Ongelman juurisyy on maatalouden korkeat hehtaarituet verrattuna hehtaarilta saatavaan myyntituottoon.
Jos hehtaarituet olisivat nykyistä matalammat, olisi maanomistajilla selkeästi pienempi kannustin kikkailla maksimaaliset tuet ilman varsinaista tuotantoa.
Hehtaaritukien alentaminen olisi keino alentaa peltomaan hintaa, tehdä näennäisviljelystä selvästi kannattamattomampaa ja tervehdyttää peltomarkkinoita. -SS
Tehottomuuden juurisyyt
17
353
Vastaukset
- Anonyymi
Sairasta ja tietämättömän tekstiä.
- Anonyymi
mitäh, etkö sinä raukka lue edes SS ää?
osui varmaan juurikin kohdalle?
- Anonyymi
Nnäennäisviljelijöiä tuetaan sukupolvesta toiseen.. Aika ryhdistäytyä.
- Anonyymi
"Nnäennäisviljelijöiä"
älä ota enää.
- Anonyymi
ILPOn ylleisön osastola Yrittäjä ihmetteli, että kun hän on vuosien mittaan työllistäny ulkolaisia ja suomalaisia, niin suomalaiset on monta kertaa enempi saikulla kuin ulkomaalaiset.
- Anonyymi
Tehottomuuden juurisyy tulisi poistaa eli uet sidottava myyntimääriin
- Anonyymi
Kun tukia ei makseta tehokkaasta tuotannosta (lopputuotteesta) vaan maatalousmaisesta puuhastelusta, niin saadaan maatalousmaista puuhastelua eikä tehokkuutta.
Tukea on maksettu jopa tiloille, joilla ei ole lainkaan myyntituloja tuotetusta viljasta. Eli sato on saatettu jättää jopa korjaamatta, koska sitähään tukiehdot eivät edellytä.- Anonyymi
Mikä laki pakottaa tuotamaan viljaa jos siitä ei saa edes kulujaan pois?
Yhtä hyvin voidaan sosiaalituet ja sumistuet poistaa ja saada tehokkuutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä laki pakottaa tuotamaan viljaa jos siitä ei saa edes kulujaan pois?
Yhtä hyvin voidaan sosiaalituet ja sumistuet poistaa ja saada tehokkuutta.Asumistuet.
- Anonyymi
3/4-osaa nykyisistä maataloustuen nostajista olisi lorissa jos tuet sidottaisiin myyntituottoihin. osalta tuet loppuisivat kokonaan.
- Anonyymi
Joo,me tehtääs kovasti kaupalta näyttäviä paperia naapurien kans ja kaikki hyötyys.
Ei tuokaa matematiikka toimi, että enste puuhasteltaas sato lähes korjuukuntoon ja sitte ei korjataisikaan.
- Anonyymi
Niin, " näköiskaupoista" veroilmoitukset ennen tukien maksuja.
- Anonyymi
Sitä saa mitä tilaa. Ei ne tuet ole viljelijöiden tilaamia, hallitus, eduskunta ja EU ne ovat tänne tuoneet. Tottakai viljelijät optimoi tulonsa sen mukaan mitä viljely tuottaa ja mitä hömppä ja tuet tuottaa, sehän olisi huonoa liiketaloutta viljelijöiltä jos ei näin meneteltäisi.
- Anonyymi
Vaikuttaa siltä että viljelijät on varsin tehokkaita. Tekevät mitä ohjataan tekemään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaa siltä että viljelijät on varsin tehokkaita. Tekevät mitä ohjataan tekemään.
Niin. He ovat tehokkaita rahastamaan.
Elintarvikeraaka-aineiden tuotannon tehokkuus on sitten vähän niin ja näin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. He ovat tehokkaita rahastamaan.
Elintarvikeraaka-aineiden tuotannon tehokkuus on sitten vähän niin ja näin.Ohjeiden noudattaminen johtaa vaurastumiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. He ovat tehokkaita rahastamaan.
Elintarvikeraaka-aineiden tuotannon tehokkuus on sitten vähän niin ja näin.Sinähän voit sitten näyttää tehokkuuden ja kilpailla kaikki pellot itsellesi, mutta kuten sanottu kelaluukussa ne verhot on kiinni.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain33612113Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711164Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2786526Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2535323Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1863782- 1763603
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602651Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1372184Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292020Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131894