynä ruokiin. Kanankoipia, joskus harvoin lihaa/jauhelihaa. Kaurapuurossakin ilmeisesti hiukan proteiinia vaikkei paljoa. Raejuusto ja rahka. Maissi.

Äänestä
  • Missä muodossa syöt maissia, jauhona vai pakasteena?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Missä muodossa syöt maissia, jauhona vai pakasteena?

    Juurikin pakasteena syön usein maissia. Joskus herkuttelen mikro pop cornilla ja esikeitetyt maissin tähkät kuuluvat joskus ruokavalioon ( hinta n. 1.99€/ 2isohkoa tähkää).

    Äänestä

Pakastepussi herne-maissi-paprika sopii moneen, kylmänä ja lämpimänä. Teen minestrone keittoa siitä spagetinpätkien kanssa ja laitan kylmänä salaattiin.

Äänestä

Proteiinista puhuen.

Tässä ollut snadisti haavoja. Sairaalassa tuottivat protskujuomia kaks kertaa päivässä. Kaikki neuvoi vetään proteiinia kotonakin paranemisen nopeuttamiseksi.

Protskut onkin POP. Terveysintoilojat, kuntoilijat, kehonrakentajat, kilpaurheilijat... Kaikki fanittaa niitä. Toki markkinakoneisto ohjannut asian. Samaa kuin vitamiinien kans, hirvee tarjonta, koska protskulla myy hyvin.

Valinnanvaraa ja tarjontaa valtavasti kaupoissa. Melkein mitä tahansa myydään korkealla protskupitoisuudella. Noh, toki olen sellaisia siirtynyt mäkin ostamaan. Jukurttia, rahkaa, juomia.... Ihan ok, hyvän makuisia, ehkä snadisti kalliimpia, kuin tavalliset. Mutta sopii mulle

Liha kun ei ole ainoa proteiinin lähde. Sitä on tosiaan kaikenlaisissa elintarvikkeissa, ei ihminen ole pelkästään lihansyöjä. Mä syön kyllä mieluusti lihaa, ehkä turhankin paljon. Mutta vaikka pidän esim. kalasta, en hirveesti raski ostaa sitä, se kun aika kallista. Liha oikeestaan aika halpa tätä nykyä.

Mä siis syön sekä lihaa, muitakin protskupitoisia ruokia + lisäprotsluvalmisteita. Oletan, haavat paranee ok. Olen tosin aika varma, jossain vaiheessa joku joka, liikakaan protskut ei ole terveellistä.

Kohtuus kaikessa, mutta vähemmälläkin lihalla kyllä pärjää ihan hyvin.

=DW=

Äänestä

Proteiinia saa helposti herneistä, pavuista, linsseistä, kasviksista jne,
Lähes kaikessa on proteiineja.
Ja syökää kalaakin usein ! Siinä on suunnilleen saman verran proteiineja
ja paljon kalsiumia, mikä on luustolle tärkeää.

Netissä on 1001 ravintoainetaulukkoa.

Äänestä

Sokerissa ei ole proteiiniä ja tarve olisi gramma painokiloa kohti vuorokaudessa ja vanhuksilla kaksi grammaa.

Äänestä

Valkoista sokeria ei tarvitse ollenkaan. Leivästä ja monesta muusta
sokerin saa hiilihydraatteina.

Äänestä

Jokainen mainostaa proteiiniä kasviksista mutta tarkemmin eriteltynä kasvikset ei ole nykyään niitä terveellisiä vaihtoehtoja.

Aina esitetään kalan ja lihan sisältämiä vierasaineita mutta kasvikset "ovat niin terveellisiä". Kasvisperäinen ravinto kerryttää elimistöön liikenteen saasteista ja kaukolaskeuman vaikutuksesta paljon ihmiselle vaarallisia komponentteja.

Eläimen kautta tuleva ravinto on niistä puhdistunut osaksi, ellei syö maksaa ja munuaisia.

Elämän varrella olen törmännyt monesti tietoon, vegetalistin saamasta vaikeasta sairaudesta, joka oletettavasti johtuu juuri kasviksien suuresta saastemäärästä.

Tyhmempikin tajuaa, kun liikkuu Suomen alueella kesän aikaan niin pellot teiden varsilla kasvaa "terveellistä" kasvisruokaa.

Keväisin siinä lumihangen päällä paksu musta liikenteen saaste, puhumattakaan kaukolaskeumasta. Sitä ravinteikasta törkyä ollut jo kymmeniä vuosia.

Äänestä
  • joopa.

    Kaloissa elohopeaa ja ties mitä, etenkin vanhoiksi elävissä hauissa ja muissa peto kaloissa.

    Porot liki säteilee syötyään radioaktiivista jäkälää. Muita tuotantoelukoia syötetään ties millä kemikaaleilla kasvatetulla rehulla.

    Kanat kasvaa nopeesti, niihin ei ehdi kertyä niin paljon kemikaaleja.

    Ihminen sitten lisäilee valmiiksi saastaisiin elukka tuotteisiin tehtaissa vaikka ja mitä.

    Ihminen ruokapyramidin huipulla. Siihen kertyy sitten kaikki mahdollinen tauhka alemmista ruokaketjuista. Elikkäs ihminen kun on kaikkiruokainen, sen kannattaa itse syödä jäkälää, heinää, marjoja, sieniä, voikukanjuuria jne. Silloin ei saaste jne. kertymät kasva kerääntymällä ihmisen syömään ruokaan.

    Kyllä ihminen on sekasyöjä, mutta vegelläkim elää. Toi sun kertoma tienvarsista tietenkin kärjistyi, eikä tienvarsista pahemmin ruokaa kerätä. Mutta kertomus kuvastaa kyllä ongelman ydintä. Tiet muuten menee usein peltojen keskellä, pelloilla laiduntaa lehmiä, kasvatetaan pottuja ja viljoja elukoitten ja ihmisen ravinnoksi.

    Siis, vegemurkina on terveellisempää nimenomaan puhtautensa takia.

    =DW=

    Äänestä

Harva se popsii haukea ja poroa mutta ulkomailta tuodut kasvikset ja hedelmät on myös melkoisia arvoituksia.

Äänestä

Minulle riittää lihakiintiöksi pienempikin kuin tuo 350 grammaa viikossa, jos kalasta ei tarvitse tinkiä, eikä juustosta eikä kananmunista. Kasvisruuista pidän ihan aidosti ja sellaisinaan, en halua papuja naamioida pihveiksi enkä nyhtää kaurasta lihankorviketta. Hedelmät ja marjat ovat herkkuani, ei ole lainkaan vaivalloista käyttää niitä suositeltua kasvikuntaa 800 grammaa päivässä, tulee yliannostuksiakin.

Pähkinät ja etenkin mantelit maistuvat muuallakin kuin glögissä ja joulupuurossa. Mantelijauheella korvaan osan venhäjauhoista leivinnassa, mantelilastuja ripottelen melkein mihin vaan, esimerkiksi kiisselin ja jugurtin päälle, korvapuustien väliin ja salaatteihin.Mantelikalakin on klassinen ruokalaji.

1Äänestä

Soijatuotteet kuivahyllystä.
Turvotettu soija valmistetaan lihan tavoin. Esim. suikaleet voi paistaa kuten lihasuikaleet. Pihvin kuten pihvin, nuggetit kuten nuggetit, rouhe korvaa jauhelihan.

Google hakuun soijasuikaleet, soijapihvi, soijarouhe.

Äänestä
  • Soijarouhe ei sovi kaikille. Se voi aiheuttaa ripulin. Kun ensimmäistä kertaa on syönyt sitä,
    ei kannata lähteä ulos... voi tulla yllätys ... pöksyihin ...

    Äänestä

Tarkastellaan kasvatetun ruuan saamia vierasaineita,

Perunan tuottaja saa tietyn määrän tehdä perunapeltoon "torjunta-ruiskutuksia". Normaalisti n. 5-6 kertaa kasvukaudessa ruiskutetaan myrkkyjä. Lopulla tulee se vihreiden varsien tuhoaminen niin parempi korjata sato, kun kasvin varret ei takkua koneessa.
Huono vuosi niin on joutunut ruiskuttamaan 8-9 kertaa.

En ole papujen kasvatusta päässyt seuraamaan mutta Suomessa luultavasti kasvi saa myös tietyn määrän torjuntaa. Ulkomailla myrkytykset huomattavasti runsaammat.

Ilman torjuntaa satoa ei tule paljon ja saattaa jopa tuhoutua.

Äänestä
  • Heh

    Paras ilmaisu lie "kasvinsuojeluaine''. Tarkoittaa käytännössä myrkkyä, joka tappaa ei halutut kasvit, että tuotantokasvit kasvaa paremmin.

    Tunnetuin lie Roundup. Kovaa kamaa, vetää kyllä ruskeeks minkä tahansa pellon, jos laittaa riittävästi. Ite olen hävittänyt pajukonkin sillä. Ei yrittänyt kieltää sen käyttämisen, vaarallista ihmiselle, syöpää tai jotain. Mutta koska vastaavaa turvallisempaa myrkkyä ei ole markkinoilla, sille jatkuvasti myönnetty jatkoaikoja.

    Aiemminhan suosittua ollut mm. DDT....

    Joopa.

    Suomessa muuten High grade- alue siemenpotun kasvattamiseen. Niitä vain viisi Euroopassa. Alueella pakko käyttää kasvinsuojeluaineta kasvitautien torjumiseksi. Luomu viljely kielletty.

    Joopajoo.

