Raju tauti kurittaa suomalaisia

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010893392.html
"Rajut oireet ovat kaataneet monet sängyn pohjalle loppuvuoden aikana. Toipuminen on kokemusasiantuntijoiden mukaan pitkä prosessi.
– Pidempään oli ollut pientä flunssaa, joka ei kuitenkaan tullut kunnolla päälle. Sitten yhtäkkiä veto oli pois, päätä särki ja syke nousi, jos vähänkään jotain teki, Karvonen muistelee.
Karvonen kertoo hakeutuneensa lääkäriin kolme kertaa saman viikon aikana. Syytä kummallisiin oireisiin ei kuitenkaan löytynyt. Epätietoisuus lisäsi huolta.
– Vaikeinta oli se, kun syytä oireilulle ei alkuun löydetty. Tiesin, että kyseessä oli jotakin muuta kuin tavallinen räkätauti. Onneksi syy selvisi, mutta viikko siihen meni.
Neljännen lääkärikäynnin jälkeen mysteeri alkoi ratketa: kyseessä oli mykoplasma ja keuhkoklamydia.
Bakteeri tarttuu hengitystie-eritteiden välityksellä.
Poikkeuksellisesta mykoplasmatilanteesta uutisoitiin myös marraskuussa. THL:n tartunta­tautilääkäri Aino Nyqvist kertoi tuolloin, että Suomessa nähdään nykyisen kaltainen mykoplasma­epidemia kerran 3–5 vuodessa."

Eipä ole vastaavaa uutiosointia ollut koskan aikaisemmin mykoplasman osalta, eikä ole aiheuttanut suurimmalle osalle västöä tuollaisia pitkittyneitä oireita.
Tähän taitaa olla korona rokotteella osuutensa.
Korona rokote heikentää ihmisen omaa immunipuolustusta, joten hengitystie infektiot iskevät myös rajummin.
Kun ihmisten immuunipuolustus on heikentynyt, niin nyt nähdään paljon hengitys tie tartuntoja, jotkaa eivät ole koronaa.
Eikö se olisi aika ottaa ne maskit käytöön tähän aikaan vuodesta, kun ihmiset tungeksivat kaupoissa jouluostoksilla valtavissa ruuhkissa, kun kerran mykoplasma leviää hengitys tie eriteiden välityksellä eli pisaratartunnassa.
Vai pitääkö sekin päättäjien ohjeistaa yleen kanavilla, kun ei ihmiset osaa itsenäisesti näistäkään asioista itse päättää.

5

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni on ollut sahaavaa flunssaa, huono immuniteetti, jo kohta kolme kuukautta.
      Levätessä rauhoittuu, ja vähänkin kun rasitun, oireet pahenee. Kuume minulta on puuttunut kokonaan, lievää lämpöilyä kyllä ollut pitkän aikaa.
      Mitä rokotteisiin tulee, niin en ole ottanut yhtäkään koronarokotetta, eli ei ainakaan siitä johdu. Tietääkö kukaan, nostaako mykoplasma aina tulehdusarvoa ? Se minulla on ollut ihan normaali.

    • Anonyymi

      Jo pitkän aikaa olen havainnoinut, että Covid-rokotetut sairastavat useammin perusflunssaa joka pitkittyy jopa kuukauden kestäväksi. Ei tällaista ollut mun mielestä ennen koronarokotekampanjaa. Jotain noissa mömmöissä on.

      • Anonyymi

        Rokotetut sairastaa näinhän se on nähtävä. Jotenkin ne käy hitaammallakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rokotetut sairastaa näinhän se on nähtävä. Jotenkin ne käy hitaammallakin.

        Yhtäkään koronarokotetta en ottanut, ja sairastanut flunssaa syyskuulta lähtien.
        Välillä vähän helpottaa, ja rasituksesta taas pahenee.
        Omaiseni ja suurin osa tuttavistani on ottanut rokotukset, eivätkä he ole sairastelleet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhtäkään koronarokotetta en ottanut, ja sairastanut flunssaa syyskuulta lähtien.
        Välillä vähän helpottaa, ja rasituksesta taas pahenee.
        Omaiseni ja suurin osa tuttavistani on ottanut rokotukset, eivätkä he ole sairastelleet.

        en usko.


    • Anonyymi

      Erikoista neuvontaa maskien käytöstä, että sillä suojataan muita, jos on flunssaoireita.
      Enpä ole nähnyt ainuttakaan maskia käyttävää, joka yskii ja aivastelee.
      Kyllä ne on kaikki maskittomia, jotka kaupassakin yskii ja aivastelee.
      Kyllä sitä maksia käytetään itsensä suojaamiseen räkätaudilta.
      Näiden terveysviranomaisten ohje on, että ensin käydään saamassa räkätauti ilman maskia ja sitten aletaan käyttämään maskia, kun on saatu räkätauti.

      Se olisi sama, kuin polkupyärilijälle ohjeistettaisiin kypärän käytöstä, että kypärää aletaan käyttämään vasta sitten kun on kaaduttu tai jääty auton alle ja saatu päävammat, kun kypärää käytetään, ettei saada päävammoja kaaduttaessa tai auton alle jäädessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4632
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1937
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      128
      1164
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1101
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe