Taiteen leikkaukset ja avustukset

Anonyymi-ap

Sakset seis, sanovat taiteilijat itse.
Valtion rahoitusta uhataan vähentää ja Kotkassa summa olisi teatterin osalta n. 95000 e. ja Kymi Sinfonietan 75 000 e. Lipputuloilla näiä reikiä ei oletettavasti saa paikattua. Poru on nyt kova.
Mitä mieltä sinä olet, ovatko leikkaukset aiheellisia vai eivät? Olisiko esimerkiksi teatterin toiminnassa jotakin josta voisi vähän nipistää.
Onko liikaa karonkkoja ja kosteita bileitä vielä nykyisinkin joita voisi menolistalta karsia, tai ehkäpä tehtaisiin halvempia tuotantoja ja palkattaisiin vähemmän vierailevia starboja?
Onko taide ylipäätään näinä aikoina oikea kohde verovaroille vai ajatteletko että muuallekin rahalla olisi käyttöä?
Kulttuurilla on kuulemma oma arvonsa yhteiskunnassa, mutta kysymys kuuluukin kenelle sillä on arvoa? Ketkä käyvät konserteissa, baletissa ja teattereissa?
Onko näytteleminen tai soittaminen oikea ammatti vai pitäisikö sitä harjoittaa enemmänkin harrastuksena vapaa-ajalla. Siinäpä mietittävää näinä aikoina, kun on sotaa, nälkää ja pahoinvointia sekä yhteiskunnassa että koko maailmassa. Kenen kuuluu maksaa kuukausipalkkaa esittävän taiteen työntekijöille ja onko se asia joka kuuluu kustantaa verorahoista?
Viime vuodelle esimerkiksi teatteri sai noin 2,2 miljoonaa euroa avustuksia Kotkan kaupungilta. Melkoinen summa.
Mitä yhteiskunta sitten menettäisi jos esittävän taiteen tukeminen ja ehkäpä sen myötä myös tekeminen lopetettaisiin ?
Tällä hetkellä kaikkien hyvinvointi on leikkausten alla, kukaan ei säästy.

0

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

        Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
        Maailman menoa
        44
        2239
      2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

        Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
        Maailman menoa
        67
        2121
      3. Helsingin yllä valopalloja

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
        Sinkut
        121
        1960
      4. HÄLYYTYS!!

        Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
        NATO
        394
        1714
      5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

        Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
        Kouvola
        104
        1665
      6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

        Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
        Maailman menoa
        124
        1494
      7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

        Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
        Maailman menoa
        0
        1390
      8. Millainen on naisellinen nainen

        Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
        Sinkut
        182
        1112
      9. Raamatullinen kaste

        Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
        Kaste
        53
        977
      10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

        Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
        Ikävä
        75
        945
      Aihe