moottoripyörät neptunissa ja mamai'assa

....

Hei!

Kovasti kiinnostaisi lähtä visiitille Romaniaan. Tapana on ollut vuokrata moottoripyörä ja kierrellä sillä lähistöjä. Mutta onko Mamaiassa ja Neptunissa yleisesti vuokrattavissa isoja moottoripyöriä, jotka vielä kulkisivat hyvin? Millainen on vuokrataso?

6

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nicolae

      Jos haluat välttämättä hengestäsi eroon, mene vain sekaan siihen liikennekulttuuriin ja niille teille. ;) Lue: kaahaavat kuin gangsterit ja tiet ovat täyttä pottupeltoa.

      • jussina kotiutunut

        vuokrata menopeliä. Opas sanoi ettei he suosittele edes auton vuokrausta. esim. omavastuu oli 500€ ja vuokra 70€ vrk.
        Liikenne tosiaan aika kaaosta.


    • Romaniassa matkustanut

      Eipä tullut yhtään moottoripyörävuokraamoa vastaan. Tavallisia polkupyöriä oli mm. Neptunissa vuokrattavana, ne näyttivät upouusilta, mutta hintakin oli sen mukainen (yli 3 euroa/tunti). Romanian tiet eivät ole kovin hyväkuntoisia, kävellessäkin joutuu katsomaan koko ajan eteensä, koska likakaivoja ym. avonaisia monttuja on paljon. Suosittelen lähiseutuihin tutustumista minibusseilla. Niillä matkustaminen on edullista ja paljon turvallisempaa kuin jos itse ajaisi. Bussit ovat siistejä ja ilmastoituja ja matkanteko niillä taittuu nopeasti (mm. Mangalia-Constanta väliin aikaa kului reilu puoli tuntia ja yhdensuuntainen matka maksaa noin euron).

    • MaikkiX

      Meidänkin aikeemme oli vuokrata auto ja tutustua sillä maaseutuun ja sisämaahan, mutta Neptunissa ei ollut kertakaikkiaan yhtään autovuokraamoa (puhumattakaan moottoripyörävuokraamosta). Mamaista emmekä Constantastakaan löytäneet autovuokraamoa noin pikavilkaisulla. Se tuntui olevan aivan tuntematon juttu siellä. Liikenne ei kyllä yhtään vaikuttanut houkuttelevalta, vaikka olemme sentään ajaneet aiemmin erittäinkin paljon eri puolilla Eurooppaa. Esim. Turkissa oli paaaljon miellyttävämpi liikennekulttuuri.

      Voi olla että viisainta on pysyä paikallisbussien ja junan kyydissä. Kunhan nyt katsot ite vähän mikä on meno ;-)

      • MaikkiX

        ... piti lisäämäni, että varsinkin paikallisjunakyyti 2-luokassa Constantasta Mamaiaan oli hupaisaa touhua, maksoi vähän alle euron ja elämyksiä piisasi kun asenne oli oikea.


    • Hande

      Tulimme reilu viikko sitten Mamaiasta. Joka puolella muualla vuokrattu moottoripyörä, tuolla ei. Älä tee sinäkään sitä virhettä. Kävele vaikka sitä Mamaian pääkatua, muutaman sadan metrin välein on ns. muistoaitauksia, synt. ja kuolinajat, kynttilä palamassa ja vainajien ikä aina n. 18-25. Liikenteen uhreja, sanoivat paikalliset. Useimmin moottoripyörällä!
      Kysyimme taksin hintaa päiväksi, se liikkui siinä 40euroa/pv bensat. Kuskit osaavat sen kaoottisen liikenteen ehkä paremmin kuin suomipoika.
      Tuli todettua, että monesta taksista puuttui "kauhukahva"!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe