Hyvä Facebook kirjoitus

Anonyymi-ap

Saksan hallitus kaatui. Todellista syytä ei kuitenkaan kerrota. Kyllä, tietysti syy on rahapula, mutta tarkemmin se johtuu siitä, että Ukrainaan on kaadettu ennätyssummia lainarahaa, samalla kun oma talous ei vedä ja Saksan oma talousbudjetti vaatii tilkitsemistä lainarahalla.

Saksan lainsäädännön mukaan hallituksella ei ole oikeutta ottaa velkaa yli tietyn sallitun summan. Eli Ukrainan avustusrahahanat uhkasivat mennä kiinni ja sosiaalikulujen rahoitus uhkasi loppua, jolloin Scholz vaati valtiovarainministeri Lindneriä vapauttamaan velkajarrun, eli käytännössä rikkomaan lakia. Valtiovarainministeri  kieltäytyi vedoten Saksalle tekemäänsä valaan, jolloin Scholz erotti ministerin.

Tämän seurauksena valtiovarainministerin puolue FDP vetäytyi hallituksesta ja valtaan jää seuraaviin vaaleihin asti kahden puolueen vähemmistöhallitus. Vähemmistöhallitus pyrkii nyt työntämään läpi uuden avustuspaketin Ukrainalle ja ottamaan velkaa ensi vuoden budjetin alijäämän kattamiseksi. Riippuu täysin oppositiosta, meneekö paketti läpi vai ei.

Kuten jo eilen osoitin, niin EU-maat eivät kykene täyttämään USA:n jättämää aukkoa, jos se lopettaa Ukrainan tukemisen. Mikä maa on toiseksi suurin Ukrainan tukija? Aivan. Saksa.

Kävi jo elokuussa ilmeiseksi, ettei Saksa kykene jatkamaan Ukrainan tukemista ensi vuonna aiempaan tapaan. Sillä ei ole rahaa aseiden valmistamiseen, mikä johti heti puolustusteollisuuden osakkeiden putoamiseen. Saksalle ei jää vaihtoehtoa kuin hakea rauhaa Ukrainaan tai sitten Saksassa nousee keväällä valtaan Ukrainan tukemista vastustavat puolueet.

Tilanne on sama hyvin monissa EU-maissa. Jos Ukrainan tukea jatketaan entiseen malliin, maissa nousevat valtaan tukea vastustavat puolueet. Fanaattisimmat maat, kuten Suomi ja Baltia pois lukien.

Jos ja kun yksittäiset EU-maat joutuvat ajamaan tukensa alas, ajavat federalistit ja arvoliberaalit yhteisvelkaideaa eteenpäin kuin käärmettä pyssyn piippuun. Eli kansalaiset eivät saisi enää päättää asioista, vaan velka kerättäisiin EU-lainsäädännön voimin yhteisrahastoon ja Ukrainan tukea voitaisiin jatkaa EU-velkasäännöistä riippumatta maailman tappiin asti.

En tiedä milloin meillä ja Baltiassa herätään Ruususen unesta. Myyvätkö Kokoomus ja Persut sielunsa federaatiolle, jotta voisivat jatkaa mieleistänsä sotaa ja pistää kansalaiset vastuuseen jostain yhteisvelasta? On joka tapauksessa käsittämätöntä, että presidenttimme ja puolustusministerimme eivät tajua, että olemme täysin kestämättömässä tilanteessa.

No money, no honey. Ukraina on pakko taputella nopeasti pois tai muuten Eurooppaa seuraa ennennäkemätön poliittinen myllerrys, joka voi pahimmillaan johtaa jopa koko EU:n hajoamiseen. Kansat ja kansalaiset tuskin hyväksyvät, että heidät ja heidän äänensä ohitetaan päätöksenteossa.

Onhan tässä tietysti vielä sekin vaihtoehto, että otetaan autoritaariset keinot käyttöön. Arvoliberaaleille se näyttää paradoksaalisesti käyvän, jotta omat ideat eivät romuttuisi. Ukraina tai ei mitään.

USA on ollut viime ja tänä vuonna Suomen tärkein vientimaa. Kasvua on ollut kymmeniä prosentteja. On turha kuvitella, etteikö kyse olisi pelkästä poliittisesta vienninedistämisestä. Suomelle annettiin myönteisen Nato-jäsenyyden vastavetona vähän namia, mistä johtuen emme ole uponneet Saksan mukana niin pahaan taloudelliseen kurimukseen.

Mikään ei takaa, että veto jatkuu. Trumpin valtaannousun seurauksena tariffeja tullaan nostamaan ja pahimmillaan EU joutuu kauppasotaan. Suomella ei ole ohituskaistaa, vaan vientimme kuivuu EU:n mukana kasaan. EU ei voi käydä samaan aikaan todellista sotaa Ukrainassa ja kauppasotaa USA:n kanssa. Trumpkin tietää tämän ja voi käyttää sitä vipuna Ukrainan sodan lopettamiseksi. Puhumattakaan Natoon liittyvistä uhkailuista.

Let that sink in, sanoi Elon Musk eilen. Suomalaisittain asian voi sanoa:'Tosiasioiden tunnustaminen on kaiken viisauden alku'. Saa nähdä kauanko Suomessa kestää, että realiteetit uppoavat tajuntaan ja seuraa poliittinen krapula.Hallituksellamme ja isolla osalla kansasta on paljon nieltävää.

8

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja taas turha alotus

      • Anonyymi

        Se oli turha aloitus kun isäsi sinua teki, olisi voinut jättää tekemättä ja moni muu olisi tehnyt paremmin.


    • Anonyymi

      Suomella on varaa tukea miljardeilla ukrainaa, vaikka BKT:n kasvu 1.2% miinuksella.

      • Anonyymi

        Mikä on sen "salainen vmm-momentti" jota Purra vihjaisi ja jonka tiedot ovat salaiset Ukrainan tukemiseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä on sen "salainen vmm-momentti" jota Purra vihjaisi ja jonka tiedot ovat salaiset Ukrainan tukemiseen?

        Ministeriössä on monelle asialle salaista rahaa salamomenteilla. Niitä sitten kirjanpidollisesti siistitään aina uusilla lisämenoarvioilla, joiden sisään taas kätketään muutama kymmenen miljoonaa.


    • Anonyymi

      Olisiko aika laittaa Hatanpää ja Uusitalo rauhanvälittäjiksi Ukrainaan.

      • Anonyymi

        Tai sinne Vatajan lämpöpatteriin sisään seisomaan?


      • Anonyymi

        Tietysti voitaisiin tukea Ukrainaa lähettämällä kaiken kovimmat ryssänvastustelijat sinne rahan ja aseiden sijaan, meidänkin työmaalta lähtis useampia 60v karvapersheUkkoja, hyvänä puolena kahvitunnit töissä rauhoittuisi mukavasti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3445
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      387
      3200
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      78
      3019
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2849
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2348
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      2039
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      94
      1964
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1879
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1869
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1759
    Aihe