onko samataho tekijä,onko yhteyksiä venäjä putiiniin,
Maston vaijeripoikki,Sillan vaijeripoikki
7
256
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa sillassa voisi tarkastella myös alkuperäisen kiristysmekanismin kuntoa tai kunnossapitoa. Onhan alkuperäisen määräaikaiset kiristykset hoidettu? Sama vaatimus on Jyväskylän matkakeskuksen kävelysillassa. Toivottavasti on kiristetty oikeaan jännitykseen. OTKES huomio, tässä olisi syytä tutkia noiden siltarakenteiden huoltotoimet ja kunnossapitäjän ammattitaito. Miten varaosavaijerin tilaus voi kestää kuukausia, sekin ihmetyttää. Kysymyksessä kriittinen rakennusosa varautumisen mallioppilas maassa.
- Anonyymi
suomi on ulkoistanut kaiken amerikkaan,kotimaisuus aste on vain voi ja maito eikä sitäkään saa syödä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
suomi on ulkoistanut kaiken amerikkaan,kotimaisuus aste on vain voi ja maito eikä sitäkään saa syödä
Luulisi että tuo vaijeri olisi hankittu varastoon varaosaksi.
- Anonyymi
Eiköhän nämä jykylän ylläpidettävät riskielementit pitäisi ylläpitää ja käydä läpi ennen urheiluhalleja.
Tokkopa tuossa uusi laastariviritys auttaa jos vetoa on niin paljon että katkeilee.
Osallistuisikohan jäkissijoittajat myös tämän uuden sillan rakentamiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän nämä jykylän ylläpidettävät riskielementit pitäisi ylläpitää ja käydä läpi ennen urheiluhalleja.
Tokkopa tuossa uusi laastariviritys auttaa jos vetoa on niin paljon että katkeilee.
Osallistuisikohan jäkissijoittajat myös tämän uuden sillan rakentamiseen.En yhtään epäisi vaikka olisi patterirälläkällä katkottu säikeet. No, katkaisukohdista tuon heti huomaa. Onko valtiollinen toimija ollut asialla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En yhtään epäisi vaikka olisi patterirälläkällä katkottu säikeet. No, katkaisukohdista tuon heti huomaa. Onko valtiollinen toimija ollut asialla?
Vaikuttaa Ksml-lehden valokuvasta päätellen katkenneen sen verran ylhäältä, että leikkaajalla on pitänyt olla teline tai nosturi. Siis liikajännityksestä todennäköisesti katkennut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaa Ksml-lehden valokuvasta päätellen katkenneen sen verran ylhäältä, että leikkaajalla on pitänyt olla teline tai nosturi. Siis liikajännityksestä todennäköisesti katkennut.
Ylimääräinen jännitys voisi johtua alkuperäisen tukirakenteen löystymisestä, jolloin veto tähän 80-luvulla tehtyyn tukirakenteeseen kasvaisi. Edelleen peräänkuulutan OTKES:ia tutkimaan kunnossapidon toimet, osaamisen, käytänteet sekä dokumentoinnin. OTKES voi aloittaa tutkinnan myös oma-aloitteisesti. Tämä esijännityksen jakautumisen muutos saattaa olla riskikohde useiden eri siltojen rakenneratkaisuissa. Vahva epäily ettei normi kunnossapitäjällä ole keinoja eikä osaamista arvioida esijännitystä, vaan seurataan sokeasti kunnossapito-ohjetta. Jos siis sellainen ohje on olemassa, toivottavasti on toimitettu kunnossapitäjälle urakan alussa. Jäämme seuraamaan tilannetta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle283557Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142820Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1212741Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt182444Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1162418Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771762Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501678Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261666Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431421- 1441334