Kiinteistöliiton vanhempi lakimies Minna Anttila varoittaa suomalaisissa kerrostaloissa havaittavasta ongelmasta.
– Taloyhtiön porraskäytävässä kukoistaa viherkasvi. Asuntojen ovissa on koristeita ja kynnysmatot lepäävät ovien edustalla. Alaoven lähistölle on parkkeerattu lastenrattaita, ja ajoittain asuntojen ovien liepeillä lojuu postipaketteja odottaen omistajaansa. Edellä kuvatut näkymät ovat monille tuttuja, Anttila kirjoittaa blogikirjoituksessaan Kiinteistöliiton sivustolla.
Pelastuslain mukaan rakennusten uloskäytävillä sekä ullakoiden, kellarien ja varastojen kulkureiteillä ei saa säilyttää tavaraa.
– Uloskäytävät kuten porraskäytävät täytyy siis pitää tyhjinä tavarasta. Porraskäytävässä sallittuja esineitä ovat ainoastaan ovikoristeet, ilmoitustaulut ja yhtiön ylläpitämät kynnysmatot.
Anttila muistuttaa, että ylimääräiset esineet vaarantavat turvallisen poistumisen rakennuksesta.
– Ne haittaavat myös pelastushenkilökunnan toimintaa. Lisäksi niistä aiheutuu tuhopolttoriskiä. Kiellolle on siis syynsä.
PORRASKÄYTÄVÄT TYHJENNETTÄVÄ! ON IHAN LAKITEKNINEN ASIA!
Anonyymi-ap
1
267
Vastaukset
- Anonyymi
Hoitokodeissa hyvin paljon samaa ongelmaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-185858Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite845472- 1253494
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin933462- 1211231
- 571177
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301112- 38909
- 45903
- 25859