Juhannuksen "uhrit"

Toom

Media vuodattaa krokotiilinkyyneleitään juhannuksen aikaan menehtyvillä suomalaisilla. Mutta jos kesän kalenterista rajataan mikä tahansa kolmen päivän jakso, niin aina sattuu liikennekuolemia, hukkumisia ja tapaturmia yhteensä vähintään muutaman tapauksen verran. Jostain syystä juhannuskuolemat ovat dramaattisempi juttu kuin arkipäivän haaverit.

10

3358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tympiintynyt nainen

      tätä juhannuskulttuuria koko ajan. Media toitottaa vuosi vuoden jälkeen samoja mantrojaan, jotta perinne varmasti säilyy.

      Media kyselee miten aiot viettää juhannusta?
      Mitä syöt, mitä juot?

      Miksi sitä kysellään?

      Media ohjaa ihmisiä samoihin juhannustapoihin toitottamalla siitä, mitkä jonot on maanteillä, kun KAIKKI LÄHTEVÄT JONNEKIN. Näin jo media itse kertoo, että paikalleen jääminen on perinteistä poikkeavaa. Luodaan mielikuvia siitä, että LÄHTEMINEN on juhannukseen kuuluva tosiasiallinen välttämättömyys. Lähteminen tarkoittaa silloin KULUTUSTA ja KULUTUS lisää rahavirtoja. Näin ohjaillaan tietoisesti RAHAN LIIKKUMISTA.

      Median voimalla liikutetaan kansaa ja rahaa.

      Paikallaan pysyminen ei lisää kulutusta, joten median voimallahan lisätään juuri sitä. Lähde siis jonnekin, niin lisäät kulutusta. Kulutus lisääntyy yksilön tasolla mutta myös yhteiskunnan tasolla, sillä yhteiskunta maksaa juhannussekoiluista verorahoillaan kovan hinnan.

      Yhteiskunnan tehtäväksi jää juhannuksen vietosta aiheutuvat kulut, joita ovat hukkumiset, hukkuneiden etsinnät, sairaanhoito ym. kulut,
      joten media voisi ohjata ihmisiä järkevämpiinkin tapoihin viettää juhannusta, kuin painottaa LÄHTEMISEN kautta aina tätä samaa.

      PYSYKÖÖT TYHMÄT JOSKUS PAIKOILLAAN, niin säästyy suuremmilta KULUMISILTA kaikki!

      • Jussi

        Eiköhän se ole jokaisen oma asia miten juhannuksensa viettää. Uskomatonta valitusta kulutusjuhlasta.Eikö Suomen suvea kuulukkin juhlistaa edes kerran kesässä ?...Vietä oma juhannuksesi miten parhaaksi katsot ja pidä mölyt mahassasi.Juhannus on parhaimmillaan mukava juhla ystävien kesken.Kuin myös tuntemattomien. Se että 13-v.poika on ajanut kuolonkolarin ei varmaankaan ole juhannukseen liittyvä varsinaisesti vaan olisi voinut tapahtua milloin tahansa.Elämä on kovaa ja tasan ei käy onnen lahjat.Kukaan ei meistä ole täällä ikuisuutta kuten tiedämme ja toisela lähtö on nuorempana kuin toisella.Ehkäpä kyseinen tapaus on opetukseksi muille nuorille, jotta ymmärtäisivät että virheistä maksetaan emmekä ole mitään yli-ihmisiä.Jokaisella on vain yksi elämä, joten kannattaisi miettiä ,ennen kuin on liian myöhäistä , miten sen elämänsä käyttää. Terveisiä kaverinsa menettäneelle; aika parantaa haavat,vaikkei se nyt siltä tunnukkaan.Etsi itsellesi henkilö jonka kanssa voit jutella tunteistasi.Älä mieti yksin, hae apua.


      • tympiintynyt nainen
        Jussi kirjoitti:

        Eiköhän se ole jokaisen oma asia miten juhannuksensa viettää. Uskomatonta valitusta kulutusjuhlasta.Eikö Suomen suvea kuulukkin juhlistaa edes kerran kesässä ?...Vietä oma juhannuksesi miten parhaaksi katsot ja pidä mölyt mahassasi.Juhannus on parhaimmillaan mukava juhla ystävien kesken.Kuin myös tuntemattomien. Se että 13-v.poika on ajanut kuolonkolarin ei varmaankaan ole juhannukseen liittyvä varsinaisesti vaan olisi voinut tapahtua milloin tahansa.Elämä on kovaa ja tasan ei käy onnen lahjat.Kukaan ei meistä ole täällä ikuisuutta kuten tiedämme ja toisela lähtö on nuorempana kuin toisella.Ehkäpä kyseinen tapaus on opetukseksi muille nuorille, jotta ymmärtäisivät että virheistä maksetaan emmekä ole mitään yli-ihmisiä.Jokaisella on vain yksi elämä, joten kannattaisi miettiä ,ennen kuin on liian myöhäistä , miten sen elämänsä käyttää. Terveisiä kaverinsa menettäneelle; aika parantaa haavat,vaikkei se nyt siltä tunnukkaan.Etsi itsellesi henkilö jonka kanssa voit jutella tunteistasi.Älä mieti yksin, hae apua.

        sattunut mitään sellaista, että tarvitsisin apua.

