Kerrostaloissa korkeammat kulut, remontteja kasautuu laskuineen.

Anonyymi-ap

Kaupungin kerrostalon 2-3 huoneisen huoneiston taakse on voinyt nyt tulla 15 000 - 20 000e maksettavaa pelkästään käyttövesiputkista. Lasku ei perustu työhön tai materiaaleihin.

Omakotitalo ja kerrostalossa sijaitseva huoneisto eroaa kuluissa paljon ja ne kasautuu taloyhtiöiden taakse.

Jos on kaksi huoneistoa "taloa" 50-100m2

Toinen 3-5 kerroksisen kerrostalon sisällä ja toinen oman katon, seinien päällä omassa pihassa 200m päässä. Omakotitalossa ei tule lähellekään samanlaisia laskuja 40 - 50 - 80 vuoden aikana, eli ihmisen elinikä. Myös eläminen erilaista omassa tilassa, rauhassa, maatasossa.

3

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omakotiladoissa tosiaan on tapana jättää remontit ja välilä kaikki kunnossapitokin tekemättä, koska maksaa.

      Tällä tyylillä lato onkin enää puskutraktoria vailla 40 vuoden iässä. Arvo = tontin hinta miinus purkukulut. Mallisuorituksista ei pulaa.

      Sitten ei ole enää niin halpaa, jos latoa pidetään kunnossa. Useampikin duunikaveri sotkeentunut rintsikkaan. Piti tehdä ensialkuun vain kevyttä keittiöremppaa, uusia 1 WC (putkivuoto) ja jättää isommat remontit, kuten lisälämmöneristys myöhemmäksi. Vaan kun paikkoja avattiin, löytyikin oitis lahovauriota lattioisa/ulkoseiniltä jne. ja tulikin sellainen 5 vuoden ja 100 000 € remonttiprojekti. Iltapuhteina ja lomien aikana suoritettuna. Toki kaiken olisi voinut teettää ammatilaisilla, eihän se olisi enempää kuin 150 000 - 200 000 € maksanut.

      Säätöä tuli siinäkin, ettei ollut vapaa-ajan ongelmia (kun ei ollut vapaa aikaa) 5 vuoteen. Ei tarvinnut siis kantaa rahojaan ulkomaille.

      Myös vanhalla OK-latoalueella tuli seurattua touhua 60-luvun talojen kanssa. 90-luvulla näissä uusittiin öljykattilaa ja tehtiin kattoremontteja. 2000-luvun alkuvuosina sitten isompaa remppaa, uusittiin pesutiloja, osassa muutettiin autotallia asuintilaksi ym. Piti olla muutaman kymppitonnin juttuja, mutta budjetit paukkui oitis tuonne 70+ k€ lukemiin, kun löytyi kosteusvaurioita lattiasta (valesokkeli ja lattia ihan maanpinnan tasossa), vuotaneen katon tuhoja väliseinistä yms.

      Eli noissa 60-luvun tönöissäkin vähintään 100 k€ palaa remontteihin 40 vuodessa. Menneen ajan hintasolla. Nykyään pelkkä KPH remppa (teetettynä) jo 30+ k€, keittiön uusiminen pari kymppia, valesokkelin/lattia korjaushinta mitä lie, samoin vesikaton uusiminen... ei riitä 100 000 € alkuunkaan kaikkeen tähän, joten kokonaishinta korjauksille menee selvästi yli 1000 €/m².

      Siinäpä se syy olikin, miksei OK-latoja "tarvitse" korjata. Ei kukaan maksa vanhasta OK-ladosta niin paljoa, että saisi remonttirahat pois.

      • Anonyymi

        Korjaus edelliseen... kukaan ei maksa savipellon OK-ladosta 2000 €/m². Kaupungeissa voi maksaa, siinäpä se syy em. 60-lukujenkin talojen korjauksiin.

        Tosin öljylämmitys ei taida enää olla kovin muotia. Mut hei, 15 tonttua VILPpiin tai 30 tonnia maalämpöön, niin taas rokkaa. Rikka rokassa aiempiin korjauksiin upotetun 100 000 € päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjaus edelliseen... kukaan ei maksa savipellon OK-ladosta 2000 €/m². Kaupungeissa voi maksaa, siinäpä se syy em. 60-lukujenkin talojen korjauksiin.

        Tosin öljylämmitys ei taida enää olla kovin muotia. Mut hei, 15 tonttua VILPpiin tai 30 tonnia maalämpöön, niin taas rokkaa. Rikka rokassa aiempiin korjauksiin upotetun 100 000 € päälle.

        ..ja jos KPH rempattu edellisen kerran 90-luvulla, alkaisi olla aika uudelle remontille. 40 k€ tähän ihan hyvä arvaus.

        Salaojatkin lie syytä uusia. Alkuperäiset tuskin toimii eikä 80/90-lukujen asennuksetkaan välttämättä. Tuolloin oli vielä tapana potkia sokkelin viereen peltosalaojaputkea sekä piilotella tarkastuskaivot maanpinnan alle. Kymppi tai 2 tähän.

        Iso on OK-elmerin tienisti, kun jättää nämäkin tekemättä.

        Tai sitten ei... kun ns. korjausvelka kasvaa. Mutta sitten säästää, kun korjausvelka alkaa olla samaa suuruusluokkaa, kuin ladon arvo. Ei enää saa lainaa remonttiin, vaikka haluaisi. Säästyy nekin rahat. Lopulta ei tarvita muuta remonttia, kuin laudat ikkunoiden päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11579
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8779
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      9
      4352
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3931
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3851
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3626
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3560
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      13
      3419
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2375
    Aihe