KOIRAN LÄHELLÄ OLEVA SUSI AMMUTTAVA!

Anonyymi-ap

Metsästäjäliitto julkaisee tietoonsa tulleet, suden aiheuttamat koirakuolemat ja haavoittumiset. Metsästäjäliitto ei kuitenkaan viherpolitisoituneen Riistakeskuksen vasallina muuhun pysty.
En tiedä kaikkien julkaistujen tapahtumien taustoja ja esitän pahoitteluni kaikille parhaimman metsästystoverin menettäneille.
Kuten totesin, en tiedä kaikkien tapahtumien taustoja, mutta tiedotteita lukiessa ei yhtään sutta mainita ammutuksi.
Sinänsä järkevää, että suden hätävarjelullisesta ampumisesta ei ilmoiteta edes epävirallisesti. Painotan myös ITSEKRIMINOINTISUOJAA, eli sitä, että jos ammut suurpedon hätävarjeluna, ASIASTA EI OLE PAKKO, EIKÄ OLE JÄRKEVÄÄ ILMOITTAA POLIISILLE TAI MUILLE TAHOILLE. KENENKÄÄN VELVOLLISUUKSIIN EI KUULU ITSENSÄ SAATTAMINEN EPÄILYKSI TÖRKEÄSTÄ METSÄSTYSRIKOKSESTA!
Ihmettelen kuitenkin tapauksiin liittyviä ”tarinoita” siitä, että sudet ovat päästäneet ihmisen aivan lähelle syötyä koiraa tai eivät ole paenneet ensimmäisen varoituslaukauksen jälkeen. ONKO TÄMÄ METSÄSTÄJÄLIITON PROPAGANDAA SIITÄ, ETTÄ METSÄSTÄJÄT ”kääntävät toisen posken” AINA UUDESTAAN JA UUDESTAAN.
NÄIN EI TULE OLLA! Jos näkisin suden kuolleen tai elävän koirani lähellä, EN EPÄRÖISI SEKUNTTIAKAAN AMPUA. JOKAINEN KOIRAN HENKEÄ UHKAAVA TAI KOIRAN TAPPANUT SUSI KOHDATKOON LOPPUNSA!

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ilmoita mihinkään jos susi hyökkää koiraani kohtaan. Ei tarvi kriminalisoida itseään ja metsästäjä ei saa olla erisrvoisemmassa asemassa kuin muutkaan kansalaiset.

      • Anonyymi

        Siis mikäli hyökkää ja ammun sen, koska laki ei sitä kiellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis mikäli hyökkää ja ammun sen, koska laki ei sitä kiellä.

        Koiran lähellä oleva susi on hyökkäävä susi ja sellainen taas laitetaan yleisen hätävärjelun/pakkotilan nojalla hengiltä. Asiasta ei tarvitse ilmoittaa, ilmoittamattajättäminen on lain suoma oikeus!


    • Anonyymi

      👍👍💪!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3425
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      230
      1381
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      64
      1205
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1079
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe