OVEsta kysymys

Anonyymi-ap

Minulla olisi nyt iläni puolesta mahdollisuus ottaa OVEa joko se 25% tai 50%.
Mutta onko sillä merkitystä otanko sen vielä tämän vuoden puolella vai aloitanko vasta ensi vuonna? Häviääkö vai voittaako rahallisesti jos aloitan heti vai onko samantekevää? Töissä jatkan normaalisti kunnes alin eläkeikä voittaa.

10

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en tiedä mutta
      mutu-tuntumalta ottaisin muutokset kokonaisten vuosien jälkeen

      eli seuraavalta vuodelta

      mutu tulee siitä, että eläkkeitä usein lasketaan kokonaisen vuositulon jälkeen
      jolloin 1.1. 2025 olet ansainnut täyden vuoden 2024 vanhuuseläkkeeseesi
      ja vähennykset sitten tulevat sen jälkeisistä muutoksista

      eläkerjäreselmä on niin monimutkainen että sen selvittelyyn menee aikaa
      ja netistä kysymällä ei ehkä selviä ollenkaan

      https://www.etk.fi/suomen-elakejarjestelma/elaketurva/tyoelake-etuudet/osittainen-vanhuuselake/

    • Anonyymi

      Ihan sama. Verottajavaras vie.

    • Anonyymi

      Työeläkelaitos varmaan olisi pätevin tietolähde kysymykseesi. sieltä kotisivulta löytyi tällainenkin neuvo: Jos sinulle on esimerkiksi kertynyt 2 000 euron työeläke ja otat 50 prosenttia eläkkeestä maksuun kolme vuotta ennen alinta vanhuuseläkeikääsi, pienenee eläkkeesi määrä pysyvästi 144 euroa. Selvitäthän huolellisesti eläkkeesi määrän omasta työeläkelaitoksestasi ja tarkistathan sen jälkeen verottajalta eläkkeen ja ansiotyön verotuksen ennen kuin haet osittaista vanhuuseläkettä.

      • Anonyymi

        Eihän se kytä sisinyt vaan kannattaako lähteä tänä vuonna vai ensi vuonna osavarhaiseläkkeelle

        Mitä myöhemmin lähtee sitä suurempi eläke mutta sitä pienempi aika sitä nostaa

        Lopulta eläke on mahtava kooltaan prosenteissa ylittää 100 palkasta muttei ehdi koskaan sitä nostaa


      • Anonyymi

        Lisää päässälaskua
        ""kertynyt 2 000 euron työeläke ja otat 50 prosenttia eläkkeestä maksuun
        kolme vuotta

        ennen alinta vanhuuseläkeikääsi, pienenee eläkkeesi määrä pysyvästi 144 euroa""

        Jos voisi näillä ehdoilla lähteä osavarhaiseläkkeelle 41 vuotta 8 kuukautta ennen vanhuuseläkerajaa

        ei saisi eläkettä ollenkaan vähennyksen takia


    • Anonyymi

      Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2025. Vuoden 2025 palkkakerroin on hieman suurempi kuin työeläkeindeksi. Palkkakerroin nostaa eläkkeeseen vaikuttavia ansioita noin 2,2 prosenttia ja työeläkeindeksi korottaa maksussa olevia eläkkeitä noin 1,3 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

      Mitä pitempään työskentelee, sitä suuremmaksi eläke kasvaa. Eläkkeelle jääminen 1.1.2025 tuo siis hieman suuremman eläkkeen kuin 1.12.2024 alkava eläke. Uusien indeksien mukaisen arviolaskelman voi tehdä Varma Asioinnissa.

    • Anonyymi

      Minä otin OVEn heti kun oli mahdollista ja 50 % eli sain joka kuukausi noin 800 bruttona tuloja, ja minun vero% käteen tuli ylimääräistä noin 600 euroa.

      Otin OVEa tosiaan niin pitkään kuin sai ja yhteensä sitä tuli sitten noin 22 500. Tämä könttäsumma vähentää eläkettäni noin 70 euroa kuukaudessa eli , takaisin olen tuon maksanut noin 321 kuukauden eli 26 vuoden päästä.

      Että jos joku vielä epäilee kannattaako OVE niin luulisi tuon laskelman selkeyttävän. On nimittäin henkilöitä, jotka eivät MISSÄÄN NIMESSÄ halua etukäteen rahaa vaan pikkuhiljaa jolloin luultavimmin suurin osa rahoista jää käyttämättä kun kuolo korjaa.

      • Anonyymi

        Niinpä ja täytyy muistaa, että saa myös eläketulovähennyksen.

        Paljon riippuu myös siitä, työskenteleekö OVEn rinnalla.
        Alimman eläkeiän jälkeen ei lopulliseen eläkkeeseen enää tehdä vähennystä, itselläni oli ikävuodet 64-65. Kivasti sain säästöön.


    • Anonyymi

      Vuonna 1963 syntyneiden elinaikakerroin vahvistettu – pienentää alkavia työeläkkeitä 5,2 prosenttia

      – Elinaikakertoimen muutoksesta seuraa, että vuonna 1963 syntyneiden vanhuuseläkkeitä ja eräitä vuonna 2025 alkavia eläkkeitä pienennetään 5,2 prosenttia. Tämä on alle 0,1 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuotta aiemmin, Eläketurvakeskuksen (ETK) ekonomisti Timopekka Hakola kertoo.

      https://www.etk.fi/ajankohtaista/vuonna-1963-syntyneiden-elinaikakerroin-vahvistettu-pienentaa-alkavia-tyoelakkeita-52-prosenttia/

      Lehtiuutisissa sanottiin, että tämä koskee myös OVE:a. Eli varmaan kannattaa ottaa äkkiä, jos aikoo.

      • Anonyymi

        Elinaikakerroin vaikuttaa joka tapauksessa, jos on syntynyt vuonna 1963, ottaa OVEn milloin tahansa. Tai ei ota.
        Se lasketaan kaikesta eläkkeestä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5593
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5229
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3264
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      86
      3165
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      974
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      950
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      872
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      666
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      665
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      609
    Aihe