Kaikkivoipa liikunta

Anonyymi-ap

Uteliaisuuttani tarkistin kuntopyörän tehokkuuden laihdutuksessa.
30 minuuttia poljinnopeudella ja vastuksella jotka pitivät ukon sykkeen tasossa joka oli aerobisen alueen alarajoilla eli hieman yli 70%.
Vekottimen laskin antoi poljinkulutukseksi 80 kcal eli 160 kcal /h.
Inbodyn ilmoittama perusaineenvaihdunnan kulutus on 1819 kcal / vrk eli 76 kcal / h.
Jos olisin polkenut täyden tunnin niin se olisi vaatinut 320 kcal.
Yhden laardikilon energiasisältö on noin 7000 kcal.
Tuolla intensiteetillä polkien palaisi laardia kilo 22:ssa tunnissa. Syömättä ja nauttimatta mitään energiapitoista nestettä!
Kuntoilu kannattaa mutta pääpaino on jossakin muualla kuin laihtumisessa.
Kaiken lisäksi elimistö on niin inhottava, että jo tunninkin kohtuullinen kuormittuminen herättää nälän tunteen.
Kun aikanaan pudotin painoani 16kg niin tein sen säätelemällä syomisteni laatua, määrää ja ajankohtia.
Kerran yritin sitä reippaalla hiitämisellä. Hiihdin viikon aikana päivittäin pertsaa 30km paitsi kerran 60km. Aerobisen sykkeen ylrajoilla paitsi viimeiset 5km anaerobista verenmaku suussa. Kun suihkun vissynjuomisen jälkeen aloin toipumaan niin runsaan tunnin jälkeen nautittu lounas tuntui helpottavan mutta pari tuntia myöhemmin iski hillitön nälkä joka ei helpottanut kuin tunniksi kaapilla juoksemisten väleissä.
Paino nousi tuon viikon aikana noin kilon.
Johtopäätökseni. Koska pystyin noinkin rankkaan liikuntaan niinen ole oikeasti ylipainoinen vaan kyse on pelkästään peilissä näkyvästä hahmosta varrattuna vuosikymmenten takaiseen.

0

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        59
        1250
      2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

        Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        57
        1178
      3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

        Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
        Ikävä
        133
        1132
      4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

        Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
        Suomalaiset julkkikset
        7
        1000
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

        Jos joskus kohtaatte?
        Ikävä
        100
        985
      6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

        Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
        Vain elämää
        5
        815
      7. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        47
        804
      8. Sinulle jota kaipaan!

        Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
        Ikävä
        27
        761
      9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

        Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
        Sinkut
        192
        696
      10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

        Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
        Ikävä
        71
        669
      Aihe