Lestadioslaisverkosto asuntoyhtiöissä

Anonyymi-ap

Kalevassa oli (11.5.) juttu Lapin yliopiston tutkijan Aini Linjakummun tekemästä tutkimuksesta liittyen lestadiolaisten taloudellisiin verkostoitumisiin. Tutkimuksen oli rahoittanut tietoni mukaan Emil Aaltosen säätiö Turusta, joten siihen ei ymmärtääkseni ole käytetty yhteiskunnan rahoja.
Tutkimus on ollut käynnissä ainakin yli kaksi vuotta. Tutkimus on erinomainen avaus kiinteistökentällä käytäville kahvipöytäkeskusteluille.

Allekirjoittaneella on pitkä kokemus kiinteistöalalta yrittää toimia lestadiolaisten pääkaupungissa Oulussa. Tämän vuoksi haluan tuoda esille joitakin käytännön näkökulmia. Sinänsähän siinä ei ole mitään pahaa, että verkostoidutaan ja haetaan säästöjä tai joustavampia liiketoimintamahdollisuuksia, joilla oman yrityksen palveluja voidaan parantaa. Myöskään innokkaasta terveestä yrittämisestä ei voi ihmisiä moittia. Oulussa on esimerkiksi isännöintialalla ainakin kolme lestadiolaisomisteista yritystä, rakentamisessa ja korjaamisessa toimivia huomattavasti enemmän.

Jos taloyhtiön hallitus tai osakkaat eivät ole tyytyväisiä isännöintiyrityksen palveluihin, on hallituksen tehtävä kilpailuttaa isännöinti. Asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestys sanoo: taloyhtiöllä voi olla isännöitsijä. Taloyhtiön hallitus voi ottaa tai erottaa isännöitsijän. Isännöitsijän palkkion määrää hallitus.
"Verkoston pääpaikka on Oulussa, jossa sen on siten helppo toimia. Suhteessa verkoston jäsenmäärään on sillä valtaa aivan liikaa yksissä käsissä."
Otteita käytännön elämästä pitkältä aikaväliltä.
Kun taloyhtiön osakkaat alkavat olla tyytymättömiä isännöintiin, tulee hallituksen kilpailuttaa isännöinti. Koska lestadiolaiset ovat innokkaita verkostoitumaan, hakeutuu heitä innokkaasti taloyhtiön hallitukseen.
Hallituksessa on pääsääntöisesti yhtiöjärjestyksen mukaan kolme jäsentä. Tällöin esimerkiksi äänestystilanteessa voittaa se kanta, joka saa puolelleen puheenjohtajan ja toisen jäsenen.

Olen itse törmännyt vuosien varrella selkeästi muutamaan otteeseen tapaukseen, jossa hallitus oli irtisanonut verkostoon kuuluvan yrityksen ja kilpailuttanut isännöinnin. Kilpailutushaastattelun jälkeen puheenjohtaja on kertonut, että hyvältä näyttää, ja että hän pian ilmoittaa lopullisesta päätöksestä.
Seuraavana tai sitä seuraavana päivänä puheenjohtaja onkin sitten soittanut ja kertonut, että valinta kohdistuikin tällä kertaa toiseen yritykseen. Kun kilpailijaa on tiedustellut, on selvinnyt, että onkin valittu äänestyksen jälkeen toinen verkostoon kuuluva yritys, koska hallituksen muut jäsenet olivat kuulleet siitä niin paljon hyvää.

Puheenjohtaja ei liene huomannut, että luottamuspulahan tässä oli puheenjohtajaa kohtaan kun hävisi esityksensä.

Olen keskustellut vuosien varrella muutamien pienempien, muun muassa rakennusyritysten kanssa. Heillä tuntuu olevan yhteinen huoli, että jos pääsee tarjoamaan verkostoon kuuluville isännöintiyrityksille palvelujaan jonkun taloyhtiön korjauksiin, niin tarjouksiin ei monesti edes vastata. Jos asiaa sitten tiedustelee isännöitsijältä, saattaa vastaus olla, että joku oli vielä hieman halvempi.

