Onko huolto onnistunut poistamaan 2004-2005 vuosien 500-sarjalaisistanne tietokoneen vikailmoitushäiriöt, vakionopeussäätimen ja ilmastoinnin ajoittaiset lakkoilut?
Onko korjaus sisältänyt ohjelmiston uudelleenlatauksen vai myös tietokoneboksin vaihdon?
Onko vikaa ollut myös datakaapeloinnissa?
Onko korjaus sisältänyt ohjelmiston uudelleenlatauksen vai myös tietokoneboksin vaihdon?
Onko vikaa ollut myös datakaapeloinnissa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole havainnut minkäänlaista vikaa ensimmäisen vuoden aikana (530 dA)
Vikoja kyllä on ja niitä metsästetään koko ajan, tosin aina ilmenee jotakin uutta... viime aikoina pinnalle nousseet isot viat ovat ylitoimiva penkinlämmitin(polttaa vaatteet yms) ja joissakin bensamoottoreissa ilmenneet valuviat, jotka ovat johtaneet moottoririkkoihin.
Suurimmat asiat hoidetaan siltisalassa ja huoltojen yhteydessä.
Niin, luettele nyt niitä "sähkövikoja"?
Eipä ole ollut. Katelliset tietysti voivat provoilla.
Ohjelmistolataus tilattu ensi viikolle, toivottavasti auttaa.
Vikoja 5000 km ajetussa:
-ilmastointi lakkaa jäähdyttämästä kesken ajon. Uuden käynnistyksen jälkeen pelaa taas.
- vakionopeussäädin lakkaa toimimasta kesken ajon. Uuden käynnistyksen jälkeen sekin pelaa jälleen.
- päättömiä vikailmoituksia virran kytkemisen yhteydessä, kuten jarrupalat loppu, abs viallinen, moottorihäiriö, ikkunahissi jumiintunut.
Meneppä "Juha" merkkiliikkeen huoltomiehen puheille (myyjiltä ja huollon työnjohtajilta ei kannata kysyä) ja kysy, onko moisia juttuja ilmennyt uusissa 5-satasissa. Juttele sitten vasta "provoilijoistasi". Jostakin syystä täydellinen tietämättömyys antaa täydellisimmän vankkumattomuuden viisastelijoille. Mitä enempi on tietoa, sitä varovaisemmin ottaa kantaa.
Itse olen ajanut vm05 525dA:lla 6500 km eikä ainuttakaan vikaa ole ollut (näin tietysti pitääkin olla!). Tämä on minun kokemukseni autosta, jollakin muulla on omat kokemuksensa omastansa.