Miten vanhaan, vuosisadan alussa rakennettuun hirsitaloon kannattaa tehdä märkätilat (kylpyhuone ja wc:t)? Eli mitä laitetaan hirsien päälle ja millä vedeneristys tehdään? Entäs pinnat, kaakelit kun eivät varsinaisesti kuulu tuollaiseen taloon?
kylpyhuone hirsitaloon
remonttivinkit?
75827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
rakennukseen.
Tai muuraamalla kokonaan erillinen rakenne irti hirsiseinistä.
suihkutilat erilliseen koppiin irti rakenteista ja omalla ilmanvaihdolla ja vesieristyksellä.Toteutuksen yksityiskohdat maun mukaan.Helpoin on suihkukoppin putkiliikkeestä.
Vessat tekee kuivavessoina niin ei tartte mitään ihmeellisyyksiä.
Kaakelit on rakennusmateriaalina varmaan samaa ikäluokkaa kuin hirsikin joten kyllä sitä varmaan sinne sopii laittaa jos haluaa.
Tilava suihkukaappi (vähintään 90 x 90 cm)
kunnon allaspohjalla niin ei tarvinnut niin
paljoa muista vesieristyksistä murehtia.
Hyvin on toiminut, ei kosteusongelmia.
Huone jossa suihkukaappi on, vaatii luonnollisesti
kunnon tuuletushormin.
Miten on pelkän wc:n laita hirsitalossa. Kannattaako väsätä vesieristyssysteemejä tavallista vesiwc:tä ja käsienpesuallasta varten?
ei tarvi,paitsi nyt jos välttämättä haluaa,mutta silloin ne on niitä yöuni varmistus juttuja.ja sen vuoksi tehdään paljon muutakin vielä turhempaa.
Voisi tehdä tukevsta vanerista tms. rakenteesta irti koolatun huoneen tai kopin. Koolausrakoon kunnon tuuletus tai ilmankierto.
Vesieristeeksi hitsattu hyvälaatuinen muovimatto.
Jos haluat kaakelia, niin rakeneesta pitää tehdä "kelluva", eli se ei saa elää rakennuksen mukana. Eli silloin koolaus irti rakenteista, tukeva notkumaton vanerilevytys ja päälle vielä jokin kaakeliluja tai erikoiskipsilevy. Vesieristeeksi hitsattu muovimato ja kaakelit siihen kiinni. Tai jotain vastaavaa, kaakelilujaa käytettäessä vesieristeen voinee laittaa myös sen ja vanerin väliin.
Yllä esitetty ei perustu kokemukseen vaan pelkään ajatteluun, joten en ota sen toimimisesta mitään vastuuta ;-).
tuommoinen kannattaa tehdä siten että muuraa jostakin esim siporex tms. seinät, irti hirsirakenteesta. jonka jälkeen tilat voi tehdä ns. normaalisti. Pinta on maku asia, mutta kaakeleissa on paljon vaihtoehtoja jotka sopivat tuollaiseen taloon. Tai, eihän wc ja märkätilatkaan sovi tuollaiseen taloon.