Ulosotto + elatusmaksut päälle

Anonyymi-ap

Nettopalkka 1200-1500/kk ulosoton jälkeen, josta vielä pitäisi 550€/kk maksaa elatusmaksuja sekä oma vuokra, työmatkat ja eläminen. Lastenvalvojan akka väitti että ulosotto vähentää ulosmitattavaa summaa elatusmaksujen verran, mutta paskanmarjat vähentänyt mitään, vaan päinvastoin lähti vielä suojaosuudet lapsistakin.. ja kun elatustuet alkoi heti mennä ulosoton kautta maksuun koska ei ole oikeasti varaa maksaa, ei UO suostu alentamaan, syy: elatusmaksut perinnässä heillä. Eli siis nyt muut ulosotto velat muhivat pelkkää korkoa, koska elatusmaksut ulosmitataan aina ensin, ja UO ns. pilkkoo muihin velkoihin pikku summia, jotka ei kata edes korkoja. Jos siis maksaisin itse ulosmittauksen jälkeen elatusmaksut exän tilille, olenko oikeutettu mihinkään kelan tukeen? Kelan laskureiden mukaan en edes toimeentulotukeen(laskee nettotuloina). Onko kohtalon tovereita?

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paskamainen tilanne, eivät ikävä kyllä hyväksy elareita menoiksi toimeentulotuessa. Ei auta kuin elää köyhästi, et sitten mainitse paljonko jää kk vuokrien ym jälkeen? Ainoita ratkaisuja on muuttaa halvempaan, lopettaa työt ja siirtyä yhteiskunnan elätiksi..tai etsiä suurempi palkkainen työ.

      Ps. elarivelka vanhenee 5 vuodessa... jos se nyt mitenkään lohduttaa , tuskin kun on muutakin velkaa:P

      • Anonyymi

        Sanoppa muuta, sama tilanne ollut päällä jo vuodesta 2019, että on tullut elettyä todella köyhästi jo aika tovi. Käteen jää vaihtelevasti 50-150€ ruokiin/kk. Eikä sitä voi kyllä pienenmpäänkään muuttaa, jos meinaan lapsiani vielä saada mahtumaan yökylään viikonloppuisin ja asunto on muutenkin jo helsingin kaupungin halvimmasta päästä, tosin vuokrakin nousee taas nousee vuoden alussa. Kyllä se taitaa olla vaan niin että loparit ja avustuksille ja odottelemaan velkojen vanhentumisia. Ei paljoa motivoi käydä 40h/vko kokopäivätöissä, kun työttömänä jää enemmän käteen. On kyllä suomen lainsäädännöissä jotai vialla, kun tälläisessä tilanteessa on parempi laittaa työrukkaset naulaan ja elää tuilla, vaikkakin itse olen kyllä velkoihini syypää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7064
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4662
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      40
      4369
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3292
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1716
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe