Aamiainen laivalla

Anonyymi-ap

19 € aamiaisesta laivalla on kova hinta.
Aamiaispaikoissa voisi olla eri hintaiset osastot.
Nämä eväitä mukaan ottavat ja koko päivän energian tarpeensa aamiaisella tyydyttävät ansaitsevat oman karsinansa, jossa riittäisi leipää ja puuroa ja makkaraa ihan mielin määrin syötäväksi. Niitä riittäisi taskuihinkin ahdetaviksi.
Niin on touhu kuin 90 luvulla kun naapurikansa pääsi ulkomaille hotellien aamupalpöytään.
Tätä sikailua ja varastamista on vaikea katsella ja sulattaa.

6

370

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän sinne aamiaiselle saa mennä repun kanssa,kananmunia voi tietysti tunkea taskuihin.

      • Anonyymi

        varsinkin löysäksi keitettyjä


      • Anonyymi

        saa mennä repun kanssa muttei sinne saa ottaa eväitä


    • Anonyymi

      Saksalaiset ei ole naapurikansa, kas kun et ole tiennyt.

      • Anonyymi00007

        Käyttämissämme saksalaisissa, nuorison suosimissa, halvoissa majapaikoissa, oli aamiaisen noutopöydällä hinnasto mukaan otettavista eväistä. Mös oman termospullon täyttäminen kahvilla oli mahdollista. Rahoille oli avolaatikko johon nuoret heittivät rahansa eväistään.

        Tutustuimme suurempiin kaupunkeihin mutta pääasiassa hakeuduimme yöpymään maaseutujen pikkukaupunkeihin ja kyliin yksityismajoituksiin. Niissä oli usein eteisessä olutlaatikko jonka yhteydessä oli pahvilappu jossa oli oluen hinta ja rahoja varten avoin pahvilaatikko rahoille.
        Epäilen, ettei rehellisessä, suomalaisessa ympäristössä olisi säilyneet oluet eivätkä rahat.


    • Anonyymi00006

      Kun menee täysihoitoristeilylle niin ei tarvitse välittää normaalitarpeidensa hinnoista.
      Menimme noutopöytäaamiaiselle 8 - 9 välillä. Hoitoon sisältyvä terävien tarjoilu alkoi yleensä 10:n aikaan. Joskus otin yhden viskin silmien avaajaksi.
      Useimmiten satama oli lähellä kaupunkia. Paras oli Maltalla Valletta. Keskustan kupeessa. Ainoa ikävä puoli oli jyrkkä ja korkea rinne jos halusi suoraan keskustaan lyhyintä reittiä.
      Kaupungin kupeessa paikoissa kävimme laivassa lounaalla. Joissakin paikoissa lounastimme kaupungilla.
      Myöhäinen päivällinen laivalla ja pöytään viinikaraffi.
      Joskus satama oli niin kaukana keskustasta, että sorruimme käyttämään taksia kun ei ollut tuntumaa paikallisliikenteeseen.
      Jokaisella paatilla oli yökerhossa varieteeohjelma jonka jälkeen alkoivat humputukset. Katselimme sitä parin drinkin kanssa, vaimoni on absolutisti ja hyttiin noin klo23 tienoissa.
      Paras hyttimme oli Madeira - kolme Kanarian saarta- Marokko - Madeira kierros. Ylimmän kannen kookkaan hotellihuoneen veroinen, parivuoteella ja sohvakalustolla kalustettu, kahdella, kookkaalla suorakaiteen muotoisella ikkunalla varustettu hytti. Hupaisa yksityiskohta oli kylpyhuone jossa oli kylpyamme. Toki suihkutella voi ilman ammekylpyä. Ainoana kauneusvirheenä oli minibaari joka poikkesi muusta paketin sisällöstä. Mini oli maksullinen emmekä tunteneet tarvetta sen käyttämiseen.
      Valitsemissamme lämpimien merien risteilyissä oli aina yksi meripäivä Joissakin olisi ollut enemmänkin mutta emme valinneet sellaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      382
      1471
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      971
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      925
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      91
      923
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      71
      891
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      629
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      605
    Aihe