Tämän niin sanotun verkoston ulkopuolisen tarjoajan tarjous on saattanut olla jo omakustannushintainen, mutta joku on tiennyt mennä vielä siitä alle. Yrittäjille on jäänyt käsitykseksi, että hänen tarjouksensa on avattu ennen kuin sopiva tarjoaja on tullut mukaan verkostosta.

Verkoston pääpaikka on Oulussa, jossa sen on siten helppo toimia. Suhteessa verkoston jäsenmäärään on sillä valtaa aivan liikaa yksissä käsissä.

Herätkää hyvät asunto-osakeyhtiöiden osakkaat, ja menkää vaikuttamaan osakeosuudellanne taloyhtiön yhtiökokoukseen, jossa hallitus valitaan! Muuten tämä hulvaton meno jatkuu sinänsä tosi pienen intressiryhmän toimesta.

19

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitkä isännöitsijät on lestoja?

      • Anonyymi

        Kiinteistö-Tahkola ainakin ja pahin.


      • Anonyymi

        Limingassa joku.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinteistö-Tahkola ainakin ja pahin.

        Ei ole Tahkola läheskään pahin…
        Pahimmat parivaljakot löytyy isännöinti vuorma, oit isännöinti ja näihin liitettynä Huoltia tai talkkari Körkkö .
        Näissä komboissa taloyhtiöt maksaa ja kustantaa kaikkea muuta kuin As Oy:n huoltoa.


    • Anonyymi

      Ainoita Jumalan lapsia-..

    • Anonyymi

      Lestamafia on yhteiskunnan syöpä!

    • Anonyymi

      Rauhan Tersvehdys lätkähtää aamuyöstä ja postiluukku kolisee. Ei mainoksia -kyltistä ei lestat piittaa!!!!!

      • Anonyymi

        Se ei ole lestalehti, niinkuin Päivämies. Rauhan Tärskäys on ev.lut seurakuntien lehti.


      • Anonyymi

        Tuosta vastauksesta huomaa että et ymmärrä koko asiasta.


    • Anonyymi

      Olenhan tuota yrittänyt toisille osakkaille valaista, mutta turhaan. Joka ainut vuosi lestahallitus ja lestaisännöinti huijaa useita tuhansia euroja omalle sisäpiirilleen, mutta ei se mene perille muille osakkaille. Minkäs sitten teet?

      • Anonyymi

        Yleensä syypää on yksi muut hallituksen jäsenet jyräävä lestaattiolainen.


    • Anonyymi

      Ei ole kysymys ainoastaan asunto-osakeyhtiöiden asioista. Hyvin paljon muutakin "hyvä veli" sopimuksia löytyy näistä piireistä.

      • Anonyymi

        Ehkä ei, mutta Tahkolan ja sen lestasisäpiirin ongelma on merkittävin ja asuntoyhtiön osakkaille suurin kustannuserä.


      • Anonyymi

        Onko koko asuntosysteemeissä muiya kuin lestayrityksiä Oulussa? Jos tiedät varmasti, niin kerro mitkä eivät kuulu lestamafiaan!


    • Anonyymi

      vaan hietasaareempa nousee komia tuiki tarpeellinen parkkihalli liekkö kaupunkisuvareita varten

      • Anonyymi

        Miten se tähän liittyy?


    • Anonyymi

      Nyt on taas isännöitsijän vaihtoviikot alkamassa. Hallitukselle vaatimus isännöitsijän kilpailuttamisesta, tai viimestään yhtiökokouksessa.

    • Anonyymi

      Kuinka moni taloyhtiön on muistanut aloittaa isännöinnin kilpailuttamisen? Jos nykyinen isännöitsijä on Retta, Reim, Tahkola, Oiva tai Vuorma, maksatte kaupungin kalleimpia isännöintipalkkioita!

    • Anonyymi

      En tiedä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      196
      4902
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3362
    3. 34
      2890
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      142
      2771
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2418
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2108
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1800
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1752
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      80
      1414
    Aihe