Iron Maidenin pitkäaikainen rumpali Nicko McBrain lopettaa rumpujen soittamisen hänen paikalleen tulee Simon Dawson.Nicko oli bändissä jo ennen kuin Bruce Dickinson tuli laulajaksi eli Paul Di Annon aikoina hän ei poistu bändistä vaan jatkaa erilaisissa projekteissa muttei enää soita aktiivisesti niin ne hevimiehetkin eläköityy.
Nicko McBrain lopettaa rumpalina
10
452
Vastaukset
- Anonyymi
Iltalehdessä on siitä juttua.
- Anonyymi
Just katsoin YouTubesta kuinka hyvin Maiden soitti eilen Budapestissa! Simon Dawson oli loistava valinta rumpaliksi! Aivan huikean kuuloista, en malta odottaa Suomen keikkaa..
- Anonyymi
heavyrumpalin hommaa ei käy katteeks kun on semmosta fyysisesti raskasta touhua! Koska kun heavyrummutus on fyysisesti niin raskasta niin tärkiää on se että aina opettelee käsille käsiä palvelevan tekniikan. Väärällä tekniikalla voi tulla iänikuiset käsivammat. Samaa mieltä jhyvin uus rumpali takoi rumpuja!
viestin kirjoittaja Juha pohjola - Anonyymi
Jeps, hyvä meininki Budapestin keikalla. Muistan kuinka jossakin haastattelussa Brucelta - siis vuonna 2008 - kysyttiin mieluista biisiä vetää livenä, johon Bruce vastasi että "tietenkin Ancient Mariner, koskapa se voi olla viimeisiä kertoja esittää livenä...". Eipäs ollutkaan ! Vuonna 2025 soi taas kyseinen biisi ja paljon muuta...Dawson kuulosti hyvältä, mutta kyllä oli Dave Murray myös vauhdissa - huikeita sooloja.
Bruce on ihan käsittämätön ikäisekseen. Mutta hei...hyvää Suomen keikkaa sulle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
heavyrumpalin hommaa ei käy katteeks kun on semmosta fyysisesti raskasta touhua! Koska kun heavyrummutus on fyysisesti niin raskasta niin tärkiää on se että aina opettelee käsille käsiä palvelevan tekniikan. Väärällä tekniikalla voi tulla iänikuiset käsivammat. Samaa mieltä jhyvin uus rumpali takoi rumpuja!
viestin kirjoittaja Juha pohjolaEi rumpalin homma kovin raskasta touhua ole. 10 vuotiaskin tyttökin jaksaa soittaa heviä kun on oikea tekniikka.
https://www.youtube.com/watch?v=GyzcL7frjoM - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei rumpalin homma kovin raskasta touhua ole. 10 vuotiaskin tyttökin jaksaa soittaa heviä kun on oikea tekniikka.
https://www.youtube.com/watch?v=GyzcL7frjoMTekniikkaa ei ehkä kaikkein puhtain, mutta täytyy myöntää että Pauliinalla on kyllä rytmitaju kohillaan. mahtava suoritus 10 vuotiaalta.
https://www.youtube.com/watch?v=MUAhV8K-v3A
- Anonyymi
Olikohan vain rumpalina Paul Di Annon aikoina? Ainakin omilla 3 ensimmäisellä levylläni on rumpalina aivan toisen niminen henkilö.
- Anonyymi
Ei ollut. Nicko McBrain tuli Bruce Dickinsonin jälkeen. Oli toki ollut taustalla häärimässä Eddienä joillain keikoilla yms., mutta rumpaliksi tuli vasta vuonna 1982. Bruce Dickinson tuli vuonna 81.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollut. Nicko McBrain tuli Bruce Dickinsonin jälkeen. Oli toki ollut taustalla häärimässä Eddienä joillain keikoilla yms., mutta rumpaliksi tuli vasta vuonna 1982. Bruce Dickinson tuli vuonna 81.
Juuri tätä tarkoitin. 3 ekalla levyllä rumpuja soitti Clive Burr ja Dickinson lauloi jo kolmannella levyllä, joten Nicko ei soitellut ennen Brucen liittymistä bändiin. Nicko rumpaloi neljännestä levystä eteenpäin.
- Anonyymi
No ei varmasti ollut Paul Di Annon aikana! Bruce tuli bändiin 1982 ja Nicko 1983
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517670Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212552Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746270MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405293Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855094Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594223NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704046Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603820Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463199