Liharuokaa vai ei?

Monimutkainen asia. Viralliset suositukset suosittelevat kasviksia, mutta muitakin näkökantoja löytyy:
https://youtu.be/K7xWXniqO0Q

Uskoako poliitikoihin vai asiantuntijoihin ja kuka oikeastaan on asiantuntija, johon voi luottaa?
22239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tieteilijät ovat asiantuntijoita, sillä he tutkivat asioiden oikeellisuutta tieteellisin perustein.

Poliitikot eivät ole ihmisterveyden asiantuntijoita vaan kansansuosion tavoittelijoita.

Äänestä
  • Missähän muka poliitikot ovat antaneet jotain ravintosuosituksia?

    Äänestä

Syön mitä syön, eikä muiden mielipiteet asiasta sen kummemmin kiinnosta.

Äänestä
  • Siitä vaan! Älä tule sitten vaatimaan mitään hoitoja yhteiskunnalta syöpääsi.

    Äänestä

Liha sairastuttaa syöpään, kasvikset ei.

Äänestä
  • Katsoitko tuon aloituksen videon?

    Liha ei sairastuta syöpään ja siksi sitä syön. Prosessoitu ruoka on eri asia.

    Äänestä

Oma vatsa on paras asiantuntija.

Äänestä

Se on kuitenkin selvää, että nykyinen lihansyönnin taso on järjetön, kestämätön ja epäterveellinen. Paluu 1950-1960-luvkujen tasolle n. 30-40 kg lihaa per henkilö per vuosi olisi siedettävä taso. Eli lihankulutuksen reilu puolitus.

Äänestä
  • höpsis.

    Äänestä

Tämän ruokasuosituksen peruste oli se että syöty ruoka on ilmastonmuutoksen ja eläinten hyvinvoinnin kannalta eettistä. Pelkkä terveellisyys ei riitä.
Esimerkiksi riisi viljellään kaukana ja kuljetuksesta tulee päästöjä, kanat taas elää lyhyen onnettoman elämän.

Äänestä
  • Mikä saa sinut valehtelemaan asiassa jonka jokainen voi tarkistaa?

    Ravintosuositukset ovat TERVEYSPERUSTEISIA. Se sanottiin selvästi suosituksia julkaistaessa. Jotain suosituksia "myytiin" toteamalle, että ne on myös ilmaston ja luonnon kuormituksen kannalta hyviä valintoja, mutta lähtökohta oli terveellisyys.

    Saatko jotain nautintoa valehtelusta vai mistä on kysymys?

    Äänestä

Meillä syödään lähes pelkästään itse tuotettua tai metsästettyä lihaa. Omenoita tulee puusta ja juureksia pellolta, Liha riittää,ympäri vuoden, mutta suurin osa vuotta kasvikset ja juurekset on ostettava, ja omenat syötävä enimmäkseen säilöttynä, eli prosessoituna. Kyllä viikonlopun kasvistarpeen ostaminen kolmelle hengelle on kalliimpaa ja työläämpää kuin ottaa pakkasesta valmista lihaa kypsennettäväksi. Toki muutakin syödään kuin lihaa, ja ei sitä lihaa syödä joka päivä, mutta ei nuo ruokasuositukset ainakaan meillä tule käyttöön. Korkeintaan siirretään vähän painotusta siihen suuntaan. Ja liehän perunakin kasvikunnan tuotteisiin laskettu, vai onko se joku ulkopuolinen agentti tässä palapelissä?

Äänestä

Niinsanottu virallinen ravintosuositus on asiantuntijoiden terveysperusteisesti tekemä ja perustuu laajaan tutkimusaineistoon.

Noita huuhaa Youtube-linkkejä ei jaksa edes avata. Sinne kuka vaan voi suoltaa mitä soopaa tahansa.

Äänestä

Liha on yhtä vaarallista kuin tupakka. Kun jättää lihan pois, sitä ei voikkaan enää syödä, maistuu pahalle. Kana on maukasta, se käy lihan asemasta.

Äänestä

Siinä ei ole mitään terveydellistä perustetta että Norjalaista kassilohta ei saa syödä, mutta onnellisena meressä elänyttä saa. Suositus on Hippien omaan elämäntapaan pakottamis suositus.

Äänestä

Minä syön mitä haluan. Jotkut syö mitä määrätään kun ei itse pysty päättämään. Avuttomia.

Äänestä
  • On kuitenkin hyvä tietää mitä syö ja mitä riskejä ruokavalinnoillaan ottaa tai on ottamatta. Aidot päätökset perustuvat tietoon.

    Äänestä

Soijaa.

Äänestä
  • Soijakastiketta riisin kanssa. Hyvää.

    Äänestä

  • Juuri näin!
    Hyötysuhde paranee, kun syö soijat itse eikä syö possua, jolle ne soijat on ensin syötetty.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Juuri näin!
    Hyötysuhde paranee, kun syö soijat itse eikä syö possua, jolle ne soijat on ensin syötetty.

    Luonnollisesti syön soijariisin kunnon possunleikkeen kanssa. Namia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monimutkainen asia. Viralliset suositukset suosittelevat kasviksia, mutta muitakin näkökantoja löytyy:
https://youtu.be/K7xWXniqO0Q

Uskoako poliitikoihin vai asiantuntijoihin ja kuka oikeastaan on asiantuntija, johon voi luottaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu