Suolahden vaneritehtaat

Anonyymi-ap

Onko jossain laissa määrätty että nämä tehtaat omistaa iso metsäyhtiö,joka päättää nämä lopettaa?mitäs jos jokin taho haluaisi näitä tehtaita ostaa ja jatkaa toimintaa ja työntekijöillä olisi työpaikka turvattuna jatkossakin.esimerkkejäkin on.esim.kirkniemen paperitehdas myytiin sappille ,sappi möi kiinalaisille ja toiminta jatkuu.mutta työt jatkuu ja työtä on.onkohan metsägroup edes yrittänyt että olisiko jokin muu taho kiinnostunut suolahden tehtaiden ostosta ja toiminnan jatkamisesta?

21

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Että niin kuin auttaisi kilpailevaa yritystä lyömään kapuloita rattaisiin vai menikö minulta jotain ohi.

    • Anonyymi

      No nyt on kyllä uskomatonta läppändeerusta. Kuka helevetti ostaisi loppuunajetun rytöläjän ja velvoitteet alueesta?

      • Anonyymi

        Kansantalon väki ostaa jos saavat melkein ilmaiseksi. Työttömien toiminta voi sitten kirpputoreineen siirtyä sinne. Sopimus on jo kuulema lähes jo neuvoteltuna.


    • Anonyymi

      Äkin massavalittajat nyt ostoksille!

    • Anonyymi

      Toiminta kumpuniemellä jatkuu.HIENOA

      • Anonyymi

        Jatkuu siihenasti kun on muuta tilalle tai kattilan iso huolto.


    • Anonyymi

      Aloittajan täytyy olla kepulainen kommunisti, kun noin typerät jutut..

    • Anonyymi

      Kansantalon porukka voi ostaa sen jos saa halvalla. Tehtaanjohtajaksi harmaa tukkainen valtuutettu ja tämä leipuri sitten varajohtajaksi.

      • Anonyymi

        Se porukka pitää tehdasta omanaan heti kun töihin pääsevät.Ilimatteeks se tehas pitää saada.


    • Anonyymi

      Bingo bongo !

    • Anonyymi

      Onhan siinä yx pointti, jos paperiliittolaiset osaisivat nöyrtyä ja tyytyä joskus vähempään eikä aina vaan enempään. Se paperiliittolaiset toiminta on yx esimerkki ahneudesta. Se käy viime kädessä omaan nilkkaan. Jos paperiliittolaiset olisivat olleet nöyrempiä, olisi tehtaiden sulkemisia ollut vähemmän ja työpaikkoja riittäisi useammalle. Meitä kaikkia on opetettu ahneiksi. Nuorillekin pitäisi heti koulun käynnin jälkeen saada isoa liksaa (melkein samaa kuin hyvän työkokemuksen omaavat) ja ay-liike on tässä ollut avittamassa. Lapsille ja nuorille tulisi antaa ohjenuoraksi, että ansiotasot nousisivat työkokemuksen lisääntymisen myötä. Alussa nuorten palkat voisi olla selkeästi alemmat kuin nykyisin.

      • Anonyymi

        Vaneritehtaalla paperiliittolaisia 0. Kannattaa tarkastaa faktat,eikä levitellä mutu satuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaneritehtaalla paperiliittolaisia 0. Kannattaa tarkastaa faktat,eikä levitellä mutu satuja.

        Oli tarkoitus kommentoida yleisellä tasolla ay-liikettä. Tuli korostettua vähän liikaa paperiliittolaisia. Joka tapauksessa ay-liikkeen tulisi ottaa enemmän vastuuta työpaikkojen säilymisestä. Jos nyt esim. 10% nostettaisiin palkkoja Suomessa, sehän tarkoittaisi juuri noitten työpaikkojen vähenemistä tai tehtaiden ja muiden yritysten sulkemista kokonaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli tarkoitus kommentoida yleisellä tasolla ay-liikettä. Tuli korostettua vähän liikaa paperiliittolaisia. Joka tapauksessa ay-liikkeen tulisi ottaa enemmän vastuuta työpaikkojen säilymisestä. Jos nyt esim. 10% nostettaisiin palkkoja Suomessa, sehän tarkoittaisi juuri noitten työpaikkojen vähenemistä tai tehtaiden ja muiden yritysten sulkemista kokonaan.

        Ei asia näin ole. T Grogi Aalto ps. Otan nyt pienet taas että juopponenäni kasvaa huomisiin tapaamisiin.


    • Anonyymi

      Vieläkö Hinzu on vaneritehtaalla hommissa? Joskus 90-luvun lopussa muistan kun se ajeli Volvollaan ääntä nopeammin tehtaan suoraa. Käytiinpä joskus kaljallakin yhdessä, mukava mies.

    • Anonyymi

      Ei paperialan työntekijät itse mitään aikaan saa. Tässäkin nähdään työnantajasektorin tärkeys.

      • Anonyymi

        Pitäisikö kärnänjussia ehdottaa puhemieheksi tähän juttuun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö kärnänjussia ehdottaa puhemieheksi tähän juttuun?

        Rautajussia siltä hoituu tämä homma.


    • Anonyymi

      Hei, koettakaa ottaa iisisti siellä ja ottakaa uusi rytmi päiviin.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä. Nyt sit menet nopiasti takaisin enosi kanssa makuuhuoneeseen.


    • Anonyymi

      Nurin vaan koko tehdas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      298
      3592
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      87
      1202
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1002
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe