Svinaktigt och kulturskandal för en stad som kallar sig för huvudstad i Södra Finlands län!
Flytta huvudstaden till Hyvinge, där har vi svensk skola!
Yhden opettajan ruotsinkielinen koulu ei voi olla liian iso taloudellinen rasitus Hämenlinnan kaupungille, vaan mielestäni on kyse ennakkoluuloista ja jostain muusta. Ihmettelen itsekseni miten Hämeenlinna voi olla Etelä Suomen läänin pääkaupunki sellaisella asenteella. Asuuhän läänin alueella ruotsinkielisiä. Hyvinkää esim. sopisi paremmin Etelä Suomen läänin pääkaupungiksi ja onhän Hyvinkäällä ruotsinkielinen koulu!
Magnus Rögård Nurmijärvi
http://www.saunalahti.fi/rog
Flytta huvudstaden till Hyvinge, där har vi svensk skola!
Yhden opettajan ruotsinkielinen koulu ei voi olla liian iso taloudellinen rasitus Hämenlinnan kaupungille, vaan mielestäni on kyse ennakkoluuloista ja jostain muusta. Ihmettelen itsekseni miten Hämeenlinna voi olla Etelä Suomen läänin pääkaupunki sellaisella asenteella. Asuuhän läänin alueella ruotsinkielisiä. Hyvinkää esim. sopisi paremmin Etelä Suomen läänin pääkaupungiksi ja onhän Hyvinkäällä ruotsinkielinen koulu!
Magnus Rögård Nurmijärvi
http://www.saunalahti.fi/rog
Vastaukset 9
Vanhimmat
"De svenskspråkiga i Tavastehus har länge kämpat för att få en svensk skola till sin stad, och den byråkratiska stagnationen börjar alltmer kännas som en systematisk motarbetning."
Hela artikeln kan läsas under adress:
http://www.hbl.fi/cgi-bin/mediaweb
Klicka på "Sök på Hbl" och sätt in datum 23.06 i rätt ruta och tryck på den orangefärgade pilen!
Magnus Rögård Nurzi
Se ei ole mitenkään jostain pois Hämeenlinnalaisilta jos he osaavat monta kieltä. Pakkoruotsiajattelu perustuu siihen että suomenkieliseen aivoon mahtuu määrätyn määrä tavaraa ja jos ruotsia joudutaan opettelemaan niin se on pois vaikkapa englannin oppimisesta.
Siitä ei ole kyse kun Hämeenlinnan ruotsinkieliset haluavat Hämeenlinnaan ruotsinkielisen koulun!
Etelä Suomen lääni jonka pääkaupunki Hämeenlinna sanoo olevansa (Hyvinkää sopisi paremmin) kertoo kotisivuillaan:
"Sivistysosasto edistää alueen väestön mahdollisuuksia monipuolisiin koulutuksen ja kulttuurin peruspalveluihin läänin eri alueilla ottamalla huomioon väestön ja työelämän tarpeet."
http://www.laaninhallitus.fi/lh/etela/siv/home.nsf
Näyttää Tavastehuusilaiset olevansa läänin pääkaupungin kanssa toista mieltä!
Magnus Rögård Nurmijärvi
PS Hyvinkäästä Etelä Suomen läänin pääkaupungiksi!
Tässä on kyse nyt historiasta. Hämeenlinna on wanha kaupunki ja sillä on vahva historia hämäläisten sydämmissä. Lisäksi Hämeenlinna on paaaaljon kauniimpi kaupunki kuin Hyvinkää ja Riihimäki yhteensä. Hämeenlinna on myös suurempi kuin Hyvinkää, joten se on mielestäni muutenkin parempi. Mielestäni Hyvinkää kuuluu uudellemmaalle ja Riihimäki vasta hämeeseen.
Yhdyn tähän:
"Hämeenlinna on wanha kaupunki ja sillä on vahva historia hämäläisten sydämmissä. Mielestäni Hyvinkää kuuluu uudellemmaalle ja Riihimäki vasta hämeeseen".
