Torilla kovat karkelot.

Anonyymi-ap

"Diktaattori" on kukistettu ja lempeät islamtaistelijat ottivat vallan Syyriassa. Surullista kun menetämme kylää elävöittäneet pakolaiset heidän kotimaalleen.

14

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän sillä ala sisäinen valtataistelu, joka kestää seuraavat 30 vuotta.

    • Anonyymi

      Entä naisten ja lasten asema?

      • Anonyymi

        Elina Valtonen oli huolissaan naisten ja lasten tilanteesta Syyriassa. Toki nahkamiekkaahan siellä tullaan käyttämään. Seikka on saletti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elina Valtonen oli huolissaan naisten ja lasten tilanteesta Syyriassa. Toki nahkamiekkaahan siellä tullaan käyttämään. Seikka on saletti.

        Isäukko puhui aina porateräksestä, tarkoittaen läskiä. Läski kuulemaa saa miehisen poran täydelle terälle.
        Miten ne muslumaanit saa mulukkunsa seisomaan, kun eivät koske sianlihana ollenkaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isäukko puhui aina porateräksestä, tarkoittaen läskiä. Läski kuulemaa saa miehisen poran täydelle terälle.
        Miten ne muslumaanit saa mulukkunsa seisomaan, kun eivät koske sianlihana ollenkaan?

        Siinäpä kysymys ... joka säkkäräpäällä ja viiksivallulla 3-4 entistä kaapumuijaa yksinhuoltajina kymmenpäisen kakaralauman kanssa , äijä itse kiertää vuoropäivin kämpästä kämppään kaitsemassa katraitaan eli hyvin onnistuu ilman ihraakin ...


    • Anonyymi

      On ihan kamalaa se!

    • Anonyymi

      Yalla ja Allahu Akbar. Kohtaa alkaa Syyriassa katkeilemaan kristittyjen kaulat ja homot hyppii katoilta.

      Israeliinkin pääsevät kohta monelta suunnalta....

    • Anonyymi

      Meijän elättejä …Ihan vapaasti saavat häipyä!

      • Anonyymi

        Millä sinäkin elätät muut kuin itsesi? Et millään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä sinäkin elätät muut kuin itsesi? Et millään.

        Kaikki pakolaiset elävät verorahoilla, ainakin alkuun. Vaikea on kielimuurin takia saada työtä, vaikka olisi työhalua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki pakolaiset elävät verorahoilla, ainakin alkuun. Vaikea on kielimuurin takia saada työtä, vaikka olisi työhalua.

        Vähän kuulosti siltä, että eivät täältä sossuturvan maasta halua lähteä takaisin, vaikka eivät ole töissä. Suomihan maksaa näille enemmän sossuturvaa, kuin kantiksille. Nämähän asuvat kaikki vuokralla, saavat kaikki tuet. Eikä Syyria anna heille ilmaista loppuelämän elätystä, niin kuin Suomi.


    • Anonyymi

      Nyt kun Syyriassa tapahtuu vallankaappaus, niin sekularismi vaihtuu jihadismiin?

    • Anonyymi

      Turkin ulkoministeri Hakan Fidan antoi perjantaina lausunnon Syyrian viimeaikaisista tapahtumista. Fidan totesi, että neuvotteluja käytiin Venäjän ja Iranin kanssa päivinä, jolloin presidentti Bashar al-Assadin hallinto kaatui.
      "Tasoitimme tietä tämän tapahtumiselle verettömästi jatkamalla neuvotteluja kahden tärkeän toimijan kanssa varmistaaksemme mahdollisimman vähän menetettyjä ihmishenkiä”, Fidan sanoi TV-haastattelussa.
      Fidan tapasi venäläiset ja iranilaiset 7. joulukuuta Dohassa, jossa asiasta neuvoteltiin. Ulkoministerin mukaan sota olisi voinut olla hyvin veristä, jos Syyrian hallinto olisi saanut tukea.
      Venäläiset ja iranilaiset ymmärsivät, että taistelua ei ollut syytä jatkaa. Assad lähti samana iltana, kun Iran ja Venäjä soittivat ja kehottivat siihen, Fidan sanoo.
      Ulkopoliittisen instituutin Turkki-analyytikko ja tutkija Toni Alaranta on seurannut Syyrian tapahtumia aktiivisesti. Hänen mukaansa jo 9. joulukuuta oli viitteitä siitä, että Turkki, Venäjä ja Iran sopivat Assadin syrjäyttämisestä.
      "Venäjähän oli pitkään yrittänyt saada Assadia sopimaan Erdoganin kanssa. Täten Venäjä ja Iran eivät tehneet juuri mitään kun HTS:n hyökkäys käynnistyi. Erdogan luvannut varmaan jotain vastineeksi”, Alaranta kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
      Israel on käyttänyt Syyrian hallituksen kaatumista surutta hyväkseen ensi hetkistä lähtien ja ryhtynyt miehittämään osia maasta omaksi puskurivyöhykkeekseen sekä pommittanut herkeämättä kohteita Syyriassa.
      Ulkoministeri Fidanin mukaan Israelin strategia Syyrian suhteen on erittäin vaarallinen ja Benjamin Netanjahun hallinnolle on viestitty, että tiettyjen kohteiden pommittaminen tulee lopettaa heti.
      ”Turkin näkökulmasta Israel tuli jo aivan liian lähelle kun se pommitti Syyrian sotilasinfraa Latakiassa, josta enää suht lyhyt matka Turkin Hatayn maakuntaan”, Alaranta kommentoi.
      Alarannan mukaan kansainvälisen politiikan satukirjaversiossa Turkki ja Qatar näyttäytyvät nyt Syyrian suhteen suurina hyväntekijöinä, diktaattorin kaatajina ja pakolaisten auttajina.
      "Todellisuudessa molemmat rahoittivat sektariaanisia salafi-jihadisteja jotka brutalisoivat sotaa ja ovat ongelma uutta Syyriaa rakennettaessa”, Alaranta toteaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      65
      4936
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3725
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3350
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1476
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe