kansalaisaloite

Anonyymi-ap

Kansalaisaloitteen otsikko
Heijastimen tai heijastavan vaatteen käyttö pakolliseksi pimeän aikaan jalankulkijoille
Aloitteen päiväys
22.11.2024
Aloitteen muoto
Ehdotus lainvalmisteluun ryhtymisestä
Aloitteen sisältö
Heijastimen tai heijastavan vaatteen käyttö pakolliseksi kaikille jalankulkijoille pimeän ja hämärän aikana.

Perustelut
Jokainen kuolonuhri ja loukkaantunut tulee yhteiskunnalle kalliiksi. Surun kohdannut aiheuttaa lisäkustannuksia ja -kuormitusta terveydenhuollolle.
Aineelliset vahingot liikenteessä vähenevät kun jalankulkijoiden väistämiseen jää enemmän aikaa.

Aloitteen taloudellinen tuki
Ei ole
Kannatusilmoitusten keräystavat
Kansalaisaloite.fi

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hohhoijaa ihan oikeasti taas. Eiköhän tämäkin ole jokaisen ihan oma asia. Ihme paapomista. Aikuiset ihmiset.

    • Anonyymi

      Ihme kun ei pakollinen otsalamppu vielä kaikille sakon uhalla.

    • Anonyymi

      Haloo. Keli alkaa olla huono frisbee golfin pelaamiseen ja talven tullen kaikenlaiset menot alkavat vähentymään, eikä niitä riitä tarpeeksi mainostettavaksi täällä Heinolan foorumissa. Aloittaja on löytänyt uuden harrastuksen eli kansalaisaloitteiden mainostamisen täällä foorumissa.

    • Anonyymi

      Tuntuu välillä että aika ei riitä muuhun kuin kiertää kaikki tämän Heinola foorumin menovinkit. Toinen mitä olen huomannut on kuin elämääni olisi väkisin tullut uusi harrastus, frisbeegolf, jota on joutunut pelaamaan Kippissuon kentällä ja katsomosta pm-kilpailuja seuraten. Iltaisin joudun kannattamaan kaikenlaisia kansalaisaloitteita, kun niiden mainoksia on tämä foorumi pullollaan . Jos jää kaikelta hitunenkin aikaa, mietiskelen missä on kadonnut sulkavankosken laituri! Joskus tuntuu, että tämän foorumin lukeminen ei tee minulle hyvää!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe