Kun kaikesta säästetään

" Kun kaikesta säästetään, ei pärjää tekijät, ei teettäjät ja tietkin ovat kamalassa kunnossa – talvikunnossapito ajautuu kaaokseen

Isot yksityiset toimijat rohmuavat julkisissa kilpailutuksissa julkisen sektorin tienhoitourakoita esittelemättä lainkaan kalustoa, jolla työ tehtäisiin. Näitä urakoita palastellaan sanelupolitiikalla koneurakoitsijoille.

Lumitalvi sen taas osoitti. Talvikunnossapidon toimintamalli ajautuu kohti kaaosta. Julkisen sektorin, Väylän ja ELY-keskusten toiminnasta paistaa pitkän matkan päähän käytännön asioiden ymmärtämättömyys. Kaikesta säästetään, jolloin ei pärjää tekijät, ei teettäjät, ja tietkin ovat kamalassa kunnossa. Samalla puhutaan väyläverkon miljardien korjausvelasta.

Usein isot yksityiset toimijat tarjoavat julkisen sektorin kilpailutuksissa kestämätöntä hintatasoa ilman, että ne voisivat edes esitellä kalustoa, jolla työ tehtäisiin. Näitä halvempia kokonaisurakoita myydään sitten pienempinä osina eteenpäin sopimuksilla, joissa on vahva sanelupolitiikan maku. Ilmapiiriä kuvaa, jos kokouksissa kielletään arvostelu pääurakoitsijaa kohtaan.

Kun koneurakoinnille asetetut vaatimukset, kuten päästömääräykset ja turvallisuusmääräykset, sekä muut laatukriteerit vain tiukkenevat, on selvää, että halvassa sopimuksessa jotain jää kylmästi tekemättä. Lopputuloksena on joko sutta, huonosti voivia koneyrityksiä tai konkursseja.

Näissä aina ensin joku voittaa kilpailutuksessa lumenajosopimuksen 45 euron tuntitaksalla, kun todellinen pitäisi olla yli kaksinkertainen.

Kaikki koneyrittäjät eivät onneksi suostu polkuhintoihin, eivätkä isojen toimijoiden kelvottomiin vastatarjouksiin. Kun tekijää ei löydykään kilpailutuksen kohteena olevaan urakkaan ja lumi on maassa, tulee urakoitsijalle puhelu, jossa pyydetään ajamaan. Jos sopimusta ei ole allekirjoitettu, urakoitsija joutuu ajamaan urakan tarjoajan ehdoilla.

Tästä kaikesta näkyy, ettei koneammattilaisia arvosteta. Ei ihme, että konealalla on jatkuva työvoimapula.

Olen itse aina arvostanut oikeita koneammattilaisia, jotka tekevät töitä terveillä periaatteilla. Saammeko näiden ammattilaisten ansaitseman arvostuksen palautettua yhteiskuntaan? "

PS: Ja liittymiin jää edelleen älyttömät vallit, kun ei vaadita oikeita auroja

0

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ketä ikävöit?

        Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
        Ikävä
        118
        2387
      2. Juniorivalmennus Jokereissa..

        Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
        Nuorten jääkiekko
        31
        1494
      3. Ammuskelua taas

        Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
        Kokkola
        20
        1458
      4. Et saa mua ikinä

        Oma vikasi. Naiselta.
        Ikävä
        129
        1438
      5. Päivämääriä

        Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
        Ikävä
        68
        1253
      6. Introverttinä osastolla

        Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
        340
        1104
      7. Toivotko, että

        hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
        Ikävä
        89
        1005
      8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

        Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
        Ikävä
        56
        964
      9. 122
        831
      10. VIELÄKIN NAURATTAA

        Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        82
        806
      Aihe