Kaikkea sitä näkee, kun tarpeeksi vanhaksi elää

Anonyymi-ap

Ruotsalaisministerin pelko kuohuttaa – näin banaanista voi tulla ”vaarallinen”
Psykologian professori esittää Aftonbladetille skenaarioita, joiden jälkeen banaani ei ole enää banaani.

Pelko banaaneja kohtaan on siinä mielessä irrationaalista, että banaanit itsessään eivät ole professorin sanoin ”vaarallisia”. Hän nostaa esiin kuitenkin erilaisia skenaarioita, joita pelon taustalla voi olla.

– Se voi johtua siitä, miltä banaani näyttää tai miltä se tuoksuu. Tai siitä, että se houkuttelee kärpäsiä ja että kyseessä olisikin itse asiassa jonkinlainen kärpästen pelko. Tai että pelkää sen rakennetta ja sitä, että banaani tarttuu suuhun ja siihen tukehtuu.
Ai niin, pelko voi johtua myös siitä miltä banaani "tuntuu"jos ja kun.....

6

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20124898Huh huh... Onneksi Hämeen Sanomat löysi 3 naishenkilöä jotka ovat lainanneet rahaa Wilpoloilta korkealla kuukausi koroilla.
      Wilpola joutunut rikollisen häirinnän kohteeksi mutta rikosilmoitusta ei kuulu,ei näy.
      Rikoskomisario Riku Vihtilä sanoi että poliisi tutkii vain tehtyjä rikosilmoituksia.

    • Anonyymi

      Rotuhygieenikoille banaani assosioituu apinaan.
      Freudin mukaan alitajunta on yliminää määräävämpi tekijä, ja tässä se huomataan.

    • Anonyymi

      Ehkä huolestuttavampaa on se miten foobikon työympäristö on asiaan reagoinut. Eihän tuollaisen myötäily ainakaan paranna tilannetta. Hoitoonohjaus oikea tie.

      • Anonyymi

        Hoitamattomat mielenterveysongelmat Marjaanalla ja muillakin derkuilla.


    • Anonyymi

      Sitä voi ahistaa jos on tullu työnnetyksi bansku sinne ja se on katkennut

    • Anonyymi

      Kakarana varmaan sattunut jotain johon liittynyt banaani, ehkä tungettu lapselle ja toinen on meinannut tukehtua. Miksi lapsille annetaan banaania.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe