Olisi yksi laite jossa on vain Ethernet portti. Kaapelin veto sille on liian hankalaa joten pitäisi löytää joku keino millä sen saisi helposti (ja halvalla) wifi-verkkoon.
Vastaukset 14
- Anonyymi
Onko kyseessä kannettava tai pöytäkone?
- Anonyymi
Jotain tämmöistäkö kaipaat?
https://iogear.com/products/gwu637 - Anonyymi
Taitaa olla antiikkinen kapine, nykyään ei juuri ole laitetta, missä ei wifiä ole, jos niissä yleensä on verkkomahdollisuus.
Wifi ei tarvitse mitään porttia, se on sisään rakennettu jo kaikkiin leluihin, jopa kameroihin.
Katso tarkemmin ohjelmistoon.- Anonyymi
Itellä on testikoneena Lenovo M900 minipc, niin ei tuossa ole sisäänrakennettua wi-fi:ä. Paikka emolevyssä tuolle kyllä on ja kotelossa on paikka antennille.
- Anonyymi
vaikkapa tällainen 22,9€
TP-LINK TL-WA850RE WLAN -verkon vahvistin 802.11N 300Mbps- Anonyymi
Hitaahko Wifi5 laite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hitaahko Wifi5 laite.
Mikäli tarve on saada langaton yhteys, niin kyllä se tuollakin onnistuu. Epäilen, että alkuperäisessä tapauksessa kyse on jostain vanhemmasta laitteesta, niin sellaiseen ei kannata kaikkein uusinta palikkaa lykätä kiinni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hitaahko Wifi5 laite.
<joku keino millä sen saisi helposti (ja halvalla) wifi-verkkoon.
Kerro nopeampi ja halvempi ja parempi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
<joku keino millä sen saisi helposti (ja halvalla) wifi-verkkoon.
Kerro nopeampi ja halvempi ja parempi.Tuosta halvempi on ainoastaan kaikkein pienimmät USB-porttiin käyvät nanoadapterit, tosin niiden kuuluvuus on sit mitä on. USB-porttisen WLAN-adapterin hinnat pyörivät 20-40€:n välillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta halvempi on ainoastaan kaikkein pienimmät USB-porttiin käyvät nanoadapterit, tosin niiden kuuluvuus on sit mitä on. USB-porttisen WLAN-adapterin hinnat pyörivät 20-40€:n välillä.
<Olisi yksi laite jossa on vain Ethernet portti.
Mitenkä tuohon kytketään USB-portti adapteri?
- Anonyymi
Ostin juuri kaksi A-Link RoadRunner24:sta 3€:lla. Siinä on WDS-toiminto(Wireless Distribution System), jolla laitteet saa paritettua yhteen. Eli toisen purkin kiikuttaa sinne laitteen viereen ja vetää ethernet-piuhalla kiinni.
Tuo muuten toimii TeleWell:in 510:n kanssa yhteen - niissä on sama WDS-toteutus joten jos vanha adsl-purkki löytyy nurkista.. em. laite tosin on paljon hankalampi konfiguroida, kun A-Link:ssä se on lähinnä rasti ruutuun.- Anonyymi
Ihan täysiä romuja nuo. Mitä oikeasti teet noin vanhoilla ADSL-purkeilla? Ihan tiedoksi vaan, että WDS on yksi heikoimmin salattuja langattoman verkon paritustekniikoita. Yleinen suositus on käyttää vähintään WPA2:sta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan täysiä romuja nuo. Mitä oikeasti teet noin vanhoilla ADSL-purkeilla? Ihan tiedoksi vaan, että WDS on yksi heikoimmin salattuja langattoman verkon paritustekniikoita. Yleinen suositus on käyttää vähintään WPA2:sta.
Ihan vaan tiedoksi, että WDS käyttää salaukseen sitä samaa avainta, jonka määrittelit: Molemmissa purkeissa on oltava sama salaus: Eli jos käytät WPA2:sta, asetat sen molempiin laitteisiin - muuten yhteys ei toimi. Tietysti jos jättää tyhmyyttään salauksen määrittämättä voi WDS-yhteyskin olla salaamaton.
- Anonyymi
Osta modeemi jossa on wifi yhteys, mulla on tehty tuo jo ajat sitten ehernet on vain varalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251888- 127860
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474- 9466
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9439Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395