Kovimmat valmentajat 2000-luvulla?

Anonyymi-ap

Onko näkemyksiä? Ehdokkaita on monia, mm.

Jari "Mäntäkenraali" Mäntynen, valmensi Elovaarin todella koviin matseihin. Tai ainakin niiden porteille, jos nyrkkeilijä ei itse kykene avaamaan porttia niin vika EI ole valmentajassa.

Osmo Lovemachine. Mansen akateemikko jossa yhdistyy runoilijan herkkyys ja luolamiehen raakuus. Pieni särö haarniskassa on kuulopuheiden mukaan se, että pohtii nettikirjoittelua liikaa. Koivula, Kodin ja ketä näitä oli. Monta kovaa ottelijaa on kolkutelleet Euroopan portteja Lovemachinen opissa. Lisäksi Ikämiesten SM II Saksilavoilla ilman nostoja eli ns. tasamaan lähdöt.

Aviomies! Ammattinyrkkeilijä Kunta-Kinten legendaarinen ex-valmentaja. Kaatoi saksilavansa Nässyn kellarin startissa -14 mutta kaikki muistavat kivenkovan taistelun kolmossijasta.

PEKSI? Valmensi kyllä aika montaa nyrkkeilijää mutta näillä ei oikein tainnut olla näyttöjä edellisiin verrattuna?

Jare Tolvanen? Iskevimmät kehänimet verrattuna kaikkiin aikalaisiin mutta on hieman epäselvää pääsikö kukaan lopulta ihan kilpakehiin asti.

9

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Jasu Grönroos (ei muista kuka valmensi ketä, mutta yritti hillitä Sika-Harri Hakulisen intoa mättää sparreissa täysillä parhaansa mukaan)

    • Anonyymi

      - Matti Kelo (valmensi itse itseään, nesteytys toimi aina, ei sisäisiä erimielisyyksiä valmennustiimissä, aina sama vakaa meininki)

    • Anonyymi

      - Meros-Ripa (Jyrin sanottua "vittu ei pysty" Barcelonassa -92 hoiti homman ammattimaisesta toteamalla "aha, okei..." ja juomalla matsin jälkeen 25 tuoppia Sangriaa)

    • Anonyymi

      - Markku Pirinen, jota eräs Oululainen kuvaili tällä foorumilla termillä: "Master of Disaster & Fuck Off".

    • Anonyymi

      - Pekka Mäki

      100 tonnia ulosotossa, 100 kiloa puntarilla, 100 neliön velkainen asunto, 100 lasta, 100 ex-vaimoa, 100 valmennettavaa, 100 nyrkkeilyiltaa, 100 hermoromahdusta, 100 velkomustuomiota, 100 askelta joka aamu, 100 metriä lähimpään ruokakauppaan, 100 prosenttia ottelupalkkioista itselle, 100 ihmistä paikalla seuraavassa kisiksen illassa... kun Professorin ehdottaman Thermopylae-henkisen kolmesatasen sijaan tarttuu vain sataseen, niin näin käy.

    • Anonyymi

      Sitten lisäksi SEPPO FINNILÄ jota Sjöba kuvaili sanoin "Liimanhaistelija".

      Merosia oli muitakin, kuka niistä höpisi sekavia Rajalinin kanssa telkkarissa? Valmensiko ikinä ketään?

      Simeon Kärkkäinen? Taisi heilua velanperijöiden ym. vippipöytäläisten kanssa joskus?

      Mutta vaikuttaa että vaikka nimiä on monta niin edelleen nousee Mäntynen ja Aviomies melko korkealle. Osmon status riippuu pitkälti siitä pääseekö ajoissa maaliin maailman ympäri.

      • Anonyymi

        Meros-Ripa oli telkkarissa Rajalinin kanssa, valmennettavia mm. Wahlström, Elovaara, Halme, Kjäll...

        Simeon oli liivijengisankareita. Monenlaisia bisneksiä rajan molemmin puolin.

        Missä Sjöba sanoi Finni-Seppoa liimanhaistelijaksi?

        Mäntynen on legendakamaa, Osmo oli ennen pelkkä sadistimulkku, mutta on nyt vakavasti nostamassa osakkeitaan Peran kanssa maailmalla.


    • Anonyymi

      Olisiko ollut Rööperi-kirjassa.

      En usko että se telkkarissa höpissyt ehti ketään valmentamaan kun yökaudet istui studiossa pienessä simassa Rajalinin kanssa. Nyt haiskahtaa fake news.

      Aviomies on ehkä kovimman luokan valmentaja kuitenkin, pelkällä mututuntumalla valmensi Kunta-Kintestä erittäin kovan iskijän. Aviomies ei edes seurannut nyrkkeilyä tätä ennen.

      • Anonyymi

        Ei Wahlströmiä tarvinnut valmentaa, riitti kun meni kulmaan ja sano että hyvältä näytät, meikit ei oo levinneet. Vastukset otettiin varman päälle ja säkkitreenipohjalta listat kuntoon. Sitten oikeisiin matseihin häviämään rahasta.

        Aviomieshän vaan antoi Kunta-Kinten rynkyttää vaimoaan, ja kun vaimo löi sakset kiinni, niin Kunta poistui Peksin hoiviin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3533
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      110
      2623
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2401
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      38
      2202
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      7
      2119
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      16
      1957
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1607
    8. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      73
      1543
    9. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      45
      1497
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      53
      1380
    Aihe