Päitsi 2025

Anonyymi-ap

Kevättalvella 2025 jysähtää endurorintamalta Jämsästä oikein kunnon pommi. Legendaarinen Mr Enduro lähtee kuulemma kisaan mukaan 700-kuutioisella 2-tahti Maicolla.
Siinä on semmoinen persesirkkeli nyt Mr Enduron takapuolen alla, että ei vesiojat ja kurarännit miestä pitele. Kerätkääpäs nyt vielä kerran kokoon se jämsäläisten yli 7-kymppisten enduromiesten kööri kokoon ja ajamaan Päitsiin 2025. Nyt katsotaan, jääkö veteraanien mestaruus ns. "vanhaan Jämsään", vai meneekö koskelle?

31

1507

    Vastaukset 31

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieltoon koko pärinä kisa! Linnut häiriintyy pärinästä ja kerjuöljyt pilaa päijänteen!

      • Anonyymi

        Mitähän sinäkin muka ymmärrät Päitsistä, et sitten yhtään mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän sinäkin muka ymmärrät Päitsistä, et sitten yhtään mitään.

        Tuskinpa kuntosi riittäisi vain alkumetreille


    • Anonyymi

      Kuka jaksaa tämän päitsin taas alottaa ja mr enduro. On kulunut aihe. Ei kiinnosta eikä päälykäisen kikkeli lauteenalta

      • Anonyymi

        toki hiukan vain lauteen alta JN toki vain hiukan ja varovasti,muuten hajoo kallis lasti...


      • Anonyymi

        toki vain hiukan lauteen alta JN toki vain hiukan ja varovasti ,muuten hajoo kallis lasti


    • Anonyymi

      Hyvät turhan tiedon ystävät!!

    • Anonyymi

      Lopettasivat koko turhanpäiväsyyden

      • Anonyymi

        Päitsi aivan höpöhöpö touhua!!


      • Anonyymi

        jääkiekko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jääkiekko

        Sekin turhaa touhua, jäähallit matalaksi. Pelasivat talvella järvien jäällä.


    • Anonyymi

      Nyt on veteraanien voitto tulossa Jämsään! 700-kuutioinen Maico on niin rankka peli, että jos vaan Mr Endurolla kunto kestää, niin voitto tulee ja juhlat pidetään Vitikkalan navetalla.

      • Anonyymi

        onko näin JN onko näin,toki hieman voi olla JN toki vain hieman ja päälykäisen kikkeli käsittelyssä,toki hieman vai lauteen alta JN toki vain hieman...


    • Anonyymi

      Voitto ei ole vielä selvä, kova haastaja on tulossa etelästä ajokkina Bultaco 370 bursang. Kuskin nimeä ei vielä anneta tietoon...

    • Anonyymi

      😂😂😂 kovaa settiä

    • Anonyymi

      Sulattas haravoita tai rautakankia noista romuista

      • Anonyymi

        Se oli 1960-luvun puolivälissä, kun Kaipolan Pitkävuoressa pidettiin motocross-kilpailut. Rata kierteli rinteitä ylös ja alas ja meni välillä siellä metsässäkin. Lähtö- ja maalipaikka oli siinä kohdalla montun pohjalla, mistä hissit lähtivät nousemaan ylöspäin. Kilpailussa oli mukana useita Maico ja Bultago crossipyöriä.
        Risiiniöljy haisi montussa vahvasti ja Kaipolan Vireen naiset myivät kuumaa Viri-merkkistä kaakaota, joka oli semmoisissa lasipulloissa, missä kermakin myytiin kaupoissa vielä siihen aikaan. Pitkävuoressa pitäisi alkaa uudelleen järjestää motocross-kilpailuja, niin tulisi siihenkin kuolleeseen paikkaan taas jotain elämää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se oli 1960-luvun puolivälissä, kun Kaipolan Pitkävuoressa pidettiin motocross-kilpailut. Rata kierteli rinteitä ylös ja alas ja meni välillä siellä metsässäkin. Lähtö- ja maalipaikka oli siinä kohdalla montun pohjalla, mistä hissit lähtivät nousemaan ylöspäin. Kilpailussa oli mukana useita Maico ja Bultago crossipyöriä.
        Risiiniöljy haisi montussa vahvasti ja Kaipolan Vireen naiset myivät kuumaa Viri-merkkistä kaakaota, joka oli semmoisissa lasipulloissa, missä kermakin myytiin kaupoissa vielä siihen aikaan. Pitkävuoressa pitäisi alkaa uudelleen järjestää motocross-kilpailuja, niin tulisi siihenkin kuolleeseen paikkaan taas jotain elämää.

        siellä kahvilan takana suudeltiin ja hierottiin toistemme rintoja,pitkän vaalean peruukin hulmutessa,lempeässä kesätuulessa♥️💋💋♥️


    • Anonyymi

      Silloin vanhaan hyvään aikaan vuonna 1936 porvoolainen suksitehtailija Raine Lampinen voitti Päijänteen ympäriajon Nortonilla. Poikansa Simo kunnostautui rallissa SAAB-kuljettajana.
      Suurella mielenkiinnolla seurataan, miten Mr Enduro käskee ensi vuonna 700-kuutioista 2-tahti Maicoa. Voitonjuhlat pidetään Vitikkalan navetalla ja palkinnot jakaa liikuntapuolen työnjohtaja.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se on kova pideltävä toi Maico, kädet venyy ainakin viis senttiä kisan aikana!

    • Anonyymi

      kääk jännää

    • Anonyymi

      Jos Haapajoenkulmalta kuuluu lasten itkua, niin HIRVIÖ on saapunut paikalle.

    • Anonyymi

      montakohan m1 lähetellä tuokin yllä oleva trolli on saanu vuosien varrella XD HUUTISTA

    • Anonyymi

      On tietysti harmi että kys henkilö on ollu syrjitty ja koulukiusattu mutta säälittävää kuitenkin nimettömänä muita haukkua! Ei ole äitikään ylpeä pilvenreunalla

    • Anonyymi

      täytyyhä se paha olo jotennki purkaa poisa, toisilla ja pelkureilla se on nettipalsta. ei se helppoa ole se kun ei muualla pääse avautumaa ja purkaan pahaa oloo. ennaltaehkäsevään mielenterveys työhön pitäisi vaan panostaa enemmän vaan rahaa meillä ei siihen ole

      mahdatko siä mysteerihenkilö ylilaudalle avautua? tai raivokommentoitko iltapäivä lehtien palstoilla? vastauksen jota ei tod näk tulla saamaan arvataan kyllä

    • Anonyymi

      Päitsi varmaan ollut joskus hyvinkin traumaattinen kokemus :) Ja huonot muistot palaa pinnalle vähän ennen kisoja.

    • Anonyymi

      eiköhän nuokin alatyyliset viestit kerro kirjottajasta kaiken oleellisen

    • Anonyymi

      Täältä Haapajoenkulmalta morjesta! Äläpä Erika suotta tänne tule, minua pelottaa naisen läsnäolo koska tunnen itseni epävarmaksi. Päitsissäkin epäonnistuin aikoinaan ja siksi katkerana tänne avaudun vuosittain. Se on kyllä harmi kun kaikki muut pärjää hyvin, myöskin elämässään, mutta minulla kun ei rattaat pyöri enää! Tässä nyt kun alkaa tätä ikääkin olemaan ja liikkuminen hidastuu kaikkia muita vaivoja unohtamatta niin eipä minulla ole mitään muuta kuin tämä Suomi-24 sivusto, vähäisetkin ystävät kaikonneet vuosien varrella. Ja se rakas vanhamuorikin minut tänne hylkäsi.
      Nesteen pöydässäkin naureskelivat minulle eivätkä hyväksyneet porukkaan, kyllä minä siitäkin niin mieleni pahoitin.

    • Anonyymi

      Anteeksi myöskin kaikille joita olen kirjoituksillani solvannut, ei se Peltisepän ammattikaan mikään helppo ole! Olen vain ollut niin pahoinvoiva, hoitoon pääsyä olen odottanut jo 5kk eikä loppua näy! Miksi meidän mielenterveyspalveluista säästetään?

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      191
      1684
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      86
      1433
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      17
      975
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      939
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      44
      858
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      133
      701
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      676
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      661
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      607
    Aihe