Kuinka nopeasti lasku menee käräjäoikeudesta ulosottoon ja kuinka nopeasti ulosotto alkaa ottamaan palkasta ? 14.11 oli päivä milloin piti palauttaa vastaus käräjäoikeuteen.
Palkasta Ulosotto
Anonyymi-ap
7299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Välittömästi kun käräjäoikeuden nuija on kolahtanut tiskiin, valitusaika umpeutunut ja kantaja toimittanut paperit ulosottoon. Toivottavasti mahdollisimman pian.
Kiitos positiivisesta vastauksesta :)
14.11 päivästä menee hetki kun on se velkomustuomion kansliakäsittely. Tuosta menisikö viikko ja tulee UO:sta (suomi.fi viesteihin) vireilletuloilmoitus ja ennakkoilmoitus jossa maksuaikaa kaksi viikkoa ja päivämäärä jolloin suoritetaan ulosmittaus..tässä menee noin kuukausi. Ja jos edellistä ei maksa niin suoritettaan se ulosmittaus ja palkan uo alkaa tuosta seuraavassa kuussa.
Koko prosessissa pari kuukautta ?
Kiitos asiallisesta vastauksesta ! Oliko mahdollista hakea viellä ulosotosta maksuaikaa tai tehdä heidän kanssa maksusuunnitelmaa ? 😊
Kannattaa kysyä ulosotosta. Riippuu paljon myös ulosottovirkailijasta. Minä muistaakseni sain lisäaikaa maksamiseen. Olisikohan ollut kuukausi sen vireilläolon eräpäivän jälkeen.
Tulorekisterin yksi perustamissyy oli ulosoton tehostaminen.Kun olet henkilötunnuksella työsuhteessa,kaikki tietosi menee tulorekisteriin nopeasti.Suosittelen pimeitä töitä niin paljon kuin mahdollista.Tietysti jos UO-velat on vähäiset,niin nehän kannattaa maksaa pois.Työssäkäynti ulosoton aikana on kyllä muuten älyvapaata toimintaa.Jossain tapauksissa lähtee nettotulosta jopa 75%!Pääsääntöisesti 1/3.
"Jossain tapauksissa lähtee nettotulosta jopa 75%"
Tarkennatko missä tapauksessa? Itse tienasin n. 3500€/kk brutto ja n. 2300€/kk netto....lähti uo 1/3 osa....