        Jokainen viettäköön juhannuksensa MYÖS järkeä käyttäen, mikäli sitä on olemassa. En valita kulutusjuhlasta vaan siitä, mistä juuri kirjoitit itse.

        >> Eikö Suomen suvea kuulukkin juhlistaa edes kerran kesässä ? >>


        KUKA SANOO ETTÄ KUULUU JUHLISTAA?


        Tuo on juuri sitä, mitä yritän sanoa. Kuuluuko juhannusta juhlistaa? Jos kuuluu, niin kenen käskystä. Jos kuuluu, niin kuinka?

        Onko alkoholi ja sen hillitön käyttö Suomessa järkevä tapa? Onko lähteminen ja lähtemisestä kirjoittaminen lehdissä juuri se viesti, että lähtekää, lähtekää, menkää liikenteeseen, ruuhkiin, jonoihin, vesille heilumaan ja hukkukaa hölmöyksissänne. Kun kaikki lähtevät, niin lähtemisen takia myös riskit kasvavat joka puolella.

        Yleistän tämän julmasti, mutta LÄHTEMINEN ja LIIKKUMINEN ovat juuri se malli, joka kuuluu kulutusjuhliin ja kulutuksen takia myös lähteminen on monelle viimeinen lähtö.

        Vanhemmat kun juuri näyttävät lapsilleen kuluttamisen ja lähtemisen mallin, joten kyllä jokaisen tulee voida puhua ja kirjoittaa tästäkin asiasta. Ja varsinkin miettiä myös tätä. Ehkä joskus ihan paikallaan pysyminen voi olla lomaa, ja juhannuksen ruuhkissa lomalla olon tunne on monella todella kateissa.

        Matkanteko on osa lomaa, ja siitä monikaan ei nauti. Juhannus on monille stressaava kokemus ja seuraamukset monille rajuja. Alkoholin käytön ja riitojen, tappelujen ym. seurauksia puidaan mediassa nyt juhannuksen jälkeen.

        Asenne pitäisi muuttua paljon, jotta juhannuksesta löydetään ne iloiset puolet ilman LÄHTEMISIÄ ja hulluja sekoiluja kännissä.


    • mä vaan

      Mun kaveri kuoli juhannuksena!!!!!!!!!!!!!!! SE OLI 13 -VUOTTA JA VARASTIN JONKU AUTON JA AJOO METTÄHÄN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mä en voi elää ilman sitä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mä oon aiva sekaasin! TURHA KOKO JUHANNUS!!!!!!!MÄ VIHAAN KAIKKIA! MÄ EN HALUA ELÄÄ!

      • mä vaan

        ja mun kamu oli juonu vielä!


      • Kiki

        Auttaa kummasti tuohon elämän haluttomuuteen, sitä kaks desii kurkusta alas niin poistuu ongelmat


      • Kiki kirjoitti:

        Auttaa kummasti tuohon elämän haluttomuuteen, sitä kaks desii kurkusta alas niin poistuu ongelmat

        onko tuo ihan viisasta nyt sanoa noin mitä kirjoitit?? ajattelepa sellasia ihmisiä jotka todellakin ovat menettäneet jonkun rakkaan ihmisen,se ei todellakaan ole sellasille mikään helppo tilanne ja ne jotka menettävät jonkun ihmisen tarvitsevat tukea, ei mitään helvetin yllytyksiä että tee sillä tavallla niin pääset varmasti omasta hengestäs.
        Ajattelepa se voi tapahtua ihan sullekin että menetät jonkun rakkaan ihmisen, viimeistään silloin joudut varmasti ajattelemaan että mille se tuntuu.


      • Kyllä sinä tulet pääsemään tuonkin tapauksen yli, usko pois, vaikka se tuntuukin tällä hetkellä tosi vaikealle, onko tuosta tapauksesta kauvankin aikaa? jos tuntuu oikein pahalle niin aina on ammatti auttajia ja heidän puoleensa kannattaa aina kääntyä.
        Minulle voit lähettää s-postia jos halua purkaa tunteitasi, osoitteen löydät mun profiilista.
        Kyllä se aurinko vielä sinunkin elämääsi paistaa vaikka se nyt tuntuukin sille että millään ei ole mitään väliä.


      • photo

        etelä-pohjanmaalta?
        jos on niin tiedän henkilön...


      • Riikk@

        Koita jaksaa,multa kuoli paras ja lähes ainut ystävä auto-onnettomuudessa,se kyl oli vaan menny humalaisten kyytiin...Mä oon vieläkin melkein vuoden suremisen jälkeen hajalla,mut kyl se aika parantaa haavat.Suosittelen muistamaan ystävääsi lämmöllä ja aina ikävän tullessa ajatella niitä kaikkia hyviä hetkiä jotka kerkesitte kokea ennen hänen kuolemaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe