Kokemukseni AA:sta

Anonyymi-ap

Siellä istuu ringissä 10 ukkoa, iältään 60-80 vuotta, ja kaikki ovat entisiä rakennustyöläisiä tai huoltofirmojen miehiä. Suurin osa ajasta kuluu siihen, kuinka muistellaan vanhoja hyviä aikoja ennen raitistumista.

Aikoja, jolloin juotiin kaksin käsin viinaa ja työhommien ohessa pyöritettiin erilaisia hämäräbisneksiä, hakattiin pesäpallomailoilla teho-osastolle viina- ja huumevelallisia, katkottiin käsiä ja jalkoja kapakkatappeluissa, käytiin välillä linnassa jne. Tietysti myös kuvailtiin myös yksityiskohtaisesti vanhoja työjuttuja. On näitä nähty.

Kävin paikallisessa ryhmässä, ja kyllähän ne siellä olivat ilmeisesti enimmäkseen raittiina pysyneet, mutta asiasisältö oli tuollaista. Ja sitten siellä oli yksi läheisriippuvainen tyyppi, joka takertui minuun kuin viimeiseen oljenkorteen. Erehdyin antamaan hänelle puhelinnumeroni, ja sitten alkoi tulla öisin itkunsekaisia soittoja ja vuodatusta, kuinka kaikki menee pieleen.

Toinen tyyppi paasasi usein kokouksissa vihaansa kristinuskoa kohtaan ja julisti isoon ääneen omaa uskonnollista ajatteluaan. Vuoden verran jaksoin käydä, pari kertaa viikossa. Se riitti.

2

515

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Toivottavasti olet pysynyt erossa alkosta. Sehän pointti on.

    • Anonyymi00003

      Kävin itsekin aikoinaan muutamia kertoja AA:ssa. Siellä oli naisia ja miehiä, ikäskaalakin oli laaja, ihan parikymppisestä varmaan sinne 70-78-vuotiaisiin. Ihmiset olivat eri ammattialoilta, työttömiä, kuka mitäkin.
      Eikä siellä ollut mitään vanhojen ryyppyaikojen muistelua, vaan ihan fiksua keskustelua.
      Omalla kohdallani se AA-toiminta ei onnistunut kuitenkaan, ei ollut niin sanotusti minun juttuni. Löysin sitten itselleni toimivampaa apua.
      Ei kaikille käy kaikki, olemme erilaisia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1120
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      591
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      491
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      488
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      455
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      432
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe