esittämä absurdia valhe, että talvisota oli suomalaisten oma syy ja käytännössä sen aloittaja. Siitä on vaikeampaa päästä alemmaksi matelemaan Kremlin edessä, on ne nauraneet Kekkoselle makeasti Kremlissä "nyt on kiltti tsuhna meidän asialla". Ei oltu silloin itsenäisiä, ei lähellekään. Nyt ollaan vihdoinkin.
Suomettumisen alakuolo kohta oli Kekkosen 25 v YYA sopimuksen yhteydessä
Anonyymi-ap
10177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kekkonen oli täysin Kremlin talutusnuorassa, onneksi aika hoiti sen ongelman suomalaisten eduksi.
Kekkonen oli Kremliä lipova mato.
Länteen loikannut KGB agentti Golitschyn kertoi CIA:lle Kekkosen olleen Timo.
Kekkonen ajoi DDR:n tunnustamista Moskovan käskystä.
Suomihan tunnusti DDR:n samana vuonna kuin Saksan Liittotasavaltakin sen tunnusti. Ei siihen mitään käskytystä tarvittu.
Kekkonen oli Kremlin ohjauksessa ja venäjäkiimaisten suuri "johtaja". Suomalaiset ei juurikaan arvostanut Kekkosta.
Kekkosen jälkeen Suomessa ei ole ollut kunnon presidenttiä ja siinä yksi iso syy miksi Suomi on tällä hetkellä tässä tilassa.
Ihan samaa mieltä. Huonossa jamassa maa on.
Ossi, oikea SOTILAS
Onneksi nämä suomettuneet Kekkoset ja väyryset on jo menneen talven lumia ja ovat historian roskapöntössä.
Jäävät historiaan viimeisinä rauhan miehinä, kun sota alkaa.