Ei taitaisi kitkarenkailla olla asiaa tuonne?
https://yle.fi/a/74-20128511
Sanokaa kitka-spedet nyt toki muutamia kehuvia lauseita että miten pärjää hyvin kitkoilla. Niin että miten spedet tuolla ajaisitte?
Lapissa nelostiellä märkä peilijää, miten kitka-spedet ajaisivat?
10
179
Vastaukset
- Anonyymi
Märällä peilijäällä etuvetoisen auton toisen renkaan saa sutimaan isollakin vaihteella, mutta matkanteko onnistuu sudittelemattakin. Noin liukkaalla kelillä liikenne etenee niin hitaasti, että vähempikin pito riittäisi. Kummasti ne pitää.
- Anonyymi
Tässähän tullaan juuri siihen faktaan, että nastapellet ei vaan osaa ajaa.
- Anonyymi
No, kuvakavalkadissa ei ollut mukana yhtään tieltä suistunutta "kitka-spedeä". Taisivat pysyä liikennevirran mukana, Kunnes liikennevirta pysähtyi ammattilaisen tiepuomiin.
- Anonyymi
Taisivat pysyä kotonaan kitka spedet .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisivat pysyä kotonaan kitka spedet .
no sekin on vaihtoehto monelle. jos vuodessa on yksi pääkallokelipäivä, niin sen voi viettää etätöissä.
- Anonyymi
Ihan hyvin mä olen pärjännyt kitkoilla ihan jäälläkin. Jos on liukas peilijää ja vaikka vettä siinä vielä päällä, niin millään renkailla ei voi huoletta ajaa.
- Anonyymi
Sähköautossa on muuten paljon parempi sutimisenesto kuin missään polttomoottoriautossa. Generaattorilla jarruttelu on myös paremmin hallittavissa kuin mekaanisten jarrujen jarruvoima.
- Anonyymi
Ei voi ajaa huoletta mutta nastarenkailla pystyy ajamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi ajaa huoletta mutta nastarenkailla pystyy ajamaan.
Juu pystyy kitkoillakin ajamaan peilijäällä. Sama homma kuin nastoilla, eli nopeutta pitää alentaa. Raskas liikennekin ajaa kaikki kitkoilla talvet läpeensä.
- Anonyymi
Hyvin pärjäsin Contin kitkoilla, kuten aina. Ennakointi ja liikenteen lukutaito on hyvästä ja silloin ei tule ongelmia. Kokemattomat ja taidottomat tarvitsevat nastarenkaita ja niitä suosittelee liikenneturvakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51254Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661168Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021035Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470987Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.70872Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271869- 129867
Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.64776Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan45763Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää395753