Kia Ceratot olivat vielä jokunen vuosi sitten yleinen näky liikenteessä. Nyt tuntuvat kaikki kadonneen. Samoin ykköskopan Cee'dit tuntuvat olevan jo harvinaninen näky, kummatkaan eivät kuitenkaan ole kuin vähän vanhempia kuin autot Suomessa keskimäärin. Mikä on johtanut näiden autojen tien romuttamoon?
Nuo Cee'dit tulivat kovalla kohinalla, 7-vuoden takuineen, mutta takuun päättymisen jälkeen liikenteestä poistumisen tahti on ollut ilmeisen kova.
Vai onko tämä vain näppituntumaa jolle ei ole perusteita? Ovatko Ceratot ja Cee'dit siirtyneet maaseudulle jossa kurvailevia autoja ei tällainen kaupunkilainen näe?
Kiat katoavat nuorina liikenteestä?
4
580
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhoja paskoja. Ei kai niillä kukaan halua ajella, paitsi pakon edessä.
- Anonyymi
Mulla oli 2008 mallinen ceed pienen hetken. Auto oli ollut huonolla pidolla ja siinä oli jonkun verran pikkuvikaa:
-oven sarana rikki
-pissapoika tehoton, ei korjaantunut uudella pumpulla
-ovien solenoidilukot jäätyi talvella, pahimmillaan pakkasella sai auki vain yhden oven
-lämmityslaite todella tehoton, ilmeisesti lämmityslaitten joku säätöläppä oli rikki
-ilmastointikompuran siivapyörän laakeri rikki
-ovikaiuttimien magneetit oli irronneet, korjaus tapahtui liimaamalla takaisin
-käsijarru jäätyi talvella päälle
ja sitten ne vakavammat viat:
-etuapurunko oli ruosteessa, meni katsastuksesta läpi mutta olisi kyllä pitänyt hylätä, tuohon on osa saatavilla noin 300 - 400 euron hintaan plus vaihto päälle
-vaihdelaatikossa "poskilaakeri" piti ääntä, sitä ei saa vaihdettua laatikkoa purkamatta
Hyvät puolet:
-yllättävän mukava ja kiva ajettava, kesäkelillä
-korissa ei ollut ruostetta, vaikka oli muuten naarmuilla ja vähän kolhittukin
Sen mitä olen näitä katsellut niin tuo eturungon ruoste taitaa romuttaa halvan auton helposti, kun korjaamolla vaihtotyö maksaa kaikkineen noin 600 - 800 euroa.
Jos tuo vaihdelaatikon laakerin hajoaminen on tyyppivika niin sen korjaaminen lienee 1000 - 1500 euron korjaus. En siis omaan autooni sitä korjauttanut.
Bensakoneisia on näkynyt moottori hajoneenna myynnissä, pari dieseliäkin, samassa tilassa, joka voi sekin viedä mielenkiintoa näiden ylläpitämiseen.
Talvellakaan nämä ei ole ihan niitä parhaita pelejä, ikkunat huurteessa tai jäässä, kylmää sisällä, lukot jäässä, käsijarru jäässä, polttoaineluukku jäässä, kaikki jäässä.
Samanikäinen peugeot on parempi auto lähes kaikessa. - Anonyymi
Omassa kotterossa (Cee'd diesel 2008) vuosi moottori niin monesta paikasta öljyä, että koko kone oli venttiilikopasta alapäin kaikkialta öljyinen. Merkkihuollossa totesivat, että moottori pitää ensin pestä, että voivat lähteä etsimään vuotokohtia, joka tapauksessa niitä oli useampia. Valitettavasti yksi oli myös kampiakselin tiiviste, joka sinetöi tämän yksilön kohtalon. Tosin eivät ne muutkaan kohdat olisi ihan halpoja olleet....
- Anonyymi
Ruoste on hävittänyt Kia Ceratot.
Tekniikka noissa on ihan OK, mutta korit eivät kestäneet suomen olosuhteita.
Naapurissa oli tuollainen -06 1.6 bensa jossa oli yli 300tkm mittarissa, hitsailtu paljon ja lopulta ei kannattanut enää =meni paaliin.
Ceedistä en osaa sanoa miten korit/tekniikka kestää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191692
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991508Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37973Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38851Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50806Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37750Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730