Myös Mike Tysonilla.
Pohjanoteeraus oli ensinnäkin se että Netflixin serverit eivät kestäneet yleisöryntäystä. 4/5 katsojaa jäi kokonaan ilman matsia.
Moni nyrkkeilyn ystävä oli ottanut jopa vapaapäivän nähdäkseen legendan ottelemassa nuorukaista vastaan. Euroopassa miljoonat laittoivat kellon soimaan yöllä jotta ehtii tunnelmaan mukaan.
Monet sporttibaarit Thaimaassa avasivat ovensa aamulla aikaisin ja lajin fanit pääsivät katsomaan matsia. Mutta ei. Itse katsoin lopulta matsin melkein suorana Youtubesta, jossa se kuvattiin kännykällä sadanmetrin päästä.
Vasta iltapäivällä Netflix alkoi toimimaan ja katsoin matsin kokonaan ja turhaan.
Tyson oli ilmeisesti aerobisen harjoittelun sijaan pössytellyt ahkerasti, olipahan niin paskassa kunnossa. Lihaa toki oli vanhaan malliin ja terävyyttäkin olisi ollut, mutta kun ukko oli aivan hapoilla jo toisen erän lopussa.
Tutut sukellukset ja ja kohokoukut jäivät haaveeksi, Mike oli väsymyksestä (ja kannabiksesta?) miltei psykoosissa jo kolmannessa erässä, näytti siltä että hän sai samaan aikaan Parkinsonin taudin ja kaihin molempiin silmiinsä, sekä puujalat.
Huitoi ilmaa sekunti sen jälkeen kun Paul oli lyönyt ohi, ikäänkuin ei olisi nähnyt mitä kehässä tapahtuu. Reaktioaikansa oli aivan hukassa. Ottelun jälkeen Mike oli kuin zombie. Täysin väritön, ilmeetön ja miltei sanaton.
Normaalisti hän on ollut suupaltti. En tiedä mikä sairaus hänellä on, mutta olipahan kauheaa katseltavaa kun entinen planeetan pahin mies oli vastustajana helppo kuin sahanpuruilla täytetty nyrkkeilysäkki.
Toivotaan ettei mitään vakavaa ole kyseessä. Mike ottaa vaan nyt ne 20 miljoonaa dollaria, lopettaa sen pössyttelyn ja menee lääkäriin ja nauttii perhe-elämästään ja eläkkeestään.
Mike Tyson oli suurin inspiraationi jatkaa kamppailulajeja karaten jälkeen ikävuosina 19-26. Autotallini oli vuorattu kuvillaan ja lehtileikkeillä, VHS:ltä katselin kaikki matsinsa uudelleen ja uudelleen ja tilasin netistä "Mike Tyson 20 greatest knockouts"- dokumentin.
Syynä oli varmaan sekin että Mike on miltei saman ikäinen kanssani.
Kuukauden sisällä olen katsellut noin 15 hänen matsiaan uudelleen ja lukemattomia koosteita fiilistelläkseni tätä matsia. No, se oli siinä, kaikella on aikansa kuten Mike Tysonin nyrkkeilyurallakin, joka kuitenkin on maailman kovimpien urien joukossa monen mielestä se kirkkainkin tähti.
Taisi Netflix menettää enemmän katsojia katkosten vuoksi kuin saada lisää. Moni kaveri somessa vaahdonnut että se oli Netflix sitten tässä se tilaus.
2010
Kaikella on aikansa
8
159
Vastaukset
- Anonyymi
Liittyy thaimaan matkailuun miten?
- Anonyymi
Olethan sinäkin 2010 somekuuluisa kuten Jake Paul ja olet sanonut että voitat mennen tullen toisella kädellä jätskiä syöden 99,9% vastustajistasi, joten sinullahan olisi nyt elämäsi tilaisuus.
Tee sopimus Changin kanssa ja haasta Paul thainyrkkeilymatsiin kanssasi, areena täyttyisi ja rikkaat katselijat tilaisivat kaikki mahdolliset majoitukset thaimaasta ja loput yöpyisi naapurivaltioissa, pitopalvelukin myisi ennästyksellisen määrän makeita hodareita ja sinä tienaisit muutaman kymmenenmiljoonaa euroa.
Älä hyvä mies kulje onnesi ohitse vaan tao kun rauta on kuumaa.- Anonyymi
Mitäs ne viimeksi Meilahdessa sanoivat? Eikös Meilahti ole Pattayalla?
- Anonyymi
Tässähän tuo näkyy, oli äijä miten iso ja itsevarma hyvänsä, niin kyllä sekin kaatajansa kohtaa.
- Anonyymi
ÖÖh. Oletko 16 v? Tyson on 60-kymppinen. Oliko Paulille "hieno" voitto? Tulee mieleen näistä Paulin "otteluista" jenkkiläinen vapaapaini. Suomessakin ottavat teinit nykyään kaikki showt tosissaan. Some on ihmeellinen maailma. Paul on teknisesti ja fyysisesti niin onneton nyrkkeilijä, ettei Suomessa varmaan piirinmestaruutta saisi. Käsittämätöntä rahastusta, jonka te nulikat mahdollistatte.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ÖÖh. Oletko 16 v? Tyson on 60-kymppinen. Oliko Paulille "hieno" voitto? Tulee mieleen näistä Paulin "otteluista" jenkkiläinen vapaapaini. Suomessakin ottavat teinit nykyään kaikki showt tosissaan. Some on ihmeellinen maailma. Paul on teknisesti ja fyysisesti niin onneton nyrkkeilijä, ettei Suomessa varmaan piirinmestaruutta saisi. Käsittämätöntä rahastusta, jonka te nulikat mahdollistatte.
En, vaan 70! Typerää lähteä vanhan äijän kehään uhoomaan, että on voittamaton, jos kunto on sitä, että tuulenpuuskakin kaataa. Tuplanolla varmaan samaa kastia.
- Anonyymi
Oho. Mielenkiintoinen aloittajan näkökulma. Veteraani-ikäisen Tysonin herjaamista. Kaikki me nyrkkeilyä seuraavat, ja moni muu nyrkkeilystä tietämätönkin, tiedettiin, että tässä "ottelussa" ei mielenkiinto ole siinä, miten Mike Tyson selviytyy. Mielen kiinto oli siinä, mitä satoja miljoonia nyrkkeilysomettamisella tienaava Jake Paul osaa. Nyt nähtiin. Paul ei osaa nyrkkeillä. Koko Jake Paulin rahastuskupla paljastui kaikelle kansalle. Keskiverto Sm-tason nyrkkeilijäkin pesisi Paulilla kanveesia. Hyi, mikä esitys Paulilta.
- Anonyymi
En toki herjaa nuoruuden suurinta idoliani, totesin vain miten paskassa kunnossa hän oli, mutta sillekin löytyi tänään syy. Miken puhjennut vatsahaava oli viedä hänet kesäkuussa hautaan.
"Melkein kuolin kesäkuussa. Minulle tehtiin kahdeksan verensiirtoa. Menetin puolet verestäni ja 11 kiloa painostani sairaalassa. Minun piti taistella tervehtyäkseni, entinen raskaansarjan mestari kirjoitti"
Nyt ottelun alla häneltä oli mennyt polvi paskaksi, mutta ei halunnut tehdä siitä numeroa vaan hoitaa ottelun alta pois ja rahat kotiin. Raha tulee Tysonin suurperheelle tarpeeseen.
Veikkaan että ilman noita terveysongelmia Tyson olisi voittanut matsi ja Paul olisi joutunut pakoilemaan. Nyt Paulilla oli vastassa raihnainen kivulias mies, jolta särkylääkkeetkin vei terän.
Omalta osalta veikkaisin että voittaisin Paulin kolmen kuukauden nyrkkeilytreenin jälkeen.
Olen sparrannut ihan oikeita isoja nyrkkeilijöitä ja tasoero ei ollut suuren suuri. Sparraajan tehtävä ei ole satuttaa eikä viedä itseluottamusta itse ottelijalta.
Nimiä mainitakseni niin Sami Elovaaralle ja Jukka Järviselle olin harjoitusvastustaja. Kokeilin nyrkkeilyä sinä aikana kun kuntoutin leikattua polveani. Thainyrkkeilyssä tarvitaan ehjät ja vahvat polvet.
Sen verran sain käsitystä että ammattinyrkkeily on piinkova laji ja ottelukehään ei mennä puolikuntoisena, kuten ei thainyrkkeilyssäkään. Loukkaantumisen riski kasvaa sitä enemmän mitä huonompi on kunto.
2010
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse574408Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky953675Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1023292Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801108- 81783
- 44781
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.103780Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754