    =DW=

    Äänestä

Terveellinen vegaanin ravinto ei ole mahdollista Suomessa.

Ei puhdasta, ilman lannoitetta ja torjunta-aineita, kasvatettua ruokaa ole mahdollista saada nykyään. Saastelaskeumat ja se tosiasia, että pellosta ei saa ilman lannoitetta juurikaan järkevään hintaan satoa.

Vuoroviljely jossa aikoinaan sai 1-2 satoa peräkkäisinä vuosina viljaa silloinkin vain 600-800 kg/ha. Sitten maa oli tyhjä kasvuenergiasta. Nykyään saadaan tehoviljelyssä n. 10000 kg/ha.

Nykyihmiset leikkii vegaania syömällä näitä tehotuotannosta tulleita kasviksia joissa kaikki mahdolliset myrkyt kerääntyvät heidän kehoonsa.

Linkola sanoi aikoinaan: "jos kaikki ihmiset syövät todella terveellistä kasvisruokaa niin suomen pellot elättää 15000- 20000 ihmistä.

Äänestä

Pitääkö mennä äärimmäisyyksiin syömisensä kanssa ?

Äänestä
  • Ei tarvitse. Terveellinen ja hyvä ravinto on keskitien juttu; ei tyhjänpäiväistä mättöä eikä ituhifistelyä, vaan kasvisvoittoista, oikeaa ruokaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Ei tarvitse. Terveellinen ja hyvä ravinto on keskitien juttu; ei tyhjänpäiväistä mättöä eikä ituhifistelyä, vaan kasvisvoittoista, oikeaa ruokaa.

    Valitettavasti ne vihannekset ja juurekset ei maistu siltä, kun ne maistui, kun itse niitä kasvatti aikoinaan.

    En halua syödä niitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Valitettavasti ne vihannekset ja juurekset ei maistu siltä, kun ne maistui, kun itse niitä kasvatti aikoinaan.

    En halua syödä niitä.

    Ihmisillä on tekosyitä joka lähtöön. Mausta niiin, että maistuu.

    Äänestä

En osta mitään leikkeleitä, hyvä leipä ei mitään tarvitse päälle kuin vähän levitettä.

Äänestä
  • Minkäs päälle se makkara sitten laitetaan?

    =DW=`

    Äänestä

Odottakaa vaan, jossain vaiheessa tulee "tutkimus", että pitää syödä lihaa kun huomataan, että lihan tuottajilla menee huonosti.

Äänestä

Olen hirvien metsästystä harrastanut mutta en ole koskaannähnyt vegaanimakkaraa paistettavan nuotiolla jahdin aikana. Ajattelin ensi syksynä ostaa ja esiintyä sen kanssa. Sanovat varmaan, että on jo vähän dementias tuo paappa.

Äänestä
  • Saattavat lynkata sut lähimpään pitäjään.

    Mutta ei olis mikään ihme, jos metsästäjä ei söisi lihaa, varmaan sellaisia on olemassa. Ite tunnen parikin kala-allergikkoa, jotka kyllä tykkää kalastamisesta.

    Näissä asioissa monesti ollaan usein hirveen tiukkapipoja. Tarjoa hirviporukalle vegemakkarat, puhut siitä vegestä vasta syönnin jälkeen.... Olemassa ihan hyvän makuisia vegemakkaroita, mutta kun niissä ei ole lihaa, tekstuuri ja maku on eri.

    Kirjoita sitten reaktioista palstalle, siis jos jäät henkiin.

    =DW=

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Saattavat lynkata sut lähimpään pitäjään.

    Mutta ei olis mikään ihme, jos metsästäjä ei söisi lihaa, varmaan sellaisia on olemassa. Ite tunnen parikin kala-allergikkoa, jotka kyllä tykkää kalastamisesta.

    Näissä asioissa monesti ollaan usein hirveen tiukkapipoja. Tarjoa hirviporukalle vegemakkarat, puhut siitä vegestä vasta syönnin jälkeen.... Olemassa ihan hyvän makuisia vegemakkaroita, mutta kun niissä ei ole lihaa, tekstuuri ja maku on eri.

    Kirjoita sitten reaktioista palstalle, siis jos jäät henkiin.

    =DW=

    Kännyn teksturi ei ymmärrä petäjä- sanaa.

    =DW=

    Äänestä

Ootte oikeassa, taidan saada passipaikan jossa ei sarvipäitä ole käynyt koskaan.

Äänestä

Saatko pilkkatauluun vielä sattumaan kivaarilla?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt kun KAIKKI liha on rajattu 350 grammaan viikossa, täytyy ihmisten alkaa etsiä muita proteiinin lähteitä. Pavut on hyvä ratkaisu. Herneitä jo syödäänkin joka torstai soppana ja härkäpavuita on kehitetty lihan korvike härkis. Nyt ehdotuksia kehiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu