Purra pilkkasi myös keskustan talousajatuksia: ”Vaihtoehtonne ovat täynnä hokkuspokkusta ja aluepoliittisia jalasmökkejä.” Mikko Savola (kesk) vastasi X-palvelussa, ettei ole 13-vuotisen kansanedustajauransa aikana ”kuullut kielenkäytöltään yhtä rumaa puheenvuoroa valtioneuvoston jäseneltä kuin valtionvarainministeri käytti tänään”.
Juho Eerola loukkaantui persu sanasta ja uhkasi sanojaa oikeustoimilla.
Eduskunnassa koetellaan sopivan käytöksen rajoja Valtiovarainministeri Riikka Purran r
3
119
Vastaukset
- Anonyymi
Pääministeri Urpo valjasti kesällä maan parhaan iskuryhmän rahalla pesemään Suomen valtion varainhoitaja vihervassari vege Riikka "Saksi" Purran puhtaaksi Jussef Allah ahon riikka Scripta kirjoituksista.
Raha ei riittänyt ja perseily jatkuu.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelän kommentit hallituksen rasismin vastaiseen ohjelmaan liittyen ovat ”erittäin outoja ja tympäännyttäviä”
Jokainen hallituspuolueen edustaja, jokainen ministeri ja eduskuntaryhmä sitoutui tähän ohjelmaan, sanoi Petteri Urpo opetusohjelmastaan, uskoi itse mutta ei aidot suomalaiset, johon perus ei kuulu.
LUE AIHEESTA LISÄÄ LUOTETTAVASTA UUTIS TOIMIJA YLESTÄ
https://yle.fi/a/74-20106415 - Anonyymi
Tiesitkö, että jo vuoden 1869 valtiopäiväjärjestyksessä edustajilta edellytettiin arvokasta käytöstä?
Nykyisen Suomen perustuslain mukaan kansanedustajan tulee esiintyä vakaasti ja arvokkaasti sekä loukkaamatta toista henkilöä (31 §).
Jo vuoden 1869 valtiopäiväjärjestyksessä oli saman sisältöinen vaatimus: älköön kukaan rohjetko lausua loukkaavia, pilkallisia tahi muuten sopimattomia sanoja Hallituksesta tahi yksityisistä hengistä (46 §).
EI KOSKE PERSEILIJÖITÄ PS - Anonyymi
Mitä vassariulinaa täällä taas on? Menkää töihin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-629520Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1377529Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036682Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1875046- 1714819
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.983573- 1702481
- 662368
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642313- 582142