Lienen kertonut tarinan ennenkin vaan eipa tuota enää Suolihakimella enää löydä ( vastauksena hakuun tuli homojuttuja).
Jokatapauksessa nosturin sylinteri alkoi vuotaa öljyä kun yritin laskea autoa alas.
Siis laskettaessa auto nousee muutaman sentin ja mekaaniset lukot aukeavat ja auton voi laskea alas. Nyt sylinterin yläpäästä lensi öljysuihku ja auto jäi ylös.
Aikaa pähkäiltyäni en usskaltanut ennen eilistä ryhtyä pelastusoperaatioon.
Vuotokohta oli hengitys aukko sylinterin huulitiivisteet (pyyhkijän) alapuolella.
Reiän peitin leveällä klemmarilla ja tiivistekumin palalla..
Nyt muutaman yrityksen jälkeen auto nousi ja lukot vapautuivat ja auto laskeutui nätisti alas..
Koska nosturia ei uskalla käyttää viallisella sylinterillä purin sylinterit pois ja nyt ne menevä hydrauliammattilaiselle männän tiivisteen vaihtoon.
Toimttavasti putkessa tai männässä ole mitään tiivistettä rikkovaa vikaa.
Silloin joudun tilaamaan uuden sylinterin Biltemalta?
Jälleen esimerkki kiinalaisesta Biltema laadusta, ei ihme että nostimet vedettiin markkinoilta,.
Bilteman 2-pilarinosturi hajosi
11
321
Vastaukset
- Anonyymi
Ahaa, ei kiinnosta.
- Anonyymi
jatka sinä biltema ostoksia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jatka sinä biltema ostoksia
Biltemassa on ihan hyvääkin tavaraa, ei pidä olla tyhmä ja ostaa tuollaisia halpoja nostureita.
- Anonyymi
No, sylinterit on käytetty hydraauliikka pajalla.
Kun kaverit kuuli mistä sylkät on peräisin he sanoivat ettet selviä tiivisteiden vaihdolla.
Oli asintuntijoille tuttu asia.
Kun nostin ala-asennossa pääsee sylinterin yläosaan kosteaa ilmaan ja putki ruostuu.
Päätettiin hoonata ja vaihtaa tiivisteet, mutta takuuta ei anneta.
Täytyy pitää nostin ylä asennossa tasta lähin joten putki on täynnä öljyä.
Vaihtoehto olisi uudet sylinteriputket. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No, sylinterit on käytetty hydraauliikka pajalla.
Kun kaverit kuuli mistä sylkät on peräisin he sanoivat ettet selviä tiivisteiden vaihdolla.
Oli asintuntijoille tuttu asia.
Kun nostin ala-asennossa pääsee sylinterin yläosaan kosteaa ilmaan ja putki ruostuu.
Päätettiin hoonata ja vaihtaa tiivisteet, mutta takuuta ei anneta.
Täytyy pitää nostin ylä asennossa tasta lähin joten putki on täynnä öljyä.
Vaihtoehto olisi uudet sylinteriputket.Todettakoon että vika ei ollut kiinalaisuudessa, eikä EU:ssa vaan siinä että nosturi sijaitsee kylmässä hallissa ja on ollut käyttämättömäna vuosikaudet.
Niinpä tästä lähin ajan nostimem yläasentoon ja jätän sen siihen jolloin sylinteri on öljyä täynnä.
Kuten kaikki autoista jotain tietävät rauta ruostuu.
- Anonyymi
Onneton eu laatu direktiivi sallii paskan myynnin!
- Anonyymi
Ai senkin väännät EU:n syyksi, et sinä ainakaan mikään valioyksilö ole.
- Anonyymi
Nosturibisnes on vaarallinen toimiala. Halvasta pskasta kärsii ihmisen henki.
- Anonyymi
Hou hou pukki tuo uuden tilalle!🎅
- Anonyymi
Pukki tuo uuden samanlaisen pskan
- Anonyymi
Bilteman tuotteitten laadunvarmistus on ulkoistettu ostajille. Saasieltä joskus kunnollistakin, mutta saa täyttä suttakin. Onneksi ottavat palautukset vastaan mutisematta takaisin.
Saa sieltä Motonetistäkin ainakin joskus pelkkää paskaa. Ostin autooni uudet ovilukot, tehty Italiasa. Oli kummallekin puolelle samanlaiset vaikka piti olla erilaiset, eivätkä toimineet. Italian laatua. Vein takaisin ja tilasin Valeon lukot, jotka OK.
Ostin myös Motonetista lukittavan tankin korkin kun rosvo oli tuhonnut entisen. Lukitun korkin sai sormin pyörittämällä auki. Italian laatua taas... Vein takaisin ja sain rahani pois. Uutta korkkia ei saa mistään...
Meni pallonivelen suojakumi puhki. Motonetistä löytyi sopiva, vaihdoin ja täytin kumin sisätilan molybdeenirasvalla. Katsatuksessa ilmeni, että kumi oli puhki. Purettuani virityksen selvisi, että "kumi" oli kovettunut kivikovaksi ja siksi haljennut. Ettei vain "kumitkin" olleet italialaisia?
Sen olen nyt oppinut, että mitään Italiassa valmistettua ei kannata ostaa makaroonia ehkä lukuunottamatta. Se reiän poraus ei ole makaroonissa niin nuukaa. Spagetisa ei ole reikääkään. Toinen vältettävä valmistusmaa on Tanska. Siellä tekevät Danfossin termostaateista tahallaan sutta ja sekundaa.
Kiinan ja Intian tuotteet voivat olla mitä tahansa. Joskus hyviä, usein pelkkää roskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271934
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561286Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?641207Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47896Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798