no niin taas mentiin kunnolla metsään sain tuon debianin jo toimiin mielestäni hyvin mutta tänä aamuna kun avasin koneen kaikki laittamani työpöydän asetukset pikakuvakkeet ja taustakuva sekä pika näppäimet olivat hävinneet debian aukesi samaan tilaan kun asennuksen jälkeen apuva saako ton jotenkin korjattua vai pitääkö joka kerta asentaa kaikki uusiksi
debian gnome asetukset
oki
3169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no ei sitä joka kerta tarvitse aentaa uusiksi..
jos olet poistanut hakemistosta /home/oki kaikki .piilotiedostot niin silloin joudut säätämään kaiken uusiksi. muuten voit vaikka asentaa koko debianin uusiksi, kunhan säilytät /home-osion..
tosin jos olet säätänyt esim gdeskletsillä jotain niin sen 'deskletit' eivät säily pöydälläsi ellet valitse sammuttaessasi [x] Tallenna nykyinen tila.
Olihan muuten varmasti sama useri jolle teit nuo muutokset?
jep syy löytyi kiitos teille jotka vastasitte asiallisesti mutta syy oli rautapuolella
Varma, että olet samalla käyttäjätunnuksella liikenteessä ? Ei ne asetukset minkään häviä se on varma. Josko teit asetukset roottina ja oma tunnus jäi tekemättä. Olen pyörittänyt debiania jo vuosia enkä kuunaan ole saanut moista aikaiseksi, eli tarkista nyt ihmeessä mitä on tullut tekoon.