Savon Voima Verkko korottaa kotitalouksille sähkönsiirtomaksuja yli 4,2 % 1.1.2025 ilman perusteita ahneuksissaan.
Kotitaloudet eivät voi kilpaillutta sähkönsiirtoa.
Kilpailu tulisi sallia sähkönsiirrossa tai ottaa sähkönsiirtoyhtiöt sähkönkuluttajien haltuun.
Näin ei voi enää jatkua. Nyt saa jo riittää.
Säkönsiirtomaksuihin huina korotus kotitalouksille
11
178
Vastaukset
- Anonyymi
Ahneudella ei ole rajoja Pohjos-Savossa, varsinkin kun monopooliasemassa.
- Anonyymi
Sähkönsiirto on aina monopolitoimintaa... ns. luonnollinen monopoli. https://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnollinen_monopoli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähkönsiirto on aina monopolitoimintaa... ns. luonnollinen monopoli. https://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnollinen_monopoli
Wikipedia-Trolli
Wikipedia-Trolli on, kuten nimikin sanoo, kova siteeraamaan tietoja Wikipediasta ja muista luotettavan tuntuisista lähteistä. Hän lisää kuitenkin lainauksiinsa oman tunteellisen lisänsä.
- Anonyymi
Sähkönsiirron kilpailuttaminen olisi mahdollista ainoastaan, jos jokainen yhtiö rakentaisi rinnakkaisverkot ja yhtä lukuunottamatta asiakkaalle tulevat kaikki muut verkot olisivat tyhjän panttina. Sittenhän se siirto vasta maksaisikin :)
- Anonyymi
Sähkösiirtoyhtiöt voivat keskenään sopia kuina sähkönsiirtomaksutulot jaetaan. Tämä kyllä vaatii poliittisen päätöksen, mutta kaikki on mahdollista, jos Suomen kansa niin päättää.
Näin murretaan monopolit Suomessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähkösiirtoyhtiöt voivat keskenään sopia kuina sähkönsiirtomaksutulot jaetaan. Tämä kyllä vaatii poliittisen päätöksen, mutta kaikki on mahdollista, jos Suomen kansa niin päättää.
Näin murretaan monopolit Suomessa.Verkkojen rakentaminen ja ylläpito on ko. yritysten toimintaa, varat tähän kerätään siirtomaksuilla. Kerrotko miten ihmeessä toinen yritys voisi päästä toisen verkkoon kilpailemaan? Mistä toiminnasta asiakas maksaisi tälle toiselle yritykselle, joka toimii ensimmäisen omistamassa ja ylläpitämässä verkossa? Miksi ensimmäinen yritys ylläpitäisi edelleen verkkoa, jos toinen kerää työn hedelmät? Avaa vähän logiikkaasi.
- Anonyymi
Ahneella on paskanen loppu!
- Anonyymi
Savon Voima Verkon huima korotus on sähkömarkkinalain ja Suomen hallituksen ohjelman vastainen, jossa ohjelmassa ei kansalaisten arjen kustannukset nouse.
Ehdotan maksulakkoa Savoin Voiman siirtomaksuille . Saisi vilpillinen. perintäfirma Ropo-Capital pähkäilemistä laskujen perinnässä. - Anonyymi
Savon voima on rosvoyhtiö. Ropo on toinen.
- Anonyymi
4,2% vain? Eihän tuo vastaa edes inflaatiota. Kaikki kallistuu, se on tässä tilanteessa vain ikävä fakta. Yksittäistä yritystä voi syyttää ahneudesta ainoastaan, jos se tekee jatkuvasti kohtuutonta voittoa.
- Anonyymi
Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa. Keskustelujen ikäraja seksipalstoilla on 18 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745608- 353141
- 432748
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402082Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272065Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291869- 1001844
- 1741782
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241478Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171258