Antakaa kunnanjohtajalle aikanaan kenkää. Kepun kaivos- ja tuulivoima lobbari onnistuttiin soluttamaan Rautavaaralle johtajaksi.
Kun kaivoshanke on nuijittu läpi niin Kärnä häipyy kuin kusi lumeen tehtävänsä tehtyään.
Pistäkää koijari aikanaan kilometritehtaalle.
Kun kaivoshanke on nuijittu läpi niin Kärnä häipyy kuin kusi lumeen tehtävänsä tehtyään.
Pistäkää koijari aikanaan kilometritehtaalle.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kärnää ei missään nimessä pidä oman ehdotuksensa mukaisesti ”sitouttaa” olemaan Rautavaaralla sekuntiakaan. Tuollainen ahne ja härski öykkäri joutaa pitkin tietä.
Ahne ja härski öykkäri laitettiin jo maantielle jokunen vuosi sitten, aikaansaapa Kärnä sen sijaan pidettäisiin kunnassa mielellään.
Jos Untoa vertaat eipävhulluja esityksiä vedellyt.
Hänen aikanaan tuli Rautavaaralle nähtävää uusia hyviä palvelutalo,paloasema ym.
Niin onhan torin "rättipää" ähtävyys.
Se kaljapalkalla nykerretty kivitötterö torilla on hullunkurinen. Mitä sillä on Rautavaaran kanssa tekemistä?
Kärnä se on lähetellyt kikkelinkuvia jollekulle naikkoselle.
Yritä nyt päästä jo pakkomielteestäsi niitä kohtaan. Harvaa ihmistä kiinnostavat kikkelikuvat yhtä paljon kuin sinua.
Kukaan ei ole tullut kuntaan sen arkkitehtuuria ihailemaan. Patsaspuistoa sen sijaan tulisi ja yhdestä patsaasta se puiston rakentaminen alkaa.
Sitä naista ei tietty kiinnostanut. Lehtitietojen mukaan…
Sinuakin taitaa se naapurin kikkeli enemmän kiinnostaa kuin kotilerppa.
Ilmeisesti kuitenkin kiinnosti kuitenkin kovasti nähdä sama livenä, ihan samojen lehtitietojen mukaan.
Näkyypä kiinnotuksesi kaikenlaisiin lerppoihin olevan todella suurta. Älä kuitenkaan kuvittele että muut jakavat pakkomielteesi.
Heheh!
Koulumaailman puolella junaillaan myös. Esim. Pätevä ruotsin opettaja elokuussa pellolle. Päiväkodin johtaja myös,kun kemia ei kunnanjohtajan rouvan kanssa kohdannut. Pelaaminen jatkuu ja lautakunnan jäsenet toimii kumileimaisimena
Päiväkodin johtaja vaihtuu jatkuvasti mikähän syy?
Nyt taas haku alkaa lautakunnassa käsittelyssä.
Maalaisjärki. Missä?
Joku mättää koulupuolellakin.
Opettajat vaohtuu tai potkitaan pois ei sopivana.
Päiväkoti johtajat vaihtuu.
Koko kunnan asiat myllertää.
Lapsille huonoo ruokaa ,tekee syykkisiä ongelmia nälkä.
Paikalline apu on lähellä hampurilaiset ja juomat ensin koulunalkua.
Eipä ruoka maistu näkee tonginta jäljet
Kenelle maistuu kun on vara ostaa itse alkupalat,sitä "ravintorikasta".
Koulupuolella on mättänyt aina. Pätevät pihalle ja epäpäteviä tilalle.
Kannattaa kysyä meiltä lasten vanhemmilta suoraan.
Olisi paljonkin kerrottavaa viimeisimmästäkin tapauksesta. Kiitos koulun nopean reagoinnin.
Olisi mielenkiintoista kuulla!
Kunnanjohtaja pakoilee kuin aropupu epämieluisia kohtaamisia. Samoin kirjoittelee alaisensa puolesta viranhaltijapäätöksiä, joilla kylän pahimmalle rettelöitsijälle myönnetään avustuksia. Alainen ei osaa suomea niin hyvin, että osaisi itse niitä rustata. Luottamushenkilöt nuolevat peloissaan idolinsa saappaanvarsia.
Kyllä ja osalla päätöksentekijöillä on periaate änkyrä päätöksen teossa. Siellä ei saappaan varret riitä nuolentaan, saattaa lipasut venähtää vesirajalle asti oman porukan sisällä. Eivät taida tietää kenen kieli on kenen 🦉👁️.
Koroilla kipsuttelu ja silmälasit tukan värin vaihtoineen ei taida kovinkaan suuresti nostaa älykkyyden taetta. Kaksi on valjastautunut karavaanin keulille lährimään ja ryvettelemään itsensä vastustus liikkein vain saadakseen suosionsa ja kielen pysyvyyden vesirajalla. Onhan se varmasti mukavan lämmittävä tunne. Viisaimmat tässä tekoäly ryhmittymässä näkyy vaikenevan ja keskittyvän olennaiseen, eli itseensä
Kylän pahimmat rettelöitsijät on asuneet jo pitkään Nilsiän puolella. Pakenivat sinne omia tekosijaan.
Nyt huippu uutinen Kärnä harkitsee 50 milj joukko velkakirja lainan laskemista.
Tais unilääkkeet tepsiä. Vai vanhuuttasiko jo höperrät?
Arvailia pahassa uutispimennossa,lehdistötieto parempi.
Mitähän se oikeuskansleri kyselee?
Onko sulla mustat sukat?
Hullu hilluu, hullu hilluu…