Tehdäänkö juhannusjuusto pastoröimättömästä maidosta? Tuli mieleen kun söin sitä juuri, ja syödessä tuli mieleen, että ternimaidosta se vissiin tehdään...Joten miten on?
En kyllä jättänyt syömättä, vaikka ei oisikaan ollut "vaaraa".
En kyllä jättänyt syömättä, vaikka ei oisikaan ollut "vaaraa".
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.oulunlahiruoka.fi/resepteja/juhannusjuusto.html
Jos tarkoitat Punaistaheraa Juhannusjuustolla niin voi rauhassa syödä. Valmistetaan kyllä pastöroimattomasta maidosta, mutta sitä keitetään noin 5tuntia kokoajan kiehuen joten eiköhän listeriabakteeri ole jo montakertaa kuollut kun se kuolee 75asteen lämmössä. Punaistaheraa ei valmisteta terninmaidosta vaan ihan normaali maidosta mutta kaupasta ostetusta maidosta se ei tule. Itse pidän herasta aivan mahdottomasti ja olen syönyt sitä nyt juhannuksena ja voisinpa hakee taas yhden lautasellisen.
Sitäpä juuri. Sillähän on monta nimeä.
Tänään söin sitä taas.
Listerian voi saada helpomminkin ja paljon arkipäiväisemmästäkin ruoasta, joten en alkanut hysteeriseksi tuon sopan kanssa. :)