Jos Hämeenlinna haluaa olla Etelä Suomen läänin pääkaupunki niin Hämeenlinnalla olisi aikaa tarkistaa suhrautumisen oman ruotsalaisväestöön. Siinä suhteessa on Hyvinkää huomattavasti edellä. Ja me nykyajan ihmiset ollaan toistemme kanssa tekemisissä joten se painaa kyllä enemmän kuin se seikka että hyvä mies aikoinaan vuonna 1639, Per Brahe, (sanonta hän tuli kreivin aikaan) perusti kaupungin.
Magnus Rögård Nurmijärvi
Mene ruåtsinkiäliseen kouluun opettelemaan suomen kielen kirjallista esitystä, aika huteralta näyttää toi sun soperrus.
Tai samantien Hyvinkään kohdalla jarruttamatta suoraan Uppsalaan tai Kirkenesiin.
...joskus aikanaan, mutta kyä me itte hämäläiset tätä paikkaa asutettiin jo satoja vuosia sitten. Ja ruåttin kieli kun nyt ei vaan satu oleen edes vähemmistökieli täällä Hämeen sydämmessä, Uudellamaalla sijaitsevasta Hyvinkäästä en kuitenkaan kielivähemmistöjä tunne (tosin käyn siellä töissä ja yksikään tuntemani paikallinen ei edes osaa ruotsin kieltä). Joten... tarvitseeko sanoa enempää? Ursäkta vaan.
Tjaah,
Suomen ruotsinkieliset näkyvät Suomen arjessa aluekohtaisesti, mutta jokatapauksessa kuulostaa naurettavalta että Tavastehuussista ei ruotsinkielistä koulua löydy. Olkoon syynä vaikka sitten ne historialliset syyt, varsinkin jos moiselle koululle löytyisi tarvetta.
Ruotsista ei tarvitse ottaa mallia, ainakaan kielikysymykseen liittyen. Ihan hyvä että täällä ei olla niin avuttomia, etteikö voisi tarvittaessa ainakin auttavasti käyttää omaa kieltänsä itsensä ymmärretyksi tuomiseksi. EU-suosituksiin liittyen; Vielä vähemmän mallia tarvitsee ottaa EU-kaupunki Brysselistä, jossa Belgian flaaminkielisen enemmistön oikeudella käyttää omaa kieltänsä (oman maansa pääkauppungissa) ei tunnut olevan minkäänlaista arvoa.
Tack Jani för Din text. Kiitos Jani tekstistäsi. Sama ei voi sanoa nimimerkiltä "Ahvenanmaa"sta. On keskskustelunaihe mitä tahansa jossa olen tai ollut mukana, niin jossain vaiheessa ilmestyy "Ahvenanmaa" omilla typerillä Ahvenanmaa-aiheilla ja "minun "solvauksilla". Nyt oli keskustelun aihe Hämeenlinnan ruotsinkielistä koulua ja Hämeenlinnaa, Etelä-Suomen läänin pääkaupunkina. Lääänin pääkaupungin vaihtoehdoksi esitettiin Hyvinkää, jossa on ruotsinkielinen koulu ei suinkaan Maarianhamina tai joku muu paikka Ahvenanmaalla.
Magnus Rögård Nurmijärvi
Magnus, sinun katupojan kieltäsi on tutkailtu netissä mielenkiinnolla ja ihmettelyllä. Jos aikuinen mies käyttäytyy kuten sinä, niin jotakin on hieman pielessä.
Onneksi, teidän onneksenne, kaltaisesi valehtelija ja propagandisti on vain pieni vähemmistö pienessä vähemmistössä. Muutoinhan Suomessa ruotsin kieli (pakkoruotsitus) olisi poistettu jo ajat sitten.
Sinä olet se, joka raja-aitoja pystyttää kansanryhmien välille. Valitettavasti.
Pakkoruotsitus poistetaan joka tapauksessa. Eihän tällaista hölmöyttä olla muualla nähty saatikka koettu.
Sanonpa vielä yhden asian: Ahvenanmaa