Täälä voi keskustella kaikista asioista jotka mietityttää tai jännittää.😄
Ujous ja kaikkii muu ahdistava.
5
189
Vastaukset
- Anonyymi
Minua on jo pitkään ahdistanut se että yks meidän luokalla oleva poika kohtelee minua kivuliaasti😔
- Anonyymi
Jännittää esitelmän pitäminen
- Anonyymi
Minäkin olin lapsena ja nuorena kova jännittämään, etenkin jos jouduin esiintymään, kaikkien silmätikuksi, katseet kohdistuivat minuun.
Ongelmani oli myös se, että punastuin aina, kun ihmisten huomio kiinnittyi minuun.
Siitä myös joskus vinoiltiin ja kyseltiin paloauton väriä, ym. En vain niistä niin välittänyt, koska en voinut sille mitään.
Kaiken kaikkiaan en ole koskaan kovin ujo ollut, vaikka jännittäjätyyppi olenkin ollut.
Silloin, jos joutuu esiintymään porukan edessä, hyvä keino on se, että heti alkuun sanoo ääneen " nyt kyllä vähän jännittää ". Se helpottaa omaa oloa, ja muutkin sitten tietävät, että sinua jännittää.
Jännittämisessä ei ole mitään pahaa, se on vain tunne, joka tuntuu ikävältä. Monet ihmiset kärsivät jännittämisestä. Ei uskoisi, mutta monet näyttelijät, laulajat, muusikot, hekin jännittävät usein. Esiintymislavalle nousun vaihe on monelle se jännittävin hetki, ja ovat sanoneet että lavalla sitten helpottaa.
Ja on hyvä muistaa, että sinä/minä en ole suinkaan ainoa joka jännittää, meitä on aika paljon. - Anonyymi
Homeopatiaa, etenkin yleison eteen menoon ja muihinkin pelkoihin
- Anonyymi
Olen myös paha siis todella paha esiintymiskammoinen. Tänä syksynä olen joutunut jo pitämään niin monta esitelmää ettei enää tunnu missään. Hups en olisi uskonut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925142Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,364533Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 841886
- 231825