https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010893392.html
"Rajut oireet ovat kaataneet monet sängyn pohjalle loppuvuoden aikana. Toipuminen on kokemusasiantuntijoiden mukaan pitkä prosessi.
– Pidempään oli ollut pientä flunssaa, joka ei kuitenkaan tullut kunnolla päälle. Sitten yhtäkkiä veto oli pois, päätä särki ja syke nousi, jos vähänkään jotain teki, Karvonen muistelee.
Karvonen kertoo hakeutuneensa lääkäriin kolme kertaa saman viikon aikana. Syytä kummallisiin oireisiin ei kuitenkaan löytynyt. Epätietoisuus lisäsi huolta.
– Vaikeinta oli se, kun syytä oireilulle ei alkuun löydetty. Tiesin, että kyseessä oli jotakin muuta kuin tavallinen räkätauti. Onneksi syy selvisi, mutta viikko siihen meni.
Neljännen lääkärikäynnin jälkeen mysteeri alkoi ratketa: kyseessä oli mykoplasma ja keuhkoklamydia.
Bakteeri tarttuu hengitystie-eritteiden välityksellä.
Poikkeuksellisesta mykoplasmatilanteesta uutisoitiin myös marraskuussa. THL:n tartuntatautilääkäri Aino Nyqvist kertoi tuolloin, että Suomessa nähdään nykyisen kaltainen mykoplasmaepidemia kerran 3–5 vuodessa."
Eipä ole vastaavaa uutiosointia ollut koskan aikaisemmin mykoplasman osalta, eikä ole aiheuttanut suurimmalle osalle västöä tuollaisia pitkittyneitä oireita.
Tähän taitaa olla korona rokotteella osuutensa.
Korona rokote heikentää ihmisen omaa immunipuolustusta, joten hengitystie infektiot iskevät myös rajummin.
Kun ihmisten immuunipuolustus on heikentynyt, niin nyt nähdään paljon hengitys tie tartuntoja, jotkaa eivät ole koronaa.
Eikö se olisi aika ottaa ne maskit käytöön tähän aikaan vuodesta, kun ihmiset tungeksivat kaupoissa jouluostoksilla valtavissa ruuhkissa, kun kerran mykoplasma leviää hengitys tie eriteiden välityksellä eli pisaratartunnassa.
Vai pitääkö sekin päättäjien ohjeistaa yleen kanavilla, kun ei ihmiset osaa itsenäisesti näistäkään asioista itse päättää.
Raju tauti kurittaa suomalaisia
5
340
Vastaukset
- Anonyymi
Itselläni on ollut sahaavaa flunssaa, huono immuniteetti, jo kohta kolme kuukautta.
Levätessä rauhoittuu, ja vähänkin kun rasitun, oireet pahenee. Kuume minulta on puuttunut kokonaan, lievää lämpöilyä kyllä ollut pitkän aikaa.
Mitä rokotteisiin tulee, niin en ole ottanut yhtäkään koronarokotetta, eli ei ainakaan siitä johdu. Tietääkö kukaan, nostaako mykoplasma aina tulehdusarvoa ? Se minulla on ollut ihan normaali. - Anonyymi
Jo pitkän aikaa olen havainnoinut, että Covid-rokotetut sairastavat useammin perusflunssaa joka pitkittyy jopa kuukauden kestäväksi. Ei tällaista ollut mun mielestä ennen koronarokotekampanjaa. Jotain noissa mömmöissä on.
- Anonyymi
Rokotetut sairastaa näinhän se on nähtävä. Jotenkin ne käy hitaammallakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rokotetut sairastaa näinhän se on nähtävä. Jotenkin ne käy hitaammallakin.
Yhtäkään koronarokotetta en ottanut, ja sairastanut flunssaa syyskuulta lähtien.
Välillä vähän helpottaa, ja rasituksesta taas pahenee.
Omaiseni ja suurin osa tuttavistani on ottanut rokotukset, eivätkä he ole sairastelleet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtäkään koronarokotetta en ottanut, ja sairastanut flunssaa syyskuulta lähtien.
Välillä vähän helpottaa, ja rasituksesta taas pahenee.
Omaiseni ja suurin osa tuttavistani on ottanut rokotukset, eivätkä he ole sairastelleet.en usko.
- Anonyymi
Erikoista neuvontaa maskien käytöstä, että sillä suojataan muita, jos on flunssaoireita.
Enpä ole nähnyt ainuttakaan maskia käyttävää, joka yskii ja aivastelee.
Kyllä ne on kaikki maskittomia, jotka kaupassakin yskii ja aivastelee.
Kyllä sitä maksia käytetään itsensä suojaamiseen räkätaudilta.
Näiden terveysviranomaisten ohje on, että ensin käydään saamassa räkätauti ilman maskia ja sitten aletaan käyttämään maskia, kun on saatu räkätauti.
Se olisi sama, kuin polkupyärilijälle ohjeistettaisiin kypärän käytöstä, että kypärää aletaan käyttämään vasta sitten kun on kaaduttu tai jääty auton alle ja saatu päävammat, kun kypärää käytetään, ettei saada päävammoja kaaduttaessa tai auton alle jäädessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370