Etelä-Karjalasta puhutaan aina Kaakkois-Suomena mutta jos pitäisi pääilmansuunnists valita niin kumpaa olisi?
Jotenkin Itä-Suomi on jotain Kuopio, Joensuu yms aluetta mutta taasen Etelä-Suomesta tulee mielikuva dynaamisena ja vahvana alueena, mikä ei pidä alkuunkaan paikkaansa Etelä-Karjalan eikä varsinkaan Kymenlaakson kohdalla.
Toisessa ilmansuunnassa on päivänselvää että Turku, Rauma ja Pori ovat Länsi-Suomea. Niitä ei ikinä kutsuttaisi Etelä-Suomen kaupungeiksi vaikka varsin etelässä sijaitsevatkin.
Väli-ilmansuunnat eivät ole turhaan keksittyjä.
Onko Etelä-Karjala itää vai etelää?
12
1083
Vastaukset 12
- Anonyymi
Ennen sotia Lappeenrantaa pidettiin savolaisena kaupunkina. Kaupungissa ilmestyi mm. Savo-Karjala niminen sanomalehti. Konttori oli osoitteessa Kauppakatu 41.
- Anonyymi
Vähän hankala kysymys, mutta jos asiaa tutkii esim aluehallintovirastojen kautta niin Etelä-karjala kuuluu Etelä-Suomen aluehallintoviraston alueeseen. Kun taas mainitsemasi Turku, Pori ja Rauma ei kuulu Länsi-Suomen aluehallintoviraston alueisiin vaan Lounais-Suomen..
Mutta jos joku sanoo että Lappeenranta on Etelä-Suomessa niin ei se näin Lappeerantalaisena kuulosta oikealta, jopa Itä-Suomi kuulostaa paremmalta. Ehkä se tulee siitä että Etelä-Karjalalla on maarajaa Venäjän kanssa. - Anonyymi
Aurinko nnousee idästä laskee länteen.
- Anonyymi
Koillisesta aurinko nousee täällä kaakossa. Mut voihan se joku kaunis aamu jäädä nousematta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koillisesta aurinko nousee täällä kaakossa. Mut voihan se joku kaunis aamu jäädä nousematta.
Sekö on sitten kaunis aamu..idästä nousee sienimäinen pilvi joka peittää auringon, sitäkö tarkoitit? Vihollinenkin tulee aina idästä, jos ei tule niin ne on prkle koukannu..
- Anonyymi
Se nyt on ainankin varmaa, että Lepra ei ole länttä.
- Anonyymi
Vähän riippuu mistä päin katsotaan.
T. Putin
- Anonyymi
Pääkaupunkiseudulla ja Länsi-Suomessa Itä ja kaakonkulma taidetaan jo katsoa puskuri alueeksi kun sota tulee että niin se vaan taas on Suomi jakautunut kahtia ,ei kiinnosta päättäjiä eikä Bfysselin herroja Itä-Suomen kuihtuminen mihin pakotteet ja rajan sulkemiset ovat vaikuttaneet kaikista eniten. Yhtään en ihmettele että Itä Ukrainalaisetkin alkoi olemaan enemmän kallellaan Venäjää kohtaa kuin kotimaataan kun sielläkin se jätettiin oman onnen Nojaan kun Zelenski tekee länsi valtojen määrämää politiikkaa nii osa oman maan kansalaisista unohtui mutta tällaista tämä peli on aina ollut.
- Anonyymi
Kaakkois-Suomi! Mutta ennemmin itse identifioidun etelään kuin itään. Matka junalla Helsinkiin taittuu 2 tuntiin ja Tikkurilaan alle sen. Lahti reilussa tunnissa. Fyysisesti etelärannikolle on matkaa n. 60 km (Virolahti). Itä-Suomeen lasken itse Pohjois-Karjalan ja ehkäpä Etelä-Karjalan pohjoisosat, jotka ovatkin jo lähempänä Joensuuta.
- Anonyymi
Savo-Karjalaahan tää on.
- Anonyymi
No ei ole!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei ole!
Samanlaisia mu*lkkuja kaikki.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546