On olemassa sellaista tietoa että
ko. reitti loppuisi ja viimeinen
lento olisi 15.12.05
Asia varmentuu lähiviikkoina eikä
lopullista päätöstä ole tehty.
ko. reitti loppuisi ja viimeinen
lento olisi 15.12.05
Asia varmentuu lähiviikkoina eikä
lopullista päätöstä ole tehty.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ryanairin neljästä reitistä Riiasta ainoastaan Riika-Lontoo on ollut menestys. Riika on ollut yhtiölle selvä pettymys ja puheet Riian nostamisesta Ryanairin hubiksi ovat loppuneet. Latviassa ostovoima on edelleen erittäin heikko ja halvoista lennoista huolimatta latvialaisten suurella enemmistöllä ei ole varaa tehdä huvimatkoja ulkomaille. Esim. Tampere-Riika reitillä riittää kyllä hyvin suomalaisia, mutta latvalaiset puuttuvat lähes täysin. Sama on Ryanairin reiteillä Riiasta Skavstaan ja Hahniin ja Esyjetin reitillä Riika-Berliini. Luulen, että myös reitin Riika-Skavsta tulevaisuus on vaarassa. Lentojen keskihinta on aivan liian alhainen kannattavalle operoinnille. Kesän käyttöasteet ja hinnat ratkaisevat varmaan reittien säilymisen tai loppumisen. Yksi vaihtoehto tietysti on myös se, että reittiä ainakin vaikeimmat päivät ti ke ja la pudotettaisiin pois. Mielenkiintoista nähdä mitä Ryanair tekee. Joka tapauksessa muut reitit Tampereelta ovat erittäin kannattavia ja marraskuussa melkoisella varmuudella alkava Tampere-Lübeck (Hampuri) tulee myös menestymään. Suomen ja Saksan välillä riittää kysyntää halpalennoille molemmissa maissa.
Mikä on lähteesi? Itse olen kuullut sellaista tietoa, että reitin matkustajamäärät olisivat kehittyneet erittäin hyvin. Siitä, että lennot 16.12. alkaen eivät ole vielä myynnissä ei voi päätellä mitään. Myöskään lennot Lontoo-Riika eivät ole vielä myynnissä joulukuun puolivälin jälkeiselle ajalle, vaikka reitti on suosittu. Riika-Tampere on jatko ko. lennolle. Tampere-Riika -reitillä ovat syys-joulukuun lennot nyt tarjouksessa alkaen 15,99/suunta.
Tietysti on mahdollista, että Riika poistuu ja korvataan jollakin toisella kohteella. Tampere-Hamburg(Lübeck) -reitin lisäksi saattaa tulla jotakin muutakin uutta.