Erikoista, kun näin lähellä yliopistokaupunkia, jossa koulutetaan luokanopettajia, ei saada pätevää opettajaa rekrytoitua alakouluun. Onkohan tämä ihan pitkäaikainenkin kaupungin tapa, että vuodenkin sijaisuudet jaellaan tiskin alta epäpäteville tutuille yrittämättä edes rekrytoida pätevää?! Hankala on tietysti koulutettua henkilöä saada, jos ei paikkaa edes laiteta auki. Jollekin käytäntö on varmasti omaa taakkaa helpottava, ja säästäähän kaupunki rahaa, kun ei tarvitse oikeaa opettajan palkkaa maksaa, mutta kärsijöinä ovat lapset! Jos alakoulun opettajalta puuttuvat alkeellisimmatkin suomen kielen taidot, niin millaisen pohjan se luo lasten tulevaisuudelle? Opettajalta odottaisi myös jonkinlaista yleissivistystä ihan yleisistä maailmaan liittyvistä asioista, mutta lähinnä tulee mieleen, että tiktokit ja instat on tällaisille valeopettajille suurin sivistyksen lähde.
Lääkärinkin pitää olla koulut käynyt hoitaakseen ihmisten sairauksia. Miksi lapsia saa opettaa kuka tahansa kadunmies?
Mistä pätevä opettaja?
4
253
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän suurin syy opettajapulaan ole opettamisesta koituvan tilipussin sisältö? Työstä saatavat killingit eivät normaalia elantoa takaa. Kauan sitten oli kentällä ns. kutsumusopettajia, jotka olivat pääasiassa naisia. Heidän elannostaan huolehti rahakas perheenisä, työnjohta ja tai osastopäällikkö. Tänään miehet vähenevät opetustyöstä juuri heikon palkkauksen takia. Joku opiskelija voi lyhyitä pätkiä toimia sijaisena hankkiessaan opiskelurahoja.
Sivistystyöstä maksettavat palkat ovat todella yleiseen tasoon ja koulutukseen nähden todella heikot. Pian koittaa aika, jolloin aamulla kadulta kutsutaan aivan sattumoisin joku tyyppi päiväksi opetustyöhön nimikkeellä: "Kuka tahansa on päivän vaikka aidanvitaksena". Tässä tilanteessa edesmennyt presidentti Koivisto toteaisi, että tarttis trherä totisesti jotakin!" - Anonyymi
Ohessa duunitorin palkkalistaa joka ei mairittele, lisää liksaa opelle niin rupeaa täysinoppineita opettajia kiinnostamaan työnteko pikkukunnassakin.
Ilmeisimmin muualla Suomessa tarjotaan palkanlisiä, muita rahanarvoisia etuja houkuttelemaan koulutettuja opettajia töihin..
Outokumpu voisi tarjota koulutetulle opettajalle asuntoedun, ensimmäinen vuosi kunnan vuokra asunnossa ilmainen, seuraava puoleen hintaan jne..
"Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Luokanopettaja on 3 783 euroa kuukaudessa. Palkka oli kuntasektorilla 3 786 € (19972 yksittäistä palkkaa), valtiolla 3 900 € (49 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 3 466 € (194 yksittäistä palkkaa)." - Anonyymi
Varmasti on palkkauskin pielessä, mutta kun lukuvuoden mittaista sijaisuutta ei edes laiteta auki niin eihän siihen kukaan tiedä hakeakaan. Miksi otetaan joku aiemminkin sijaostanut kadunmies sen sijaan, että yritettäisiin löytää koulutettu opettaja? Luulisi, että lukuvuosi kiinnostaisi jo sijaisuutena vaikka vastavalmistuneita. Tämä on mielestäni härskiä toimintaa, jossa ei tule lapsen etu edellä. Ja huomattu on, että työn jälki on Ko. ”Opettajalla” juuri sen mukaista. Kotikoulu varmaan kohta ainoa vaihtoehto saada kunnollista opetusta Outokummussa.
- Anonyymi
Onkohan AP:n lapsi saman opettajan ”opetuksessa”… paljonhan tuo tuntuu poissakin olevan. Että eikö todella edes vastavalmistuneita löytyisi näin pitkiä pätkiä hoitamaan eikä otettaisi ihan joka saralla epäpätevää henkilöä pilaamaan lasten tulevaisuus?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957