Lapsi on narkkari

Anonyymi-ap

Olen hermoromahduksen partaalla. Kaikki ajatuskapasiteettini menee jälkikasvun toilailujen selvittämiseen.
Oletteko huumeiden käyttäjät oikeasti sitä mieltä, että äidin velvollisuus on huolehtia 30-vuotiaasta lapsestaan koko ajan ja pitää huolta, ettei ihan kaikkia rahoja käytä aineisiin, vaan jättää vähän vuokraan ja ruokaan?
Helvetinmoinen hätä, että rahaa riittää vuokraan ja ruokaan. Ja toinen sitten tuhlaa tulonsa huumeisiin.
Onko tämä oikein?
Pitäisikö olla joku laki, joka sallisi narkkareiden äideille normaalin, seesteisen vanhuuden?

14

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysynpähän vaan.
      -ap, äiti

    • Anonyymi

      Kaverit kaikkoavat, kun kuulevat että lapsi käyttää huumeita.
      Kukaan ei halua epätasapainoista epäsosiaalista varastelevaa narkkia lähelle.

      Äidit ovat yksin ja hylättyinä. Ei kavereita ja lapsi vastaa jos vastaa, silloin
      kun vastaa tai sitten ei.

    • Anonyymi

      Narkkari ajattelee ainoastaan itseään

      • Anonyymi

        No niin tekee. En ole havainnut empatiaa yhtään mistään suunnalta viimeiseen reilusti yli kymmeneen vuoteen.
        -ap


    • Anonyymi

      Kavereilla on lapsenlapsia. Ovat mummoja ja pappoja.
      Lievästi kateellinen.
      Oikeasti olisin toivonut itsellenikin jotain ihan normaalia.
      Mutta sinä olet sinä, Ja minulle ei koskaan tule lapsenlapsia

    • Anonyymi

      MITÄ PAHAA TEIN, ETTEN SAA NORMAALIA ELÄMÄÄ JA VANHUUTTA??

      MIKSI MINÄ ???????????

    • Anonyymi

      Tein huoli-ilmoituksen. Taas. Ei tasan mitään hyötyä, koska hän ei myönnä ongelmaa eikä halua apua eikä vastaa puheluihin tms yhteydenottoihin.

      Oma lapseni. Minun omani. Mitä vielä voisin tehdä?

    • Anonyymi

      Herra antakoon voimia sinulle.

    • Anonyymi

      Voin kertoa jotain sieltä lapsen suunnalta.
      Olin itse päihteitä käyttävä teini, nuori aikuinen, elämä sekaisin. Suoranaisesti kovia huumeita en käyttänyt.
      Jälkikäteen on tullut mietittyä, miten elämäni mahtoi vaikuttaa omaisiin, läheisiin, ym.
      Ja kun puhutaan, ettei narkkari tai muuten päihteitä käyttävä välittäisi omaisistaan, tai muistakaan, niin se ei pidä paikkaansa. Kyllä se sekoilija, elämänsä itse pilannut syyttelee itseään lähes jatkuvasti, omasta käytöksestään. Siinä tietää tasan tarkkaan, mitä läheisilleen aiheuttaa omalla toiminnallaan. Se on yksi osa ongelmaa. Ja kun oikein pahalta tuntuu, sekoillaan vain lisää. Jatkuvaa oman pahan olon pakenemista päihteiden avulla, vaikka niistä ei todellakaan apua ole.

      Itselläni oli onneksi mahdollisuus palata vielä ns. normaalielämään, ja sain tilaisuuden katsoa ja pohtia kaikkea jälkeenpäin.
      Omaisten ja läheisten kanssa on onneksi välit aina säilyneet, ja tietenkin vielä parantuneet, kun omakin elämäntilanne parani.

      Uskon todella, että omaisilla ja läheisillä ei ole helppoa, ja vielä kun miettii, kuinka laajastikin lapsen elintavat voivat vaikuttaa myös vanhempien elämään ja elinympyröihin.
      Lisänä vielä vanhempien kokemat itsesyytökset " teinkö jotain väärin ? " , " olisinko voinut tehdä jotain eri tavalla ? ", jne. jne. Varmasti jokainen vanhempi käy läpi tuollaisia ajatuksia kun/jos omalla lapsella " karkaa " elämä väärään suuntaan, päihteet, rikollisuus, tai sitten ehkä jokin sairaus, tms.

      Toivon voimia ja jaksamista kaikille vanhemmille, joilla oma lapsi tai nuori on eksynyt polullaan väärään suuntaan.
      Omaisille on olemassa jonkinlaisia vertaistuki ryhmiä tms. Niistä en tarkkaan tiedä, mutta varmasti netistäkin on löydettävissä, jos kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Junaa odottamaan, Ei asemalle vaan radalle, niin ne tekee.

      • Anonyymi

        meiltä lakkautettiin asema ja junat menee ohi.
        huume tuovinen
        ykkös a rapun piliukko


    • Anonyymi

      Aivan karmeaa luettavaa. Sanotaan että lapsi valottaa aina. Vauvana kun se itkee ja vanhempana kun odotat sitä sydän syrjällään kotiin. Se on sinun lapsesi ja tekisit mitä vaan että hän voisi paremmin. Huumeet on vaan sellainen asia että siinä häviää taistelun. Huumeaddikti on kuorma yhteiskunnalle ja sen huomaa kun apua hakee.

      Voimia tälle äidille äläkä syytä itseäsi missä meni vikaan sillä wlämä on kuin polku jokaa vain johtaa jonnekkin etkä voi sille mitään.

    • Anonyymi

      Lapsesi on perinyt sinulta heikon luonteen ja et ole osannut kasvattaa lastasi, turhaan sinä muita syyttelet ja vaadit vielä jotakin erityislakia pitämään sinusta itsestä huolta. Olet samanlainen kuin lapsesi, sysäät vastuun muille.

      Maailma on täynnä vaaroja ja houkutuksia, niin on aina ollut ja tulee olemaan, se on pieni prosentti, joka hankkii itselleen ongelmia. Vanhempien tehtävä on kasvattaa lapselle vahva identiteetti ja valistaa, koska aikuisena kaikki vastaavat itsestään. Et ole sitä oppinut, eikä ole lapsesikaan.

      • Anonyymi

        Olipas täysi lynkkaus.
        Kommentoijalla ei ole ainakaan tapakasvatus mennyt perille.
        Näyttää olevan kovin yleistä, että vanhempia syytetään kaikesta, mitä lapsensa sähläävät.
        Se kun ei aina ole vanhempien vika millään tavalla. Turha syyllistää, etenkään tietämättä mistään mitään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6329
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      73
      4174
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3525
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      87
      3437
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      108
      3384
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      244
      3360
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      71
      2802
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2698
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      214
      2409
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2123
    Aihe