Nettopalkka 1200-1500/kk ulosoton jälkeen, josta vielä pitäisi 550€/kk maksaa elatusmaksuja sekä oma vuokra, työmatkat ja eläminen. Lastenvalvojan akka väitti että ulosotto vähentää ulosmitattavaa summaa elatusmaksujen verran, mutta paskanmarjat vähentänyt mitään, vaan päinvastoin lähti vielä suojaosuudet lapsistakin.. ja kun elatustuet alkoi heti mennä ulosoton kautta maksuun koska ei ole oikeasti varaa maksaa, ei UO suostu alentamaan, syy: elatusmaksut perinnässä heillä. Eli siis nyt muut ulosotto velat muhivat pelkkää korkoa, koska elatusmaksut ulosmitataan aina ensin, ja UO ns. pilkkoo muihin velkoihin pikku summia, jotka ei kata edes korkoja. Jos siis maksaisin itse ulosmittauksen jälkeen elatusmaksut exän tilille, olenko oikeutettu mihinkään kelan tukeen? Kelan laskureiden mukaan en edes toimeentulotukeen(laskee nettotuloina). Onko kohtalon tovereita?
Ulosotto + elatusmaksut päälle
2
329
Vastaukset
- Anonyymi
Paskamainen tilanne, eivät ikävä kyllä hyväksy elareita menoiksi toimeentulotuessa. Ei auta kuin elää köyhästi, et sitten mainitse paljonko jää kk vuokrien ym jälkeen? Ainoita ratkaisuja on muuttaa halvempaan, lopettaa työt ja siirtyä yhteiskunnan elätiksi..tai etsiä suurempi palkkainen työ.
Ps. elarivelka vanhenee 5 vuodessa... jos se nyt mitenkään lohduttaa , tuskin kun on muutakin velkaa:P- Anonyymi
Sanoppa muuta, sama tilanne ollut päällä jo vuodesta 2019, että on tullut elettyä todella köyhästi jo aika tovi. Käteen jää vaihtelevasti 50-150€ ruokiin/kk. Eikä sitä voi kyllä pienenmpäänkään muuttaa, jos meinaan lapsiani vielä saada mahtumaan yökylään viikonloppuisin ja asunto on muutenkin jo helsingin kaupungin halvimmasta päästä, tosin vuokrakin nousee taas nousee vuoden alussa. Kyllä se taitaa olla vaan niin että loparit ja avustuksille ja odottelemaan velkojen vanhentumisia. Ei paljoa motivoi käydä 40h/vko kokopäivätöissä, kun työttömänä jää enemmän käteen. On kyllä suomen lainsäädännöissä jotai vialla, kun tälläisessä tilanteessa on parempi laittaa työrukkaset naulaan ja elää tuilla, vaikkakin itse olen kyllä velkoihini syypää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164775Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1844492Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171932- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331472Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61229Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3711185- 741110
- 741055
- 92998