Häikäistyminen on merkki ikääntymisestä. Siksi vanhat ihmiset valittavat kirkkaista valoista.

Anonyymi-ap

😫😫😫😫😫😫😫😫😫😫!!!

Aika usein kuulee vanhojen ukkojen kiroavan, että he eivät näe ajaa pimeässä, kun kaiken maailman kirkkaat valot häikäisevät.

Tuossa vaiheessa on syytä mennä silmälääkärille toteamaan kaihi ja miettiä vaihdattaako linssit silmiin vai lopettaako autoilun eikä syyttää vastaantulijoiden valoja.

16

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hö ylikirkkaat valot on buumerien vastainen SALALIITTO!

      • Anonyymi

        Häikäistyminen johtuu uudesta valotekniikasta.
        Koska valoja ei enää rajata mekaanisti vaan sähköiseti valokeila on hajanainen ja aiheuttaa häikäistymistä.
        Joissan autoissa keilaa käännetään sivuun ja keiln säteet osoittavat vastaantulijan silmiin.


    • Anonyymi

      Miksiköhän parikymppinen poikani valitta samasta aiheesta. Olen huomannut että monien autojen valoissa on himuinen hajavalo. Lähivaloilla valaistuu ylhäällä olevat opasteetkin. Mikä v...ttu näitä nykysiä valoja vaivaa tai siten on tehty näitä omia laittomia valovirityksiä.

    • Anonyymi

      Olen lapsesta asti ollut valoyliherkkä ja olen tullut aurinkoisena päivänä hiihtoladulla lumisokeaksi kun en ole muistanut ottaa aurinkolaseja silmilleni suojaksi. Loppuhiihto menikin sitten kyyryssä silmät sirrillä hiihtäen.

      • Anonyymi

        .....Pimeällä taas näen paremmin kuin moni muu.


    • Anonyymi

      Avaaja kertoo itsestään riittävästi hymiöineen, eli huomionkipeä ahdistunut teini joka ei tiedä mistään mitään.

    • Anonyymi

      Eipä ole todettu silmissä vikaa. ikääki vain 28 v ja työkseni rekan ratissa..
      Aika moni tuttu kertoo et tulee sama kokemus kuin itselläkin välillä.
      Tulee noita uusia niillä matriisivaloilla varustettuja ajokkeja vastaan myös keskellä päivää ja täysillä valoilla.
      Siis ei todella kaikki häikäise mutta sitten tulee niitä joilla ei näytä olevan mitään tietoa oman ajoneuvon valoista.
      Sama huomio liikkuessa muuten ja työmatkoilla omalla henkilöautolla.
      Tulee keskellä päivääkin autoja pitkillä valoilla vastaan ja todella myös illalla ja yöllä.
      Vika ei ole näössä vaan siinä että ne ajelijat ei osaa käyttää omia valojaan.
      Miksi yleensä päivällä esim pitää olla täydet valot päällä kun useimmissa uusissa on ne ns päivävalot. Osalla ne on päällä ja osa ajaa ne päällä ja takavalot pimeänä myös pimeällä. Ois syytä opetella se auton hallintalaitteiden toiminta ennen kuin lähtee tielle.

      • Anonyymi

        Tuosta herää kysymys. Jos siinä Sardii nipurkissa on ne Huomio/päivävalot niin Miksi ne ei oo käytössä. eikö se automatiikka vaihda ajovalot niiden tilalle automaattisesti tarvittaessa.
        Ja miksi ne takavalot on pimeänä, illaal hämärässä, pimeällä, lumisateessa yms.
        Eikö Hönö osaa lukea sitä kirjaa jossa kerrotaan miten ne valot toimiin.
        Vaikuttaa vähän kyvyttömältä. eihän Hönö osaa numeroitakaan. 80 tiellä mennään usein sitä 75 kun mittarivirhe on n 5 km. Sitten tulee kamera niin jarrutetaan ennen kameraa mittarin mukaan siihen 60 varmuuden vuoksi.
        On se tyly jarrutella 60 tonnin massa edessä ajavan hönö takia noin alas. häiritsee taatusti takana tulijoitakin jotka kiroaa kuten se rekkakuskikin. Sit kun saa sen massan vauhtiin on se edellä menevä hönö jo jarruttamassa seuraavalle kameralle.
        Ei se kamera välähdä vaikka ajat mittarin mukaan sen 85 sen kameran ohi, tai yleensä aina sen 5 yli rajoituksen..Suosittelen kahta asiaa hönölle. Opettele numerot. Sun mittarissa on samat numerot jotka tiellä osoittaa suurimman sallitun. Ja lopeta se typerä jarruttelu.
        Jos et nää niitä tien laidalla olevia nopeuskylttejä tai et ymmärrä mitä niissä näkyy. mene autokouluun silmälääkärin kautta.


    • Anonyymi

      Nykyautoissa on kovin kirkkaat valot ja niiden tarkka rajaus tekee sen, että pienikin korkeusero ja nyppylä tiessä tekee sen, että valot näyttävät vastaantulijan silmiin kovin kirkkaana. On myös näitä adaptiivisia valoja jotka suuntaavat valon aina niin, että ne eivät juurikaan missään tilanteessa häikäise vastaantulijaa, mutta niitä on yleensä ns. paremmissa merkeissä ja varustemalleissa.

      • Anonyymi

        Halvemmissa toimii vähän miten sattuu


    • Anonyymi

      Onko joku iäkkäämpi setä kiusannut nuorta avaajapoikaa kun hän on noin aggressiivinen ja törkeä vanhempaa kohtaan? Sinäkin vanhenet ja näössä on usein ongelmaa jo nuorellakin ikää.

      • Anonyymi

        siltä näyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        siltä näyttää.

        Haha. kaikesta vedetään poalkokasvia ilmanputsariin.
        Kyllä kai asioista voisi keskustella ihan oikeasti miesten kesken repimättä lärviä jos yleensä mieheksi kutsuttavia kaksilahkeisia ois paikalla.
        Kaikkia ei vissiin nykyisin voi ihan oikeasti kutsua miehiksi ainakaan kommenttienkaan perusteella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Haha. kaikesta vedetään poalkokasvia ilmanputsariin.
        Kyllä kai asioista voisi keskustella ihan oikeasti miesten kesken repimättä lärviä jos yleensä mieheksi kutsuttavia kaksilahkeisia ois paikalla.
        Kaikkia ei vissiin nykyisin voi ihan oikeasti kutsua miehiksi ainakaan kommenttienkaan perusteella.

        No oliko avaus mielestäsi asiallisesti esitetty?
        Sinäkin jatkaa itse vittuilun linjalla, etkö huomannut?


    • Anonyymi

      Sen verran koviakin paikkoja kiertäneenä sanoisin että Asiallista käytöstä arvostan korkealle. Tyhänpäiväinen irvailu ja suunpieksäntä, sitä ei kuule niiltä jotka tosipaikoissa lasketaan Miehiksi.
      Huulen heitto ja huumori on eri asia mut toista kohtaan irvistely on raukkisten touhuja. Miehet puhuu asiaa, Eikä oo koirana toisille.
      Sen verran näkee monissa paikoissa et joku luulee olevansa jotain mut tosipaikassa kastuu pöksyt,
      Eli jutellaan asioista miesten kesken. Naisväki olkoon muualla.

    • Anonyymi

      Häikäistyminen on usein oire kaihista. Nykyään helposti hoidettavissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2024
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      102
      1815
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1611
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1474
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1172
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1063
    8. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      75
      1056
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1046
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe