Suomettumisen alakuolo kohta oli Kekkosen 25 v YYA sopimuksen yhteydessä

esittämä absurdia valhe, että talvisota oli suomalaisten oma syy ja käytännössä sen aloittaja. Siitä on vaikeampaa päästä alemmaksi matelemaan Kremlin edessä, on ne nauraneet Kekkoselle makeasti Kremlissä "nyt on kiltti tsuhna meidän asialla". Ei oltu silloin itsenäisiä, ei lähellekään. Nyt ollaan vihdoinkin.
10177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kekkonen oli täysin Kremlin talutusnuorassa, onneksi aika hoiti sen ongelman suomalaisten eduksi.

Äänestä

Kekkonen oli Kremliä lipova mato.

Äänestä
  • Länteen loikannut KGB agentti Golitschyn kertoi CIA:lle Kekkosen olleen Timo.

    Äänestä

Kekkonen ajoi DDR:n tunnustamista Moskovan käskystä.

Äänestä
  • Suomihan tunnusti DDR:n samana vuonna kuin Saksan Liittotasavaltakin sen tunnusti. Ei siihen mitään käskytystä tarvittu.

    Äänestä

Kekkonen oli Kremlin ohjauksessa ja venäjäkiimaisten suuri "johtaja". Suomalaiset ei juurikaan arvostanut Kekkosta.

Äänestä

Kekkosen jälkeen Suomessa ei ole ollut kunnon presidenttiä ja siinä yksi iso syy miksi Suomi on tällä hetkellä tässä tilassa.

Äänestä
  • Ihan samaa mieltä. Huonossa jamassa maa on.

    Ossi, oikea SOTILAS

    Äänestä

Onneksi nämä suomettuneet Kekkoset ja väyryset on jo menneen talven lumia ja ovat historian roskapöntössä.

Äänestä
  • Jäävät historiaan viimeisinä rauhan miehinä, kun sota alkaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

esittämä absurdia valhe, että talvisota oli suomalaisten oma syy ja käytännössä sen aloittaja. Siitä on vaikeampaa päästä alemmaksi matelemaan Kremlin edessä, on ne nauraneet Kekkoselle makeasti Kremlissä "nyt on kiltti tsuhna meidän asialla". Ei oltu silloin itsenäisiä, ei lähellekään. Nyt ollaan vihdoinkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu