Hei,
Minulla on olohuoneen ikkunalaudoilla useita kasveja ja vaikka olenkin melko kömpelö viherpeukalo, sai ne viihtymään melko hyvin aina siihen saakka, kunnes meille asennettiin ilmalämpöpumppu.
Aluksi ihmettelin, miksi olkkarin kasveista suurin osa alkoi nuupahtaa. Jopa upea ja runsas peikonlehteni otti nokkiinsa ja sen lehden kuivuivat kasaan. Ripsiäisiäkin taisi niihin ilmestyä.
Lähimpänä ilmalämpöpumppua olevat kasvit kuivuivat heti ja siirsin ne sivummalle, mutta ikkunalauta näyttää tosi alastomalta ja typerältä ja haluaisin sijoittaa siihenkin mitä tahansa kasveja.
Onko olemassa kasveja, jotka kestävät päivittäistä lämmintä hönkää? Käytännössähän tuo on kuin niitä jatkuvasti kevyesti pöhöttäisi hiustenkuivaajalla?
Mitä muita vinkkejä kuivaan huoneilmaan olisi nimenomaan kasvien kannalta. Olen sijoittanut vesiastioita kasvien lähelle ja sumuttelen niitä suihkepullolla pari kertaa viikossa. Olisiko syytä hankkia ilmankostuttaja tai joku kiva loriseva koristesuihkulähde?
Mikä kasvi viihtyy kuivassa ja lämpimässä
Anonyymi-ap
0
378
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30636