Haluaisin tietoa mikroautoilusta.

jaje

Olen ajatellut aloittaa harrastuksena mikroautoilun, mutta tietoa on hyvin vähän. Olen 28v., ja haluaisin tietää mitä täytyy ottaa huomioon ostaessani autoa,mm. minkä kokoinen auto, vaihteisto,hintaluokka, yms. Tietoa siten että pääsisi sisään harrastukseen. Asun Lapualla ja tiedän että täälä on rata mutta kuinka sinne pääsee ajamaan ja mitä maksaa? Toinen rata on lähellä Ala-härmässä MSC. Voiko yleensäkään tämän ikäinen enään aloittaa tällaista? Olen harrastanut muuta autoharrastusta ikäni, ja tiedän jotain autourheilusta, mutta mikroautoilu on ihan auki. Neuvokaa tietämätöntä. Ostan heti auton kun tiedän minkälaisen.

2

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vroom

      Mene käymään radoilla ja haastattele muita kuljettajia.
      Tosin jos tänne olet löytänyt, niin hakukoneilla voi löytää kotimaisten kauppiaiden ja seurojen
      kotisivuja joista varmaankin löytyy tietoa.

    • kisakuski

      Tervetuloa vaan hauskan harrastuksen pariin! Et ole ollenkaan liian vanha. Ensiksikin sanoisin, että kannattaa ostaa mahdollisimman "huoltovapaa" auto. Eli ei mitään ICA-luokan vahkeitä, enkä suosittele myöskään vaihteellista. Tavallisin ja helpoin harraste auto on 120cc raket koneella varustettu menopeli. Siihen sopii rungoksi esim. yamahan runko. Tällaisella kalustolla voi niin halutessaan kilpailla jossain fossiili luokissa. Monet aloittelija tahtovat heti koneen jolla pääsee kovempaa, silloin vosi ajatella rotaxin 125cc konetta. Sekin melko helppo huoltaa, ja silläkin pääsee kilpailemaan, jos kisakärpänen pääsee puraisemaan. Molemmat ovat hyviä myös pelkässä harraste käytössä, eikä niitä tarvitse työntää käyntiin ja vapaakytkinkin löytyy. Rotax on tosin aika kallis hankinta hinnaltaan.

      Kannattaa kysellä itselle sopivaa vaihtoehtoja alan liikkeistä. Tässä on jotain linkkejä:

      http://www.linearpower.fi/
      http://www.saunalahti.fi/rsjfi/index2.htm
      http://www.lahokoski.com/
      http://www.mpt-racing.com/rotax_max_challenge.htm

      Suosittelen, että katselet myynnissä olevia autoja myös yksityisiltä, koska liikkeiden vaihdokit voivat olla kalliimpia.

      Alla olevasta linkistä löytyy tietoa tuosta Lapuan radasta ja yhteyshenkilö, jolta kannattaa kysyä tarkemmin ratamaksuista jne.

      http://www.akk-motorsport.fi/saannot/Saannot2005/2005KartingRadat24.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      217
      2843
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      112
      2037
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1681
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1605
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1448
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1227
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      47
      1176
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      105
      1014
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      56
      948
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      905
    Aihe