Minkälainen eläinlääkärisopimus Oulunkaaren kanssa oikein on tehty? Ilmoituksia tehty helmikuusta asti vaikka kuinka monta ja silti eläimet kuolivat. Onko tämäkin sopimus pormestarin sompailema päätös?
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/epailty-torkea-elainsuojelurikos-paisuu-puolangalla-kuolleita-nautoja-loytyi-lisaa-haudattuina
Löytynyt lisää kuolleita nautoja
11
1310
Vastaukset
- Anonyymi
Niitä voi olla yli sata eläintä!
- Anonyymi
Ei olis tuotakaan tapahtunut,kun olis pistänyt teuraaksi. Jos ei kykene hoitaa eläimiään.
- Anonyymi
Jämsässä tapahtui samanlainen juttu kymmeniä nautoja ja lampaita huonossa hapessa pelkkä luu ja nahka.Tilallinen sai ehdollista vankeutta viranomainen oli hereillä ei uponnut valehtelu ja kieroilu tuomareihin.
- Anonyymi
Tämä menee jo ymmärryksen yli joka tavalla. Vaikka tilallisen syy on kiistaton, on myös valvonnassa ollut järkyttävää puutetta ja virkarikosta. Jos tästä selviää asianomaiset nuhtelulla, se on sitten jo maanlaajuinen häpeä.
- Anonyymi
Olet oikeilla jäljillä. Vikaa on ilman muuta valvontaeläinlääkäreissä, jotka jättävät reagoimatta. Samoin kävi takavuosina Siikajoella. Joutaisivat vastuuseen.
Meillä juttu toimii toisinpäin, pääsee käräjille, jos lampolan lampaat ei kiillä yhtä puhtaana kuin Lambi paskakaperimainoksessa.- Anonyymi
Kun osaat tehdä pormestarin ideologiaa toteuttaen jotain tarpeeksi törkeää, niin siihen ei Puolangalla puututa.
Jos sinulla on muutama lammas tai hevonen ja hoidat niitä mallikkaan hyvin, niin olet jatkuvassa eläinlääkärin syynissä. No eihän siinä toisaalta mitään kun eläimet on hoidettu hyvin, niin ei ole puuttumista tai parempaan ohjausta.
Aiheuttaa toki ärsyttävää ylimääräistä vaivaa paljon ja siihenkin perustuen ihmetyttää sekä ärsyttää pormestarin politiikka suurimpien rötösten suojelusta ja naamioinnista.
Pormestarin kanssa ei voi kommunikoida kuin oikeuslaitosten kautta hänen omasta toiveesta ja toteuttamisestansa johtuen. Tämmöistä pormestaria on suojellut oikeuteen joutuvat keskustapuoluelaiset.
- Anonyymi
On tapausta uutisoitu useamman kerran lehdessä
https://yle.fi/a/74-20056871
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/viimeisetkin-hiehokarkurit-paasivat-takaisin-navetan-lampoon - Anonyymi
Meijän työpaikalla on myös henkisesti kuolleita nämä naudat.
- Anonyymi
Esim jos Ilmoitusten tekijä ei ole ollut sellainen henkilö joka olisi vakavasti otettavissa, vaikka henkisesti jälkeen jäänyt kyseessä niinkuin tässä puhuvat että olisi ollu latvasta laho. Siksi kesti kauan ennenkuin reakoitiin. Lisäksi eläinlääkärillä käynyt virhe, ja ei ollut valvonta käynti. Piti mennä uudelleen.
- Anonyymi
Alkukesällä karjailut laitumelta lähtee ruuan ja veden puutteesta.Viranomaisille ihmisduhde lukutaitoja ettei uskota kaikkia puheita ja realiteettia vähän ammattitaitoon.Järkyttävää on lepsuilu ja uskotaan puheisiin. Paikanpäällä käynti avaa suomut silmiltä ajoissa.
- Anonyymi
Vaikka olen tasa-arvon ihminen, joskus mietin mahtaako tämä nykyinen tapa olla oikea, jossa eläinlääkäriksi lukee pääosin vain tyttöjä. Nämä ns. kympin kakarat sitten hakevat virkoihin, mutta heillä ei ole taitoja käsitellä ihmisiä. Ronskit ukot pelottavat ja naiset eivät uskalla tehdä ilmoituksia väkivallan uhan pelossa. Yksin usein toimivat vielä ja kun tiedetään, että tämä maa on naisille erityisen vaarallinen, voi jäädä duunit puolitiehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500